şükela:  tümü | bugün
  • doğaya müdahale etmeyin, bırakın dere yatağını bulur, kendinizi hiçççççç üzmeyin anlamına gelen şahane bir ata sözüdür.
  • global isinmadan daha 1976 senesinde bahseden ertem egilmez filmidir.. çok bilinmez zira ertem hocamiz arada sirf keyif icin sosyal procelerde bulunmus ama bunlari sinemalara gondermistir..

her neyse filmde munir özkul,
    itir esen,ahmet sezerel ve tabii ki şener şen oynamislardir..

filmin mevzusu tiri viridir. işte munit özkül fabrikasinin karbon emisyonunu ayarlayamayan bir fabrikatordur sonra kizi (itir esen) cevreci bir hippiye (ahmet sezerel) gonul verir. şener şen hadiseye komedi kataraktan ciddi olaylarin izlenmesini saglayan adam rolundedir yine..

-dünya mi isiniyor mu oh ne güzel sicak sicak otururuz

seklinde repligi dahi vardir sener senin.. neyse sonra sular etrafi basmaya basladiginda herkes birlesmis setler yapmislar fakat sonunda su kendi yolunu bulmustur.. filmin ismi dandik bir sekilde buradan gelmektedir..

film san remo festivaline katilmak istemis festivalin muzik festivali olmasi yüzünden ödül alamamistir..
  • inanılmaz hoşuma giden ve pek bilinmeyen atasözü. her şey olacağına varır gibi kaderci bir yaklaşımdan çok deneysel bir yaklaşım söz konusu.
  • stresten arınmak için oldukça motive edici bir söz. 90lar türkçesine "sakin ol sinirlerine hakim ol" olarak çevrilmesine rağmen yine de güncelliğini koruyabilmiştir.
  • hayattaki keskin dönemeçlerden, önemli ama riskli kararlardan önce akla geldiğinde, huzur ama en çok da güç veren düşünce. en kaskatı ruhun bile su olası gelir.
  • kendini kaderin kollarına teslim eden bir anlayıştan ziyade; yaşamdaki olasılıkların, sayısız adet etken tarafından şekillenerek gerçekleştiğini farketme durumudur. bu farketme özgürlüğü ve itirazı doğurur; kişiyi, kendine alternatif yaşamlar yaratabileceğine inandırır. soru sordurur. "hayır ya, bi dakka" dedirtir. önüne çıkan seçeneklerin hiçbirini seçmeyip, "e) hiçbiri" deme ve ardından kendi seçeneklerini yaratma gücü verir. ya da kişi öyle sanır. bu paradoksda şuur çok önemli sonuç olarak.

(bkz: treni kaçırmak)
    (bkz: kelebek etkisi)
    (bkz: entropi)

edit: (bkz: mr. nobody)
  • gerçekten de bulur mu merak ettiğimdir,tabi bir de tüm kalbimle bulmasını istediğim.
  • zorda kaldığınızda tutunacak , umut bağlayacak, sizi düştüğünüz çukurun içinden çıkaracak birşeyler ararsınız ya bazen,
    bir çıkış yolu umarsınız kaderden, hayattan, allahtan.
    uzaklara dalar gözleriniz, boşluklarda kaybolursunuz ama aslında hiç geçmez zaman.
    işte o anların ilacıdır nazarımda bu söz, bu kelam.
    bir dostum söylemişti bir zamanlar sohbet esnasında
    net hatırlamıyorum, hangi derdime yanmaktayım o sıralarda
    o gün bugündür hep aynı sahne gelir aklıma
    ağaçların altı, yaz günü, o naif ses ;
    "üzülme dostum, unutma: su akar yolunu bulur eninde sonunda."
    biliyorum daha çok başındayım yolun,
    neler yaşayacak, neler görecek daha bu beden, biliyorum daha toyum,
    neylersin ki hayat cümlesi seçtirecek, bu yaşta felsefe edindirecek kadar hızlı akıyor bazıları için oyun,
    ya da öyle sanıyorum işte ergence, bakmayın siz bana ama yine de aklınızın kenarına bi yerine koyun :
    su akar yolunu bulur.
    dara mı düştü, sıkıntısı mı var, çözülemeyecek gibi mi görünüyor,
    bu adam eskiden sanırdı ki dünyanın en dertli adamı odur,
    ama şimdi o adam hep aynı sahneyi görüyor :
    ağaçların altı, yaz günü, o naif ses :
    "üzülme dostum, unutma : su akar yolunu bulur."
    artık biliyorum ki dertsiz, tasasız bu hayat geçmez,
    endişe etmekle sen bitersin onlar bitmez,
    bir derdin mi var, fazla üzülme ! herşey biter, herşey unutulur.
    yeter ki sen o suyu kurutma
    üzülme dostum, unutma :
    "su akar yolunu bulur."