şükela:  tümü | bugün
 • stu inman 84 draftında portland trail blazers menajeri olarak michael jordan yerine sam bowie'yi seçerek nba tarihini ciddî bir şekilde etkilemiş bir kişidir. zira o drafta giren en iyi iki oyuncunun hakeem olajuwon ve michael jordan olduğu düşünülüyordu.

  peki o hâlde stu inman neden jordan'ı değil de bowie'yi seçti?
  şöyle ki;
  1. o dönemde portland'ın şiddetle bir pivota ihtiyacı vardı.
  2. takım kadrosunda zaten clyde drexler varken, swingman tarzı yeni bir oyuncuya ihtiyaç yoktu.
  3. nba'de 70ler, 80ler takımları pivotların şampiyon yaptığı dönemlerdi. hatta tüm nba tarihi o zamana dek öyleydi bile diyebiliriz. o yıllarda lakers'ta kareem abdul-jabbar, sixers'ta moses malone, sonics'te jack sikma; hatta daha da eskilere gidersek wilt chamberlain, bill russell, george mikan gibi önemli uzunlar nba tarihi boyunca hep şampiyonluk formülü olmuşlardı.
  4. keza, portland'ın da tek şampiyonluğu olan 77 senesinde en önemli oyuncuları, pivotları bill walton’dı.
  5. aslında jordan'ın ncaa kariyeri çok iyi olmakla beraber sonradan parlayacak nba kariyeri kadar şaşaalı değildi. hatta draft'ta portland'ın hemen ardından bulls adına jordan'ı seçen gm rod thorn bile "iyi bir pivot vardı da ben mi seçmedim, napalım sırada jordan vardı, süper değil ama fena da sayılmaz" gibi bir beyanat vermiş sıcağı sıcağına (link)

  tüm bu faktörler bir araya gelince, stu inman'ın yapmak istediği şey kadroya yeni bir clyde drexler değil de yeni bir bill walton eklemekti.
  işte bu yüzden inman, ikinci sıradan jordan'ı değil de bowie'yi seçti.

  ---

  konuyla ilgili ilginç bir rivayete göre draft öncesinde, o dönem olimpiyat takımının koçluğunu yapan dolayısıyla hazırlık kamplarında jordan'a da koçluk yapmış olan bobby knight, yakın dostu stu inman'a mutlaka jordan'ı seçmesi yönünde baskı yapar. inman'ın "bizim bir pivota ihtiyacımız var" diye diretmesi üzerine, knight "o halde jordan'ı pivot olarak oynatırsın" der. tabi inman yine de bildiğini okur..
hesabın var mı? giriş yap