şükela:  tümü | bugün
157 entry daha
  • ruhsuz bir şehirdi. hele bir de içindeyken kötü anılar yaşadıysan bir de soğukta gittiysen sanırım iyice soğuyorsun şehirden. nerede olduğunu tam hatırlamıyorum ama königstraße'den aşağı salınıp gittiğim kapalı pazardaki o akıcı ve aksanlı bir şekilde türkçe, ingilizce ve almanca konuşan abimize hayran kaldım. bir sürü enteresan peynir ve zeytin aldık kendisinden. mercedes müzesine gittiğim gün, tam karşısındaki sttutgart fc'nin maçlarını oynadığı arenada o gün maçı olması ve tam oradan geçerken 3. golü mario gomez'in atması ve tüm stadın gomez'in sesiyle inlemesi de güzel bir anı oldu gerçekten. maç günü stada giden ulaşım ağının da belli bir saate kadar ücretsiz olduğunu komik bir anıyla da olsa öğrenmemize sebep olan birasever abimize de burdan selam ederim*. klasik alman şehri işte güzel bir ulaşım ağı. uber çağırıyorsun 30 dkya geliyor. afganistanlı bir uber şöforüne denk geldik. mercedesin hükümet üzerindeki baskısı ve uberin tıpkı türkiyedeki gibi baskı altında olduğundan bahsetti. eşi de türkmüş şöforün. biraz muhabbet ettik şehirle ilgili, abi dedi rahat olun burası istanbul gibi değil turist kazıklanmaz. bu 3. gezdiğim alman şehriydi ama freiburg'tan sonra hiç birini sevemiyorum. gerçekten çok sevmiştim freiburg'u. almanca öğrenmeye bıraktığım yerden devam etmem gerekiyor sanırım. çünkü her yurt dışı dönüşümde bu ülkede ne işim var düşüncesi gark oluyor. bir de unutmadan dinkelacker birasından için gitmişken, ben bile bir birayı beğendiysem birçok biraseverin de hoşuna gidecektir.