şükela:  tümü | bugün
 • güzel müziğin henüz ölmediğine dair kanıtlardan en sonuncusu.

  zamanında sözlükten birisi keşfedip de hakkında tanım girecek olsaydı "amerikalı country müzisyeni" derdi muhtemelen. ancak kendisi geçtiğimiz günlerde çıkardığı üçüncü albümü a sailor's guide to earth ile bu tanımları yıkmış gibi görünüyor.

  ben bu güzel adamı vinyl dizisinin jeneriğinde çalan şarkıyı besteleyen kişi olarak tanıdım, yaklaşık 3-4 ay oluyor radarıma gireli. ilk dinlediğimde esasen country yaptığını bilmiyordum, o jenerik müziğinden hareketle daha folk, blues, bluegrass, alternatif, southern rock arası, dizel motor gibi, işlenmemiş sound'lu bir adamla karşılaşacağımı düşünmüştüm.

  normalde johnny cash'i country saymazsak country yapan ve severek dinlediğim ralph stanley ve conway twitty haricinde çok fazla müzisyen yok. bunların da bende yeri ayrıdır, kendine özgü tarzları vardır, kırk yılın başı aklıma geldiğinde açarım. neredeyse her türden müzik dinliyorum ama oturup da yeni çıkan country müzisyenlerini dinlemiyorum, yaptıkları işler bende bir şey ifade etmiyor ve açıkçası hepsi de birbirinin kopyası müzikler yapıyor. ya vatan millet edebiyatı, ya da ucuz, bin kez anlatılmış ayrılık hikayeleri falan filan. kolay satacak, pop'a yakınsayan işler kısacası. country müziğin durumu son 20 senedir böyle.

  ama bu arkadaşın youtube'da saf country yaptığı üç beş canlı performansını dinledikten sonra, insanlara country'yi bile sevdirebilecek bir kapasitesi olduğuna kanaat getirdim. öncelikle yazdığı sözler, işlediği konular farklı, dürüst ve içten bir müzik dinlediğinizi hissediyorsunuz. ayrıca adamın bolca başka türlerden müzikler dinlediği ve onlardan etkilendiği de belli, müziğine, melodilerine yansıyor.

  country yaptığı ilk iki albümden sonra çıkardığı üçüncü albüm ise kendisinde ne cevherler var diye merak edenlere güzel bir cevap olmuş. modern müziğin kurtarıcılarından tame impala'nın üçüncü albümüyle geçirmiş olduğu evrimin bir benzerini de o geçirmiş ve kalıplara bağlı kalmadan içinden ne geliyorsa dökmüş. kapasitesinin ve ufkunun kendisini ileride çok özel yerlere getireceği bariz. henüz ilk entry'si ben olsam da, bu başlık daha dolar bence, vaziyet alın.

  şimdiye kadar çıkardığı albümler:

  2013 - high top mountain
  2014 - metamodern sounds in country music
  2016 - a sailor's guide to earth

  "yemişim kantriyi bana cayır cayır müzik lazım" diyenler için direkt son albümünden dinlenmeye başlanılması tavsiye edilir.

  bu da son albümünden bir şarkısı:
  https://youtu.be/blok5wv0dro
 • (bkz: the promise)
 • 1978 abd doğumlu kent ozanı.

  (bkz: singer-songwriter)
 • charlie rose show'da izledim az önce. şimdiye kadar bihaberdim bu adamdan maalesef. bayıldım kensine nassıl mütevazi, nassıl efendi. şarkıları da çok güzel. bu entryi okuyan müzikseverlere araştırmalarını tavsiye ediyorum.
 • bu yıl grammy'e yılın albümü dalında aday olunca, yerine frank ocean'ın aday olmasını tercih edeceğini beyan eden mütevazi, eşsiz sesli insan. oh sarah adlı şarkısını spotifydan bulun, canlısını da buradan seyredin.
 • sound & fury adlı şahesere imza atmış zat. netflix'de anime olarak izlenmesi mümkün.
 • the dead don't die isimli şarkısı ike büyüleyen şahsiyet.

  https://youtu.be/xiukuosjdj0
hesabın var mı? giriş yap