şükela:  tümü | bugün
 • trichinella spiralis ile birlikte hem intestinal hem de dokuları tutabilen, insanda hastalık yapabilen en küçük nematoddur.

  bu parazitlerin homojenik sikluslarında; dış ortama atılmış olan rabditiform larvalar toprakta filariform hale dönüşür ve insanları cilt penetrasyonu ile infekte eder. ciltten kaval sistem ile kalp ve oradan akciğere geçen filariform larvalar buradan trakea, ağız, özefagus yolunu izleyerek intestinal sisteme geçmiş bulunur. intestinal mukozada erişkin formlarına dönüşür, burada çifleştikten sonra dişiler yumurtlarlar. yumurtalar barsak boşluğunda hemen açılır ve içerisindeki rabditiform larvalar dışkı ile dış ortama atılırlar. bazı rabditiform larvalar dış ortama atılmadan intestinal boşlukta flariform hale geler otoinfeksiyona neden olabilirler. ancak bu durum immunsuprese bireylerde daha çok problem yaratır. özellikle aidslilerde visseral organlar larvalarca işgal edileceğinden hiperinfeksiyon ve ciddi organ yetmezlikleri tablolarına neden olabilir.

  heterojenik sikluslarında ise; erişkin dişi ve erkekleri bir konağa ihtiyaç duymaksızın nesillerce yaşayabilir ve enfekte larvaları dış ortama yayabilirler. buradan sonra homojenik siklusa geçebilirler.

  hastalığın tanısı dışkı ya da duodenal sıvıda larvaların görülmesi ile konulabilir. ayrıca hastada belirgin bir eozinofili tablosu da hakimdir.

  immunsuprese bireylerde görülebilen disseminasyon durumlarında hastaların salya, kusmuk ve diğer vücut sıvıları da infeksiyöz haldedir. bu nedenle salgınlar yapabilir.

  tedavisinde ilk seçenek ivermektindir. albendazol ve tiabendazol de kullanılabilir.
 • aids hastalarında en ölümcül helmint.
 • filariform larva ile bulaşan bir nematod. bu adamların larvaları öyle manyaktır ki barsakta yumurtadan çıkar barsağı delip vücutta gezer. bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda vücudu ele geçirir öldürür. dişi de ortamda erkek yoksa tek başına ürer. manyak bişey ya. allah korusun.
 • immunsuprese hastanın belası bir parazit.
 • dişisi partenogenetik çoğaldığı için immunsuprese hastalarda kurtulması zor bir parazittir.
 • (bkz: iplik kurdu)

  enteresan genre. doneler ışığında ortalama olarak 14 gün yaşadıkları bilinir. bilim insanları, iplik kurdunun yaşam süresini (5 kat) uzatmaya yönelik çalışmalar yapmakta ve bu inkişafa dair olumlu neticeler gelmektedir. belki ölümsüzlük fikri onların zihnine de bir gün sirayet eder. swh
 • strongyloides stercoralis yetişkini toprakta yaşayan tek parazittir.

  otoenfeksiyon ve immunsuprese konaklarda hiperenfeksiyon yapar.

  strongyloides stercoralis'in tanısında dışkıda yumurtanın değil larvanın görülmesiyle tanı konur. rabditiform larva denir.

  ayrıca tanıda baermann yöntemi ile rabditiform larvalar gösterilir.

  tedavisinde ivermektin kuullanılır.

  strongyloides stercoralis ve necator americanus ile ancylostoma duodenale her üçü de cildi delerek bulaşır.

  necator americanus ile ancylostoma duodenale'nin ikisine de kancalı kurt denir. ve demir eksikliği anemisi yaparlar.

  edit: bilgi ekleme ve baştan yazma.

hesabın var mı? giriş yap