şükela:  tümü | bugün
 • debisi (bkz: debi) yeterli olan akarsularin uzerine kurulan degirmen cesidi. olay suyun verdigi hareketi baska bisilere yoneltmektir.
 • derenin, nehirin üst yanından su arkları yardımıyla getirilen hacimli suyun basit bir türbin düzeneğine yönlendirilmesiyle oluşturulan değirmen tipi. bu değirmenlerde öğütülen buğday, mısır öğütüldüğü sırada genzinizi acı bir taş-mısır tadı yakar. değirmen köylüye aitse sadece sıra beklenir, para ödenmez; şahsa aitse ya bir miktar para ya da bir miktar öğütülen verilir.
 • (bkz: karmate)
 • orta çağda hıristiyan keşişler günlük işlerden olabildiğince uzaklaşıp, inzivaya çekilmek ve ibadete yönelmek istiyorlardı. orta çağa kadar un öğütmek değirmen taşında elle yapılan bir şeydi. su değirmeninin tasarlanması ve kullanılmasıyla 100 kişinin yaptığı işi kendi başına yapmaya başlamıştır. neredeyse hiç insan çalıştırmadan, çok kısa sürede çok miktarda öğütülmüş una sahip olan kiliseler bir anda zenginleşti. kazançlarını da büyük, gösterişli gotik kiliseler inşaa ederek harcadılar. inşaa edilen kilise ne kadar yüksekse ve ufuk çizgisini nasıl görüyorsa, ufuk çizgisine kadar her yerden de görülüyordu. bu da cennetin yeryüzündeki denkliğine işaret eder.
  işte su değirmeni hıristiyanlığın zenginleşmesinde çok önemli yeri olan bir buluştur.
 • rüzgar türbini ile birlikte izlemesi şahsıma inanılmaz bir mutluluk vermektedir. neden bilmiyorum.
 • italya'nın isviçreye yakın bölgelerindeki yüksek dağlarda buğday ve mısır yetişmez. 1943'ta faşistlerin güçlenmesiyle halkın kaçıp saklandığı dağlardır bunlar. karınlarını doyurmak zorunda olan insanların yardımına bu değirmenler koşar, su değirmenleri, buğday ve mısır yerine kestane unu yapan su değirmenleri.

  hala bölge halkı su değirmenlerinin yaptığı kestane unu ile yaşar. peki ilk kim mi çizmiş, planlamış, yapmış bu su dğirmenlerini?

  dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mühendisi, leonardo da vinci!
 • günümüzde artık dereler heslerden kaldıysa boşu boşuna akıyor.değirmenler kalmadı