şükela:  tümü | bugün
 • isviçreli saat markası. 1800 lü yıllarda max stührling tarafından temelleri atılmış firma. enfes saatleri bulunmakla birlikte türkiyede pek bilinmemektedir.
  http://www.stuhrling.com/home.cfm
 • saatleri çin'de üretilir. nisbeten ucuz olmasının sebebi bu.
  yine de alınabilir tabi.
  ben aldım şahsen. zira saate bin dolarlar verecek kadar zengin değilim.
 • çin yapımı saat üreten fakat sanki "swiss made" miş gibi pazarlanan saat markasıdır.

  çin yapımı saat alacağınıza gidin orient, seiko gibi markaları tercih edin. adamlar en azından mekanizmalarını kendileri üretiyorlar.
 • çin yapımı olmasını harika tasarımları ile aşabilmiş saat markası. ürettiği erkek saatlerini değerlendirdiğimizde estetik, çeşitlilik, sadelik, malzeme kalitesi, pazarlama açısından saygıyı hakeden ürünleri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. otomatik makinalı saatleri yüksek hassasiyet oranı ile sunan bu markayı gucci, prada vb. moda markalarının çin malı malları ile aynı kefeye koymak çok doğru değildir. kadın saatleri için aynı şeyleri söylemek mümkün değil tabii ki.
 • arkadaşlar bu çinliler artık taktik değiştirdi.

  mesela ürettikleri boktan saatleri artık çin markaları ile satmak yerine; eskiden var olan ancak artık yerinde yeller esen markaları satın alarak ya da satın almış kişilerle anlaşarak o markalar altında satıyorlar. buna en güzel örnekler nacar ve hislon markaları. türkiyede bir zamanlar oldukça popüler isviçre markalarıydı ama şu anda saatçi vitrinlerinde gördükleriniz son derece kalitesiz çin malları.

  bir diğer taktik ise stührling örneğinde olduğu gibi almancaya, fransızcaya çalan isimler ayarlayıp saatleri sanki o ülkelere aitmiş gibi satmak.

  ne yapıyoruz?
  elbette ayık oluyoruz.

  öpüyorum.
 • çin malı, makinaları oldukça ucuz olan, yurtdışı alışveriş sitelerinde muhtemelen %70 ve üstü bir indirime denk gelebileceğiniz bir saat markası.

  ne zaman kurulduğu dahi belli değil. web sayfalarında bile "1800'lerde" kurulduğu yazıyor, tam tarih verilmemiş.

  kendini isviçre'li olarak tanıtmasına rağmen oldukça uyduruk olan japon veya çin makinalarını kullanır. örneğin ismi "st" ile başlayan makinalarının çok büyük bir kısmı hangzhou'nun ürettiği, pts serisi çin malı ucuz makinalardır. başka bir örnek vermem gerekirse, markanın web sayfasında "audrey 462.04" model saatinde "miyota 2035" motoru kullanıldığı yazıyor. biraz araştırsanız motorun yalnızca $4 olduğunu göreceksiniz. yalnızca $4'lık bir japon motoru takmış oldukları kol saatini ise biz isviçre'liyiz diye $74'a satıyorlar.

  $70'a aldığım giriş seviyesi ve otomatik makinalı seiko 5 kol saatim bile 43 saatlik güç rezerve edebilirken bu markanın $70'lık otomatik kol saatlerinden bazıları için kollarından çıkarttıktan birkaç saat sonra durduğu hakkında yorum yazan müşteriler dahi var amazon'da. nasıl bir marka olduğunu artık siz düşünün.

  uzak durun. isviçreli olduğuna, tasarımına ve şıklığına kanmayın derim, yinede siz bilirsiniz.
 • gayet şık, gayet güzel modelleri olan fiyatı makul marka.
  otomatik mekanizmalarına laf söylenmiş olsa da, quartz saatlerin ağırlıkla satıldığı bir piyasada, kötüsünden bile olsa otomatik mekanizma otomatiktir dedirtir.
  saatleri devasa kutular ile gelir, içi gayet göz boyayıcı kitapçıklar ve kartlarla doludur.. uluslararası 2 yıl garanti verir.
  güzel indirimlere denk getirilirse, her türlü alınır.
 • şurada şahane anlatmış arkadaşımız. ben de bir ipucu vereyim bu yandan yemiş markaları website'ından tanıyabilmek için. mesela bu ştöhrlink şeyinin website'ına girdiğimizde şuna benzer bir sayfa buluruz. saatin bakımının nasıl yapılacağını filan anlatır. buraya kadar iyidir güzeldir ama sayfaya şöyle bir adam gibi baktığınızda rezalet bir görüntüyle karşı karşıya olduğunuzu farkedersiniz. herhangi bir yerden copy-paste ile getirilmiş, bullet'ları kaymış yazılar, font bile seçilmemiş, müşterinin yalapşap bir maille yolladığı dandik texti olduğu gibi sayfaya yapıştırmış, hayata küsmüş bir developerın elinden bin dolara filan çıkmış bir 'website'a bakıyorsunuz.

