• howstuffworks'ün podcast'i. iki kisi sitedeki makaleler üzerine geyik yapiyorlar. eglenceli.

lö link dö la subscription
  • müzik eşliğinde bile beni sıkıntıdan geberten sabah koşularımı (bkz: #108271381) bir nebze çekilir hale getiren podcast.

yalnız, chuck'ın* sesi ve aksanı iş arkadaşlarımdan birinin birebir aynısı. chuck konuşurken gözümün önüne sadece o arkadaşın sureti geldiği ve her microsoft teams toplantısında chuck'la konuşuyormuş hissine kapıldığım için, bir süre adamların* görüntülerini izleyip sesleri ve tiplerini kafamda iyice eşleştirdikten sonra podcast'a anca devam edebildim.

en son existential risks bölümü ile içimi açmışlardır*
  • josh ve chuck adlı iki kankanın öncesen belirledikleri konular hakkında yaklaşık 45 dakikalık konuşmalarını içeren podcast kanalı. ortalama bir ingilizceniz varsa anlayabileceğiniz, gayet keyifli bir muhabbet çevirmekteler.
  • dünyada en çok takipçisi olan podcast kanallarından biri. programı josh ve chuck adımda iki amerikalı adam yapıyor. yayın öncesinde tartışacakları konu üzerinde yoğun araştırma yapıyorlar sonrasında yaklaşık 40 dakika boyunca konu ile ilgili ilginç bilgileri sohbet tadında paylaşıyorlar.
  • benim gibi araştırmayı çok seviyorsanız, gerekli, gereksiz bilgiler ilginizi çekiyorsa, e arada bi' de gülmek istiyorsanız, kafanızı dağıtmak, biraz goygoy, biraz ciddiyet arıyorsanız bu podcast tam size göre. aralarındaki muhabbet muhteşem cidden. adamlar ciddi bi' şey anlatırken bile dalga geçiyor, bu da podcasti muhteşem yapan detaylardan.

(şunu da belirtmeden edemeyeceğim; gerçekten çok basit bi' ingilizceyle konuşuyorlar, o yüzden biraz ingilizce biliyorsanız anlamanız çok da zor olmayacaktır.)

son olarak... chuck, you r my man!
  • kulağımı geliştirmek için podcast dinlemeye karar verdikten sonra keşfettiğim bir çok konuda bilgi edinebileceğiniz eğlenceli podcast kanalı. yakında kitapları da çıkıyor.
  • bir bölümde türk bir yazar diye adnan oktarın ismi geçti.

evrimi ispatlayana bilmem kaç milyon para verecekmiş.

bilim teknoloji çağında dünya genelinde türkiye adının böyle şarlatanlarla anılması, bilinmesi gerçekten üzücü.
  • epey zaman önce kulak alışkanlığını* geliştirmek için dinlemeye başladığım sonrasında amacından sapıp bağımlılık yapan ikili. bariton sesli olan arkadaşın adı chuck'ken daha mülayim olan, yaya yaya ve pelteğimsi konuşan eleman da josh'tır. tartıştıkları konularda bir bütünlük olmadığı gibi podcast süreleri de çok değişkendir. kimi zaman iki-üç ayrı bölüme yayarlar. karanlık madde gibi ağır bilimsel mevzulara da girerler, cengiz han ve attila'yla at da koştururlar. tunguska, atlantis, rosswell gibi komplo teorilerine dalmışken bir bakmışın erkeklerde meme ucu ne işe yarar, ninjaların olayı nedir falan konuşuyolar.

listening kasanlar için bu geniş yelpazenin bulunmaz bir nimet olduğunu düşünüyorum çünkü daldan dala atladıkları için mutlaka ilginizi çeken bir sürü podcast bulup sıkılmadan dinleyebilirsiniz. ayrıca elemanların özellikle bu kitleye hitap edelim gibi bir derdi bulunmadığından listening için klasik kalıplarla ingilizce öğretmeye çalışan ve kısa sürede bayan podcastlerden daha faydalı olduğunu düşünüyorum. tabi kendileri de bu kitle tarafından sıkı takipte olduklarının farkındalar çünkü telaffuz veya gramer hatası yaptıklarında aha şimdi listeningçilerden küfürü yiyoruz, dinleyicilerin dörtte üçünü kaybettik şeklinde goygoydan geri kalmazlar.

iosçular için podcastlerinin listesi aşağıdadır.

https://podcasts.apple.com/…should-know/id278981407

android için hem podcast uygulaması içinden hem de aşağıdaki kendi uygulamalarından dinlenebilir. ben podcast uygulaması üzerinden dinliyorum. reklam vs de oldukça miminal ve çok kısa.

https://play.google.com/…s?id=vina.pod2.stuff&hl=en
hesabın var mı? giriş yap