• agızda 1 saniye,midede 1 saat,kalçada 1 ömür kalan besin.
  • hamurunda;
    yaş maya yerine, kuru maya kullanırsanız daha kolay sonuç alırsınız, süt kullanmayın. yufkalarını açmak zaten zahmetli, içerisine süt katarsanız işiniz daha zorlaşır ve büyük bir ihtimal tam bir hayal kırıklığı olur.
    oklavanızın yanında, devamlı bir ıspartula olsun, tereyağ ve yumurta ile hazırladığınız hamurunuz oldukca hasas olacaktır, oklavanızı her yufka açtığınızda mutlaka temizleyin.
    soğuk mutfak mermerinde yufka açmaya çalışmayın, sıçarsınız.
    yufkalarınızın, baklava yufkası gibi ince olmasına gerek yok, zaten kaynar su yufkalarınızı şişirecektir, o yüzden düzgün hamur açmak için kasmayın.
    ilk defa yapıyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız, küsmeyin. pastanelerde yapılan ve satılan su böreği ile ev yapımı su böreği arasında çok büyük farklar olacaktır. fazla bir beklentiniz olmasın.
    tapsinizin altını mutlaka yağlayın.
    kesinlikle üzerine yumurta falan sürmeyin, su böreği hazır yufka böreklerine benzemez.
    böreğinizin üzerinin güzel kızarmasından çok, altının iyi kızarması daha önemlidir.
    kolay bir iş değildir ama imkansız da değildir.
    ölçek ile yapılmaz, kurallara bağlı olarak yapamassınız. el alışkanlığı önemli.
    mantarlısı harika olur.
    vaz geçmeyin. beş defa sıçıp batıracaksınız, iki defa uyduracaksınız, tekrar hayal kırıklığı.
    ben çok güzel yaparım.

not;

iş bu entiri hiçbir sözlük kızına yavşamak amacı ile yazılmamıştır. ayrıca harika dolma sararırım, erişte bile keserim. evlenmeyi düşünmüyorum.
  • bunu çok güzel yapıyorum, bekarım.
  • tum insanlik sadece su boregi ve ayranla beslense, dunya daha yasanir, daha bariscil, daha nefis bir gezegen olurdu.

ultimate besin kaynagi.
  • yapimi asagi yukari uc saat alan borek. ese dosta dagitilir yapildiktan sonra, zira yapan kisinin bisey yiyecek hali kalmaz*
    alti yumurta, alabildigine un ve biraz tuz, sonradan kolay acilmasi icin bir cay bardagi kadar sut kollar kopana kadar yogrulur. yogrulan hamur yirmi dakika kadar bekletilir. bekletilmezse acilirken yirtilir ki bu sudan cikarma asamasinda basa bela olur. hamur yirmi esit parcaya ayrilir ve bu parcalar oklavayla mumkun oldugunca cabuk acilir aksi takdirde bekleyen yufkalar kurur, sudan cikarken de yirtilir. yufka o kadar ince olmalidir ki altindan elinizi net olarak gorebilmelisiniz. kalin acilmis yufkalar cok yag cekeceginden borek yenilmeyecek kadar agir olur.
    acma islemi bitince buyuk bir tencerede bol tuzlu su kaynatilir, iyice kaynadigindan emin olununca baska bir tencerede soguk su bekletilir. yufka kaynayan suyun icine daldirilir ve buyuk bir kasik yardimiyla yirtmadan cikarilir ve hemen bekletilen soguk suyun icine atilip tepsiye serilir. bekletilen soguk su degistirilir zira artik soguk su degildir, degistirilmezse bir sonraki yufkanin potansiyel katilidir. bu arada uc yufkada bir erimis tereyag dokulur, hamurlarin yarisi bitti mi bolca peynir(cok tuzlu olmamali) yufkalarin ustune serilir. butun bu islemler bittikten sonra kalan tereyag da dokulur ve firina verilir. afiyet olsun.
  • çok sevdiğim ve bir o kadar da nefret ettiğim yegane yiyecektir. sevme sebebi bellidir; bol yağlı olması, peynir içermesi, yumuşak olması, hem soğuk hem sıcak yenebilmesi v.s.. nefret etme sebebine gelirsek tam bir trajedi bir felaket senaryosudur....

melek kıvamındaki ev arkadaşı karakargayı uyandırır, ( tekmeleyerek )
    - kalk ulan öğlen oldu. bak su böreği aldım, çayı da demledim seni öyle kaldırıyorum, bulaşıkları da sen yıkarsın artık..
    - vay kankam benim, kral adamsın. bulaşık ne ki taşşaklarını bile yıkarım ( pardon ).

ev arkadaşı elinde tepsi, tepsinin üstünde iki kupa çay ve plastik büyük bir kap içinde büyük dilimler halinde su böreği getirir. açlıktan nefesimiz koktuğu için çatal,bıçak,tabak ve peçete ihtiyacı hissetmeden su böreklerine girişilir. tam ikinci dilimden bir ısırık alınmıştır ki ev arkadaşının acı çığlığı gelir.

- dur lan sakın yeme,
    - ne var lan, mis gibi işte
    - dur oğlum tırnak var içinde
    - ??

içinden tam bir takım halinde özenle kesilmiş 10 adet el tırnağı ( öyle olduğunu umuyoruz ) çıkar. birbirine bakan kankalardan önce ev arkadaşı plastik kabın içine kusar, zaten midesi ağzına gelmiş karakarga da koyverir kendini. kusmuklar plastik kabı doldurur hatta oldukça da taşırır. sinirlenen iki kanka ellerinde kusmuk, su böreği ve tırnaklarla dolu kap ile pasteneye gider, ellerindeki kabı pastanenin ortasına fırlatır. pastaneciyle ufak bir arbede yaşanır, dayak yemeden öhhm öhm olay daha fazla büyümeden olay yerinden uzaklaşırlar. üç yıl su böreği yenemez, ne zaman su böreği görülse yada bir yerde okunsa akla bu olay gelir.
  • evlenilecek kız aramalarında konya'yı yeni route olarak belirlememe sebep veren börek türü. açım; dostluğa, kardeşliğe...
  • annemin her yaptigimda "bu kadar tereyagini neye koysan guzel olur." diyerek beni yine begenmedigi borek cesidi. millet yumurta kiran kizini yere goge koyama z, bizimkilerde su boregine burun kivirir. insan bazen gercekten hayret ediyor.
  • bunu yapan erkeklere ne teklif ediliyor merak ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap