• -elleri kafanınn iki yanında geniş bir alan işaret edecek şekilde tutup, ciddi bakışlarla çırpınmak.

anlamı: oğlum allah seni inandırsın bu kadar balık var aşağıda. yeminlen
  • -sol eli bele koyup sağ kolu öne uzatarak yatayda geniş bir yay çizmek.

meali: bizim zamanımızda buralar böyle mercandı.
  • - baş parmağı yukarı gösterecek şekilde tutmak: su yüzeyine çıkıyorum, çıkmak istiyorum

- el açık sağa sola suda ‘eh işte’ şeklinde hareket yapmak: problem var, problem mi var?

- baş ve işaret parmak bitişik halka yapmak: her şey tamam, okey

- en bilindik usulde anlamla nah işareti yapmak: kayaya sıkıştım (bkz: şaka değil)
  • yavaşlayan veya duraksayan, o an gösterdiğinizle ilgilenmeyen, dikkati az veya çok dağılmış olan dalıcı...ki göz teması kurulduğunda, yarı kapalı göz kapakları ve regülatöre rağmen farkedeceğiniz gülümseyen dudaklar, rahatlamış yüz ifadesi.

meali: işiyorum
  • deniz altında kabukları toplayan yeni yetme dalgıcın eline vurmak ya da eline başka bişey tutuşturmak.
    -bırak gabuğu amuğa goduum! sen toplasan, o toplasa, noolur lan bu denizaltının hali, bi dahaki gelen neye bakacak daşlara, yosunlara mı bakacak, hade bakiim.
  • gözlerin fal taşı gibi açılması.
    meali: vurgun yiyorum amk.
  • sağ ayağı arkadan kafanın önüne getirirken sol kol umuzdan ensenin arkasına atmak:

-bana flexi card lazım
  • - el yumruk yapılıp baş parmak yumruğa doğru açılıp kapatılır.

meali: bc'ne hava bas salak, dibe yapıştın kaldın..
  • - el yumruk yapılıp baldıra vurulur.

meali: ulan kramp girdi be, beklesene badi bozuntusu..
  • yukarıda uzun uzun öğretilen kuralları sualtında uygulamak kimi zaman mümkün olmaz. aşağıda maskeye su dolmuş, üstelik panik halinde su yutmaya başlamışsınızdır. hayatınız bir film şeridi gibi geçer gözünüzün üzerinden. bu esnada ne bc'ye hava basmak ne de arkadaşınızla ilgilenen size sırtı dönük hocaya s.o.s hareketleri yapmak gelir aklınıza. delicesine yüzeye doğru çıkmaya çalışmak en açık mesajdır: daha çok gencim
hesabın var mı? giriş yap