şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akşener'den erdoğan'a bir çağrıydı.
  basında bu araştırmaya dair bir iddia gündeme geldi:

  iyi+saadet'e oy verir misiniz sorusuna evet yanıtı verenlerin oranı %32

  başkanlık için ise;
  tayyip erdoğan %44
  meral akşener %26
  ilker başbuğ %22
  ilhan kesici %21
  kemal kılıçdaroğlu %20

  --- spoiler ---
  gazete duvar

  iyi parti genel başkanı meral akşener, cumhurbaşkanı ve ak parti genel başkanı recep tayyip erdoğan’a çağrıda bulunarak, “şu araştırma sonuçlarını açıkla kardeşim. yani çekmecende bulunan araştırma sonuçlarını, kamuoyu yoklamalarını açıkla” diyor ya, o anketi öğrendik. erdoğan’ın ‘anket yaptırmayın’ talimatından sonraki ilk kamuoyu yoklamasının iktidar partisinde hayal kırıklığı yarattığı konuşuluyor. o ankete göre ‘afrin harekâtı’nın, ‘cumhur ittifakı’na katkısı yüzde 1 civarında kaldı.

  erdoğan’ın özellikle hedef almaktan kaçındığı, adeta yok saydığı meral akşener’in geçtiğimiz günlerde ‘saadet partisi ile ittifak yapmayı isteriz’ şeklindeki açıklamasının da iktidar partisinde rahatsızlık yarattığı konuşuluyor. çünkü ak parti’nin o anketinde, “iyi parti-saadet partisi ittifakına oy verir misiniz?” sorusuna “evet” diyenlerin oranı yüzde 32 çıktı.

  ak parti, ‘şu anda bir cumhurbaşkanlığı seçimi olsa olası adaylar yüzde kaç oy alır?’ diye de sordu. sonuçlar çarpıcı. ankete göre ‘cumhur ittifakı’nın adayı erdoğan’ın oy oranı yüzde 44’te kaldı… yani yüzde ‘cumhur ittifakı’, birinci turu geçmek için ihtiyacı olan 50+1’i yakalamak için başka yol ve yöntemler bulmak zorunda.

  yine aynı kamuoyu yoklamasında iyi parti genel başkanı meral akşener’in oy oranı yüzde 26 çıktı. chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yüzde 20.2 olarak tespit edildi. chp istanbul milletvekili ilhan kesici’nin de sorulduğu ankette, seçmenin yüzde 21’i kesici’ye oy vereceğini söyledi. ankette, chp’nin idari ve mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı haluk koç’un cumhurbaşkanlığına aday olması halinde yüzde kaç oy alacağı da soruldu, cevap: yüzde 18…. anketin bir sürpriz ismi de var: ilker başbuğ… ‘eski genelkurmay başkanı ilker başbuğ’u cumhurbaşkanı olarak görmek’ isteriz diyenlerin oranı yüzde 22 çıktı. meral akşener’in bildiği ve erdoğan’ı da açıklamaya zorladığı bu anket siyasi kulisleri epey hareketlendirmişe benziyor.
  --- spoiler ---
 • (bkz: ilhan kesici)

  bu adama bir göz atmanızı öneriyorum. çok yalın ama etkili bir hitabeti var. eski sağcılardan, hatta 94 seçimlerine istanbul bb'ye anaptan aday olup %22 ile erdoğan'a kaybediyor. bu adam iyi bir aday olabilir. akşener'i de geçerse sağcı-solcu kenetlenmesi yaratabilir.