şükela:  tümü | bugün
  • ucaklarda kanat uclarinda ve govdenin arkasinda beyaz cakan lambalara verilen isim.ucak kalkistan once piste girdiginde yakilir,inip pisten ciktiginda sondurulur.havada iken hep aciktir.ayrica (bkz: position lights)((bkz: beacon light)
  • 2009 mahsulü nine inch nails albümü. albümün tüm gelirleri türk hava kurumu'na bağışlanmıştı vaktinde.

http://www.nin.com/pub/strobelight/
  • cassie (bkz: just one night) parçasında geciyor. strobe light da ne acaba diye dikkatimi cekince dilimize stroboskop olarak çevrildiğini öğrendim. flash ve radar ışığı olarak tasvir edilir.
  • kısacası ben pistteyim veya havadayım demene yarayan çakar ışık. boeing uçaklarında tek tek, airbus'ta çift çift çakar.

boeing: çata ... çata ... çata ...
    airbus: çataçata... çataçata ... çataçata ...
  • (bkz: stroboskop)
  • havacılığın birçok kuralında olduğu gibi bu konu da gemicilik kurallarından aktarılmıştır. iskele* tarafı kırmızı, sancak* tarafı yeşil yanar. bu sayede aysız ve karanlık gecede sadece bu ışıkları görerek uçağın yönünü tayin edebilirsiniz.

gemicilikteki örneği
  • strobe lights: bir hava aracının aktif(işleyen) bir piste girerken veya uçuş esnasında hava trafiğindeki diğer uçaklara kendini fark ettiren, heyy dikkat edin ben de burada uçuyorum ya da ben de bu pistteyim gibi sinyaller çakan oldukça parlak ışıklarıdır. uçağın iki kanat ucunda kanatçılara yakın kısmında ve kuyruk arkasında bulunur. navigation ışıklarıyla karıştırmayalım. strobe ışıkları oldukça parlak ve beyazdır. bu ışıklara çakarlar da denilir. navigation ışıkları ise uçağın solunda kırmızı sağında yeşil kuyruk kısmında çok parlak olmayan beyaz ışıklardır.

uçak tipine göre şöyle bir ayrım mevcut boeing marka uçaklarda tek tek çakar (parla sön şeklinde). airbus uçaklarında çift çakar (parla parla sön şeklinde). aslında böylece gökyüzünde süzülen uçağın airbus mı yoksa boeing mi olduğunu bu çakarlardan ayırt edebiliriz. (ne alaka ne işimize yarayacak bu ayırt ediş? ben de bilmiyorum meraklıları için yazmak istedim.) diğer uçaklardaki ayrımı hakkında bilgim yok mesela antonov veya md’lerde falan. ama yine de karıştırılmaması için ben şu şekilde kodladım.

air-bus: iki hece (çift çakar, bam bam şeklinde ya da parla parla sön)
    boeing: tek hece (tek çakar, bam şeklinde ya da parla sön)
  • radiohead'in "how to disappear completely" isimli şarkısında geçer;

"strobe lights and blown speakers"

blown speakers da cızırtılı ses çıkaran hoparlör anlamında sanırım.