şükela:  tümü | bugün
 • mehdi hadim isimli bir belçikalı tarafından oluşturulmuş vücut geliştirme programı. felsefesi, daha fazla güç, daha fazla kas. program 5 set 5 tekrar (deadlift için 1 set 5 tekrar) 3 hareketi kapsayan ve birbirini günaşırı takip eden (haftada 3 gün) 2 bölümden oluşmakta.

  1. bölümde squat, bench press ve barbell rows, 2. bölümde ise squat, overhead press ve deadlift hareketleri bulunmakta. bir bölümün süresi ortalama 45dk.

  programın püf noktası ağırlığı zirveye ulaşana kadar her bölümde 2,5kg (deadlift için 5kg) artırmak.

  programdaki hareketler belli bir kasa yoğunlaşmak yerine vücudu komple çalıştıran ancak aynı zamanda bilinçli ve doğru formda yapılmadığı takdirde yüksek sakatlanma riski barındıran hareketler. sitesinde hareketlerin detaylı vidyoları bulunmakta.
 • cok basarili. spor salonuna az cok asina ve kendini gercekten gelistirmek isteyen kisilere tavsiye edilebilir.
  daha sonrasinda sunlar yapilabilir sirasi ile:
  (bkz: madcow 5x5)
  (bkz: 5/3/1)
  (bkz: smolov)
 • more strength is more muscle mottolu bir abinin icadı olan çalışma rutini. mucidi mehdi, adından da anlaşılacağı gibi bizden biri, ortadoğulu falan, yiğidin harman olduğu yerden gelen, belçikada yaşayan bir gurbetçi*. kendi anlattığı hikayesinden öğrendiğimiz kadarıyla, çelimsiz vücudunu biçimlendirmek için bb olayına bağlar gençken ve bir yaz tatili memlekete (türkiye?) gidip oradaki akranı akraba çocuklarıyla bilek güreşi falan yaparken (muhtemelen akraba çocukları kum çeken, demir büken amele kardeşlerimizdi) yenilip madara olunca gittiği yolun yol olmadığını anlar. kendini kuvvet antrenmanlarına verir. sonrasında olaylar gelişir..
 • more strength kısmı doğru ama eğer more muscle kısmıyla ilgiliyseniz orası traş. güç kazanmak için oldukça etkili bir program, antrenman süresinin çok uzun olmaması ve zevkli egzersizlerden oluşması da ayrıca güzel.
 • bugün itibariyle başladığım program. haftada 3 gün, 2'şer hareketten şöyle bir çizelge hazırladım kendime;

  birinci gün: bench press 10x10, triceps 8x10
  ikinci gün: barbell row 10x10, barbell curl 10x10
  üçüncü gün: leg press 8x10, shoulder press 8x10

  deadlift, overhead gibi hareketlerde rahatlıkla ağırlık arttırırken; bench, squat gibi hareketlerde platoya vardım. bu nedenle kademeli olarak güç arttırımı sağlayacak bir program olarak stronglifte geçtim.

  birkaç hafta bu programı uyguladıktan sonra, bünyemin yoğunluğu kaldırabilme düzeyine göre ağırlık ve tekrar sayılarını 5x5'e çekip, leg press yerine squat, barbell row yerine de deadlifte geçiş yapıcam. bugün barbell curl ve row yaptım pomp ve güç hissi gayet güzeldi. tabii, normalde yaptığım ağırlıkların %70'ini alarak başladım. zamanla nasılsa artaracak. özellikle squat, deadlift ve bench'te sağlayacağım ağırlık arttırımını çok merak ediyorum.

  haftadan haftaya bu entryi güncelleyeceğim.

