şükela:  tümü | bugün
 • ilk ismini duydugumda "nereden biliyorlar, katilmayip da daha güclü olan vardir" dedigim, ancak yarismayi izledigim zaman hakikaten daha güclüsünün olamayacagina kanaat getirdigim spor dali.

  o koca cüsseye o kücücük kalp nasil kan pompalayabiliyo, dimagim çöktü düsünmekten.

  bu yarismaya katilan insan azmani arkadaslar, genelde 1.85-1.90 boylarinda ve 130-150 kilo arasinda insanlar. ve inanin, dirhem yag yok. hepsi kas.

  bunlarin birisiyle takismak mi diyorum, allah korusun diyorum. zira vurdugu an, bittiginiz andir. bir ornek icin (bkz: mariusz pudzianowski)
 • biyolojik nakliye kamyonu...
 • alan thrall ve kendi gibi strongman arkadaşları bir ufak kapışma gerçekleştirmişler, ben izlerken tabii ki alan'ın kazanmasını isteyerek izledim ve keyif aldım;

  https://www.youtube.com/watch?v=kgf6uhspuvi
  https://www.youtube.com/watch?v=vpinuw-qbrk

  keşke bizim memlekette de böyle adamlar türese.
 • izlemesi keyifli olduğu kadar gaza getirici de olan harika yarışma programı. benim atlas stone yarışmasını izleyip, rumelihisarı girişindeki taş gülleleri kaldırmaya çalışmışlığım var. (kalkmıyorlar boşuna denemeyin)

  bu adamlar hem endomorf vücut tipine sahip hem de maaşallah boylu poslu adamlar. kilo olarak 150 - 190 kg aralığındalar.

  izlerseniz mutlaka birini desteklersiniz. ben eddie hall i tutuyorum, türkiye'de genelde sosyal bir adam olan brian shaw seviliyor.

  bu adamlarda bodybuilderler dahil hemen hemen hiçbir sporcunun sahip olmadığı kadar kas vardır diye tahmin ediyorum. tabi yağ oranları da hiç öyle az değil, minimal %30 dur sanırım.

  aslında bu ayıboğanların metodu roma metodolojisi diye yer etmiş bulunuyor. roma imparatorluğu asker yetiştirirken taşlarla yapılan ağırlık çalışmalarını bol yağlı etle yapılan beslenmeyle desteklemişler. bir faydası da savaşta yaralanmalarda yağ dokusu nedeniyle daha az hasar alabilmek.

  yarışmalarda iskandinav ağırlığı var. game of thrones oyuncusu olan julius björnsson derecelik bir strongman.

  henüz ülkemizi temsil eden bir yarışmacı olmaması üzücü.
 • çoğu spor branşında ağır sıklet sayılan 190 boy ve 95 kilo ile "u95" hafif sıklet kategorisinde ucundan kenarından icra ettiğim spor.

  strongman eventlerini izlemesi kadar, yarışması da inanılmaz zevklidir. yarışmayı geçtim antrenmanlarını yapmak bile insanda tarif edilmez bir tatmin ve başarmışlık duyusu uyandırır.

  yıllarca ağırlık kaldırarak kazanmş olduğunuz kuvveti fonksiyonel olarak günlük hayatta kullanma imkanı bulursunuz.

  hemen hemen her kuvvet branşında olduğu gibi steroid kullanmadan bir yarışmada derece almanız imkansızdır fakat bu durum kendinizle yarışmanıza engel teşkil etmez.

  favori egzersizlerim; "tire flip" 350 kg çevirmişliğim var. ve "farmer carry" dir. 240 kg taşımışlığım var.

  yoke carry ve atlas stone ile yıldızımız barışamadı maalesef.. deadlift severim ama o beni sevmez yine kiloma göre liftlerim düşük kalıyor.

  elime ekipman geçtikçe veya deneyimleme fırsatı bulduğumda yine editlerim.
 • türkiyeden fatih arkadaşımızın dahil olduğu strongman yarışmaları izlesi zevklidir insanı gaza getirmektedir.
 • (bkz: brian shaw)
  (bkz: eddie hall)
  (bkz: hafthor björnsson)

  world’s strongest man yarışmasının bu sene haziran’da yapılacağı spor dalı. izlemesi keyiflidir.

  türkiye’de ağırlık sporları kültürü çok olmadığı için** amatör olarak ufak yarışmaları yok sanırım.
 • bu sporun öne çıkan 4 üyesi, history channel'da geçmişteki strongman'leri anlatan bir belgeseli sunuyorlar. belgeselin en ilginç kısmı, bu sporu icra edenlerin, kas kütlelerinin yüksek olması yüzünden, akşamları oksijen aspiratörü ile uyumalarını göstermeleriydi. belki yüksek rakımda olmalarının da etkisi var ama, en güçlü olmanın böyle bir bedeli olması, bana ironik geliyor. bu belgeseli izlerken, onlar gibi, geçmişte bu sporu icra edenlere karşı, derin bir saygı duyuyorum. çünkü günümüzdeki strongman'lerin zorlandığı denemeleri, günümüzün sağlık bilgisi, altyapısı sahip olmadan ve güvenlik önlemleri almadan, başarabilmişlerdir.

hesabın var mı? giriş yap