şükela:  tümü | bugün
 • almanca "sturmgeschütz" kelimesinin kısaltmasıdır. kelime, hücum topu anlamındadır.
 • kwk 40 (stuk 40) adı verilen 75 lik topun, panzerkampfwagen iii ve iv şasisine monte edilmesi ile 2 farklı ana modelde oluşturulmuş, tank ve top özelliklerini bünyesinde bulundurup, aslında ikisi de olmayan, hibrid diyebileceğimiz, garip bir stratejik ünitedir. tareti olmaması onun iyi bir tank olmasını engellerken, tank şasiside tam olarak, topoğrafyayı etkin kullanabilecek, defansif anlamda stratejik bölgelere konuşlandırılabilecek bir anti-tank topu olmasını engellemiştir. tarih sahnelerinde panzer vı, panzer v panther ve tigerlar kadar ismi geçmez zira blitzkrieg için gerekli momentumu yaratamayacağı düşünülmüştür tahminimce. ancak klasik zırhlı araç öğretilerine bağlı kalarak, piyade birlikleriyle kullanılmıştır ve işini iyi yapmıştır.
 • sturmgeschütz iii (stug iii) nazi almanyası ordusu wehrmacht tarafından ii. dünya savaşı sırasında kullanılan en önemli taarruz topudur. panzer iii tankının şasesi üzerine yapılmıştır. asıl yapılış amacı çatışma sırasında piyade birliklerine doğrudan destek vermekti. bunun yanında savaşın ilerleyen yıllarında tanksavar mermisi kullanılarak tanklara karşı da kullanılmıştır. bütün savaş boyunca 10,500 adet üretilen sturmgeschütz (almanya'nın 2. dünya savaşı'nda en çok ürettiği zırhlı araçtır) serisi mükemmel maliyet-performans oranına sahip bir araçtı.
  sturmgeschütz iii albay erich von manstein in 1935 yılında general beck'e piyade birliklerine doğrudan destek verecek sturmartillerie (taarruz topu) konusundaki teklifi ile doğdu. 15 haziran 1936 tarihinde daimler-benz firması üzerinde 75 mm top bulunan zırhlı bir araç siparişi aldı. topun dönüş açısı pek fazla değildi ve mürettabatı koruyacak bir üst kısım yoktu. aracın yüksekliği normal bir insan boyu kadardı.
  daimler-benz bu araç için panzerkampfwagen iii hafif tanka ait şase ve yürüyen aksamdan yararlandı. 1937 yılında 5 adet prototip 0-serisi stug modeli pzkpfw iii ausf b tankından dönüştürüldü. prototiplerin çelik zırhı ve krupp marka kısa namlulu 75 mm sturmkanone 37 l/24 topu bulunuyordu.
  stug iii yapılış amacı düşman piyade birlikleri üzerinde baskı kurmaktı. bu yüzden ilk modellerine düşman piyadesine karşı yüksek patlayıcılı mermi atan düşük namlu hızına sahip 75 mm stuk 37 l/24 top takıldı. savaşın ilerleyen dönemlerinde sovyet t-34 tanklarına karşı bu topun etkisiz kalması üzerine , stug iii modeline yüksek hızlı 75 mm stuk 40 l/43 (1942 ilkbaharında) veya stuk 40 l/48 (1942 sonbaharında) tanksavar topu takıldı.
  daha sonraki modellerinde stug iii kulesine düşman piyadesine karşı kullanılması için 7.92mm mg34 makinelı tüfek takıldı.
  1944 yılında almanya dan 59 adet stug iii edinen fin ordusu bunları kızıl orduya karşı kullandı. 8 araç kaybına karşılık (bazısı imha edildi bir kısmı ise mürettabatı tarafından terk edildi) toplamda bu araçlar 87 tane düşman tankını yok etti. şavaştan sonra 1960 lı yıllara kadar bu araçlar fin ordusu tarafından kullanıldı.
  ii. dünya savaşı ndan sonra, kızıl ordu ele geçirdiği bu araçların bir kısmını suriye ye verdi. suriye bu araçları altı gün savaşı 1967 sırasında israil ordusuna karşı kullandı.
  sturmgeschütz iii ausf f modelinin görev sırasında elde ettiği en gözebatan çatışma eylül 1942 de stalingrad kuşatması sırasında yaşandı. oberwachtmeister kurt pfreundtner komutasındaki stug.abt.244 (stug iii ausf f model), 20 dakika içerisinde 9 adet sovyet tankını imha etti. komutan, oberwachtmeister kurt pfreundtner 18 eylül 1942 tarihinde knight's cross madalyası ile onurlandırılmıştır.
  1 ile 4 ocak 1943 tarihleri arasında , unteroffizier horst naumann komutasındaki stug.abt.184 demyansk böldesinde 12 sovyet tankını imha etmiştir. 4 ocak ta, naumann toplamda 27 sovyet tankı imha ettiği için knight's cross madalyası ile onurlandırılmış.
  ancak en büyük başarı 5 temmuz 1943 ile 17 haziran 1944 tarihleri arasında 2. ss panzer tümeni "das reich’’ bağlı sturmbannführer walter kniep komutasındaki 2. sturmgeschütz abteilung birliğinin elde ettiği başarıdır. bu birlik 2 adet kaybedilen stug a karşılık toplamda 129 adet sovyet tankını imha etmiştir. kniep da knight's cross madalyası ile onurlandırılmıştır.
  her ne kadar tiger ve panther tanklarının adı duyulmuş olsa da sturmgeschütz serisi savaştaki en önemli taarruz topu ve tank imha aracıydı. bunun en önemli nedeni küçük olmalarıydı.iyi kamufle edilen bu araçlar düşman tarafından kolay farkedilemiyor bu sebepten zor imha ediliyordu . birçok alman taaruz topu yüksek hızlı 75 mm top taşıyordu. sturmgeschütz mürettabatı topçu sınıfı içerisinde en seçkin sınıftı. sturmgeschütz birlikleri 1944 sonbaharına kadar ki sürede kırılması çok güç bir rekora imza attılar. toplamda yaklaşık 20,000 düşman tankını imha ettiler. 10 nisan 1945 tarihinde toplamda, 1,053 adet stug iii ve 277 adet stuh iii görev yapıyordu. mart 1945 tarihine kadar toplamda 9500 adet sturmgeschütz iii modelinden üretilmiştir.

  kaynak: wikipedia
 • büyük harpten kalma bir tanesi, rusya'da çamurun içinden çıkmış. galiba araç saklanmış ve terk edilmiş. çok iyi durumda olduğu görülüyor. çalışmasa bile ilerliyor.

  (bkz: http://www.liveleak.com/view?i=a29_1365428724)
 • pek bilinmese de 2. dünya savaşında tasarım olarak en efektif araçlardan birisiydi.

  taretsiz olması maliyetini düşürüp ve seri üretim kolaylığı getiriyordu. güçlü topu ise ihtiyaç anında yanındaki piyadelere hem ateş desteği ve hem de düşman tanklara karşı korunma sağlıyordu. piyadenin yanındaki varlığı blitzkrieg sırasında taretli tankların ayrıca piyadeyi destekleme ihtiyacını gideriyordu.

  kim ne derse desin bu silah alman ordusunda tiger dan çok daha iş görmüştür.
 • ikinci dünya harbinin en başarılı zırhlı aracıdır...

  1944 sonu itibariyle tüm sturmgeschütz familyası 20,000'nin üzerinde zırhlı araç imha etmiştir. bir başka alman mühendislik harikasıdır...

  not: birkaç üstteki entry'de de belirtilmiş, görmediğimi belirteyim..