  footer'daki logo size yaklaşmakta olan kamuflajlı çin kazığını açık açık ifade etmektedir aslında. lütfen şöyle buyrun.

  kusura bakmayın ama bu çin yerinden authentic bir ürün çıkmaz, çıkamaz. anlatması uzun sürer, mekanik bir ürün alacaksanız avrupa ürünü olmasına dikkat edin yeter.
 • sitesine tavsiye edilen satış fiyatına $3100 yazıp ardından "out of stock" yazma konsunda gayet başarılı bir marka.

  bakınız efendim, bir saatin üzerinde "swiss made" yazabilmesi için saatin en az %51'inin isviçre'de üretilmesi gerekir, aksi taktirde saatin üzerine swiss made yazılamaz, yazdırmazlar. şimdi bu adamlar swiss olduklarını iddia ediyorlar fakat $3000'a sattıkları (veya sattıklarını iddia ettikleri) saatlerde bile "swiss made" yazısı yok. ayrıca lcw'nın "iyi giyinmek herkesin hakkı" sloganı misali web sayfasında "everyone deserves luxury" yazan bir marka neden $3000'e saat satar? bu arada unutmadan belirteyim, "swiss quartz" ile "swiss made" ayrı şeylerdir. merkezi isviçre'de olupta çin'de üretim yapan bir saat motoru firmasından $2'a aldığınız motoru bir saate takıp saatin üzerine "swiss quartz" yazabilirsiniz fakat bir saatin üzerine "swiss made" yazmak göt ister. swatch'larda bile "swiss" yazar ama "swiss made" yazmaz.

  tasarımlarının güzel olduğu söylenmiş lakin tasarımlarının ciddi bir kısmı michael kors, armani exchange, calvin klein gibi moda markalarından veya rolex, longines gibi saat markalardan araklama. örneğin:

  stührling: http://www.stuhrling.com/…quadiver/326r.331613.html (model: regatta diver sport)
  rolex: https://www.rolex.com/…ea-dweller/m126600-0001.html (model: sea-dweller)

  stührling: http://www.stuhrling.com/…mens/symphony/783.01.html (model: audrey 783)
  gf ferre: http://media.messe.ch/…s/upload/600x600/1017756.png (model: ferre milano olsa gerek)

  bu birkaç dolarlık motora sahip replika görünümlü saatlerin fiyatları bazı türk alışveriş sitelerinde 10 bin liraya kadar (evet 10 bin lira!) çıkabiliyor. inşallah kimse almamıştır.

  eğer bütçeniz kısıtlıysa casio alın, belki şık olmaz ama 8-10 yıl tıkır tıkır kullanırsınız. bütçeniz kısıtlı değilse de seiko, tissot gibi yüzyıllardır yalnızca saat üreten bilindik markalardan alışveriş yapın, moda markalarına bulaşmayın. çünkü çoğu moda markası saat konusunda stührling'den hallice. ben illa otomatik saat alacam ama bütçem kısıtlı derseniz (bkz: seiko 5) alın, f/p konusunda on numaradır.
 • buraya entry yazıyorum ki (bkz: hepsiburada) ve (bkz: n11) gibi platformlarda büyük indirimlerle(!) satılan bu dandik saatlerin aslında 50 kağıt bile etmediği gerçeğidir. 4 dolarlık mekanizma koyup yüzlerce dolara satıyorlar. isviçre diye kanmayın kalite olarak isviçre ile alakası yok. adıyla müşteri kazıklıyorlar başka bir şey değil. bazı arkadaşlar da yazmışlar o kadar param yok diye. e bunu alıp daha büyük kazık yiyorsun. 500 lira verdiğin saatte 5 dolarlık uyduruk mekanizmalar kullanılıyor. sırf marka takıntısı ve isviçreli olsun diye kazıklanmak isteyen buyursun alsın. bu markaya vereceğiniz paraya mis gibi bir (bkz: seiko 5) alırsınız. hatta o fiyatlarda çok daha iyi olan bir (bkz: orient) alırsınız. adamlar mekanizmalarını kendileri üretiyorlar değme isviçreli saatlere dakiklik konusunda taş çıkartırlar. özellikle de orient'in modelleri bu konuda isviçreli muadillerini utandıracak seviyededir.