şükela:  tümü | bugün
 • sturmabteilung nsdap nin ordusu adolf hitler oberster sa fuhrerdi ve bir alt kademede ernst roehm baskanlik yapmakta idi ss in bagli oldugu kurumdur
 • almanca firtinabolugu/firtinakolu

  (bkz: sa)
 • (bkz: stormtroopers)
 • yaptıkları zorbalıklar ve sokaklarda çıkardığı kavgalar ile kötü bir şöhrete sahip olan nasyonalsosyalistlerin politik savaşma örgütü. üyeleri kahverengi üniforma giyerlerdi.
 • (sturm abteilung) hücum birlikleri. ernst rhöm'ün liderliğinde kurulmuşlardır. 1920'lerde nsdap mitinglerinde olay çıkmaması için bekçilik ediyorlardı. 1921'de yarı askeri nitelikli bir birliğe dönüştürüldü. kahverengi üniformaları onlara "kahverengi gömlekliler" denmesine yol açmıştır. partinin güvenlik örgütü olmuş, 1934'te 'uzun bıçaklar gecesi' ile gücünü yitirmiş ve yerini ss'e bırakmıştı.
 • nazi dönemindeki (1933-1945) nsdap partisinin milisleri kahverengi üniforma giyerlerdi. ve bu milislere kahverengi gömlekliler anlamına gelen sa kısaltmaılsı kullandı. bu milisler hitler'in iktadara gelmesiyle meşrulaşıp resmi bir devlet organı haline geldiler. resmi olarak varlıklarını sürdürselerde bir süre sonra bertaraf edilldiler zira içinden hitleri çıkarmış bu güruh artık hitler için bir zaaf teşkil ediyordu ve zaaf kelimesinin het türlüsü kendini ein führer olarak tanımlaya biri için ağır bir kavramdır
 • hitler iktidarı ele geçirmeden önce hindenburg ve von papen'i yani sosyalistlere karşı kendini kullanmak isteyen alman devletinin en önde gelen iki muhafazakar adamını uyandırıp, ürkütmemek için bir gecede bu örgütün önde gelen liderlerinden 200 tanesini temizletmiştir. zira sa ler pek bir sivrilip göze batar olmuştur. böylece amaca ulaşmak için kendi gayri resmi militarist örgütünün gücünü kırmış, mehtabı uyandırmadan kürekleri aheste aheste çekmeye devam etmiştir.
 • adolf hitler tarafından 1921 de münih' te kuruldu.
  sa, bilinen adıyla kahverengi gömlekliler; alman imparatorluğu içinde yükselen faşist hareketin legal sokak gücü idi. ruhani liderleri ernst röhm' e ölümüne bağlı olan sa askerleri hitler' in iktidar propagandası sırasında sosyal demokratları, cumhuriyetçileri gizli sorgu odalarında akılalmaz işkencelerle sindirme çalışmalarında bulundu.
  1925 yılında hitler' in kendisini korumakla görevli özel koruma grubu ss birliklerini kurması ile destek kuvvet olarak bekletilmesi planlandı. 1933 yılında hitler iktidara geldiğinde oldukça güçlenmiş olan sturmabteilung, gerek kendi başına hareket etmesi gerek ss' in düzenli bir yapılanmaya kavuşturulması sonucu gözden düşmüştür. 1 temmuz 1934' te "uzun bıçaklar gecesi" ile sa paramiliter gücüne son verilmiştir.
 • alm. hücum birlikleri. nasyonal sosyalist alman işçi partisi'nin paramiliter örgütlenmelerinden biri.
  diğeri için (bkz: schutzstaffel)
 • (bkz: #49967771)