  geç gelen güncelleme: yazıma istinaden çok mesaj geldi, oylayan arkadaşlar da oldu. entryi yazdığım ilk günden bu yana, 2 defa 5x5 uyguladım ve çok etkili olduğunu söyleyebilirim. 8 veya 10 hafta uygulama yeterli oldu. son 2 hafta yorulduğumdan 3x3 e düşürdüm yoğunluğu. verdiği güç hissi çok güzel. sadece compound egzersizlerle birçok bölgeyi çalıştırma olanağı buluyorsunuz.
  başlarken normal ağırlığınızı düşürmek çok önemli. aksi halde çabuk tıkanabilirsiniz. 1 ay full body yaptıktan sonra yeniden 5x5 uygulayacağm.
 • beni 160 kg squat ve 160 kg deadlift değerlerine ulaştıran program.
 • program 45 dk olmaktan çok uzaklaşabiliyor, mehdi reyizin dediğine göre 5 tekrarı rahatlıkla çıkarabiliyorsan 1 dakika, çok zorlanarak tamamlarsan veya bozuk formda tamamlarsan 3dk eğer 5 tekrarı çıkartamazsan 5 dk dinlen diyor. hal böyle 1 buçuk saatlik antreman olabiliyor. programın diğer bir sıkıntısı ise deload haftası yerine bir hareketi 3 antreman boyunca arttıramazsan %10 düşür olması, aslında güzel fakat bir yerden sonra vücut harap olmaya başlıyor.

  programda barfiks yok diye kafanız karışmasın pull-up ile ilgili sayfasına gidince deadlift olan günün sonuna ekleyebileceğinizden bahsediyor, aynı şekilde dips hareketini row gününe ekleyebileceğiniz gibi. pull-up ı deadliftin ardından yapacaksanız daha az performans gösterebilirsiniz. deadliftte tutuş gücümüzü çok zorladığımızda pull up ın ikinci yarısı (yani gözlerin çubukla aynı hizaya geldikten sonrası) fena şekilde etkileniyor, hareketin ilk yarısını şimşek hızında yapıp tak diye stop ederseniz sebebi budur, olmuyor diye üzülmenize gerek yok.
 • (bkz: bullshit)
 • eğer powerlifter olmayacaksanız bu programa 2 set hammer curl, 2 set kapalı tutuş bench press eklemek bence gayet mantıklı.
  haa eğer powerlifting yapacaksanız biraz çabuk(9 hafta yerine 6 haftada 3 büyük hareket duraklamaya girebilir) duraklama dönemine girmenize neden olabilir.

  edit: kapali bench press i carsamba gunu, hammer curlu cuma gunu yapin. leg ext. yapmayin squat cabucak platoya giriyor.
 • geçen hafta itibariyle başladığım temel hedefi güç kazandırma olan antrenman. telefon uygulamasını da indirdim gayet kullanışlı. antrenman tarihlerini, hangi antrenmanda hangi hareketi yapacağını ve kaç kilo ile çalışacağını gösteren bir uygulama.

  antrenman programı:
  a: squat + bench press + barbell row
  b: squat + overhead press + deadlift 1x5

  1.hafta pazartesi a, çarşamba b, cuma a
  2. hafta: pazartesi b, çarşamba a, cuma b.
  bu şekilde haftanın üç günü dönüşümlü olarak ilerleyen bir program.

  başlangıç ağırlıklarım:
  squat: 20 kg
  bench press: 20 kg
  deadlift: 40 kg
  barbell row: 30 kg
  overhead press: 20 kg

  ilk defa bu hareketleri yapıyorsanız düşük ağırlıklarla başlamanızı tavsiye ederim. her bir hareketin uygun formunu öğrenene kadar düşük ağırlıklar olası bir sakatlanmanın önüne geçmek için ideal.
  ben boş halter barı ile başladım. her antrenmanda ağırlıkları 2,5 kg artırarak ilerleniyor.
  zaman geçtikçe antrenmanla ilgili gelişimimi ve düşüncelerimi bu entryde editlicem.

  geç gelen edit: bu programı 5-6 ay uyguladım. bilek sakatlığım nedeniyle yarıda bırakmak durumunda kaldım. entry editlemeyi unutmuşum. en son ağırlıklarım;

  squat: 105 kg 5x5
  deadlift: 120 kg 1x5
  bench press: 75 kg 5x5
  barbell row: 65kg 5x5
  overhead press: 45 kg 5x5

  profesyonel sporcu değil iseniz çok büyük ağırlıkların altına girmenizi tavsiye etmiyorum. diz ve bel için sakatlık riski çok yüksek.

  amacınız fit olmak, postürünüzü düzeltmek ise hareketlerin formunu öğrenip düşük ağırlıklarla çalışmanızı öneririm.

  mesela ben bacak günlerimde 5x5 değilde ısınmak için düşük ağırlıklarla 3x8 squat yapıyorum.