şükela:  tümü | bugün
  • - baş parmağı yukarı gösterecek şekilde tutmak: su yüzeyine çıkıyorum, çıkmak istiyorum

- el açık sağa sola suda ‘eh işte’ şeklinde hareket yapmak: problem var, problem mi var?

- baş ve işaret parmak bitişik halka yapmak: her şey tamam, okey

- en bilindik usulde anlamla nah işareti yapmak: kayaya sıkıştım (bkz: şaka değil)
  • italyan dalış hocam suyun altında tahtaya 'relez' yazdıydı. netekim bön bön baktım. bayağı bi cebelleşmeden sonra anladım ki 'exhale' (nefes ver) demek istermis meğer.
  • - el yumruk yapılıp baş parmak yumruğa doğru açılıp kapatılır.

meali: bc'ne hava bas salak, dibe yapıştın kaldın..
  • -elleri kafanınn iki yanında geniş bir alan işaret edecek şekilde tutup, ciddi bakışlarla çırpınmak.

anlamı: oğlum allah seni inandırsın bu kadar balık var aşağıda. yeminlen
  • maskenin içindeki gözler kısılmış şekilde üstünüzdeki iki dalgıç arkadaşınızın elele tutuşup dönmesi. bu sırada olanca hava birakmalari.

meali: topsun olum ehehe ehe.

ibneler.
  • - el yumruk yapılıp baldıra vurulur.

meali: ulan kramp girdi be, beklesene badi bozuntusu..
  • - işaret parmağı mapsa doğru götürülüp sonra elinin tersiyle savuşturma hareketi yapılır..

meali: mapsını çıkar da bi fotoğrafını çekeyim, kızlara gösterir hava basarsın, heh heh..
  • - işaret ve orta parmak gözlere doğru yaklaştırılıp sonra işaret parmağı ileri doğru uzatılır..

meali: daldığımızdan beri aval aval dolanıyorsun, bi şey farkettiğin yok, işaret ettiğim yere bak da çıkınca aşağıda bi numara yoktu deme..
  • -eli, yumruk yaparaktan baş parmak açık ve boyna dönük bir şekilde, boyun hizasında yatay soldan sağa hareket ettirmek. kısaca öldün olm sen işareti:
    havam bitti... valla...
    -eli işaret ve orta parmak açık bir şekilde karşıki dalgıça ileri geri salllamak. kısaca kanka bi sigara versene işareti:
    çimlenmek istiyorum... evet havandan otlancam...