• bal arisi gibi sari siyah cizikli cizikli strec sahne kostumleri olan grup.
 • bok çukuruna düştüklerini düşündükleri rocker kitlesini dine imana çekmeyi amaçlayan, metal altyapısını korumakla birlikte neredeyse türkçe ilahilerde duymaya alıştığımız söylemler içeren sözlere sahip, kiliselerden yardım ve destek alan misyoner rock grubu. stryper'a bu yüzden, metal akımı içerisindeki misyoner casus diyebiliriz. ancak, her şeyi bir tarafa bırakır ve hıristiyanlıkla bir işimiz olmadığını düşünürsek, bu grubun pek de güzel parçaları olduğunu fark edebiliriz. naçizane şahsımın kanaatince en yakışıklı albümleri "in god we trust"tır...
 • grup ismini [s]alvation [t]hrough [r]edemption [y]ielding [p]eace
  [e]ncouragement (and) [r]ighteousness lafının kısaltmasından almıştır.
 • ilahi rock yapan ve de isimleri nedeniyle devamlı olarak sarı siyah şeritlikıyafetler ve sahne düzenlemesiyle sahneye çıkan, dinlemesi accaip keyifli heavy metal grubu.

  dinlediğim iki albümü
  * to hell with the devil (bence diğerinden çok daha iyi bir albüm)
  * in god we trust*

  tv de sunulan bir ödül töreninde solistleri ödülü almaya geldiğinde, gecenin sunucusu olan o günlerin top modellerinden biri ile yanyana geldi ve inanin herif, o hatundan daha güzeldi*...
 • metalcileri hiristiyanlastirma numarasi tutmayinca kilisler gruba olan destegini ceker cekmez 180 derece dönerek o kadar iman dolu albümden sonra against the law albumunu cikarabilen grup.. grubun resimlerinde ilk kez gördügümüzde elemanlarin kizmi erkek mi olduguna dair aramizda tartismalar cikmis. hatt abir arkadasimiz en sonunda ulan bu adamlar (bkz: sweet kardesler) erkek olsa ne farkeden ben türkiyede bu kadar güzel kiz görmedim, erkek merkek dinlemem cok fena skerim diyerek ve bizide kopartarak son noktayi koymustu.
  yine ayni dergide ayni herifle yapilan roportajda kendisinin daha "bakir" oldugunu evlilik öncesi iliskinin dogru birsey olmadigina inandigini, kendisini karisina saklandigini * falan söylemistiki bende ulan senin "bakir"ligini bilemem ama buralara bi gel "bakire kalma" sansin sifir demistim..
 • metal sludge'ın en çok uğraştığı gruplardan bir diğeri
 • tam ortaokul zamanlarımızda severdik. bir albümün sonunda bir de muhabbet vardı, dördü muhabbet etmiş, kasete yer kaplasın diye koymuşlar. meğer propagandaymış, allah korumuş.
 • 80 başlarında kurulmuş bir christian metal/christian rock grubu. ritm gitarda ve vokalde michael sweet, davulda robert sweet, lead gitarda oz fox ve bass'ta timothy gaines'den müteşekkil bu grup 10 sene kadar hayatını sürdürebilmiş, hair metal gruplarının tamamına yakını gibi grunge istilasına karşı duramamış ve yıkılmıştır.

  ilk albümleri 84 çıkışlı the yellow and black attack'dir. bu albümün ardından birer yıl arayla soldiers under command ve to hell with the devil gibi 2 başarılı albüm çıkarırlar. 88'de çıkan in god we trust albümü abileri kadar güzel olmasa da yine de vasatın üstü bir albümdür. 90larda çıkan against the law albümü grubun kariyerinde ilginç bir kavşaktır; daha önce her parça sözünde buram buram tanrı'yı ve hristiyanlığı işleyen stryper daha dünyevi yaşamı baz alan sözlerle karşımıza çıkar. şarkı sözleri stryper'ın hala inançlı olduğunu ortaya koyar nitelikte olsa da eskisinden gözle görülür biçimde farklıdır. sözlerin ötesinde against the law albümünün ilginç diğer yönleriyse grup üyelerinin sarı-siyah çizgili bal arısı imajlarını siyah ağırlıklı kıyafetlere terketmeleri ve bunun yanında logolarını değiştirmeleridir.

  grubu diğer hair metal gruplarından ayıran ana teknik farklılıklar michael sweet'in başarılı vokali, özenli geri vokaller -ki canlı performansta studio kayıtlarından aşağı kalmazmış- ve şarkı sözleridir.

  gelelim stryper'la ilgili detaylara:

  - grup üyeleri kliplerinde asla horned hand yapmazlar.

  - logolarındaki t harfi haçı andırsın diye belirgin bir özen göstermişlerdir.

  - against the law'u saymazsak tüm albümlerinde grup isminin yanısıra "isaiah 53:5" yazar ki tahmin edebileceğiniz gibi bu incilden bir pasajdır.

  - konserlerde ya da kliplerde grubun çevresi 7'den ya da 777'den geçilmez. üstüne çarpı çekilmiş 666'ya bile rastlanabilir dekor olarak.

  - konserde seyirciye kapış kapış incil dağıtma mevzularını gözünün önüne getiremeyen meraklı okuyucular soldiers under command'in klibiyle meraklarını giderebilirler.

  - şarkı sözlerinden ufak bir örnek vermek gerekirse:

  god, i will follow you because you died for me
  gave to me your life to set me free
  anyone who asks shall receive
  jesus in your heart
  it's time for you to start
  giving god all the glory
 • (bkz: gospel metal)
hesabın var mı? giriş yap