• hani matrix'te inception'da falan uykudaki insanı kıllandıran, gerçeklikten kuşku duyuran şeyler var ya, onun hayatımızdaki karşılığı su faturasıdır. bugün gelmiş: 32 tl.

---yılmaz özdil mode on---

doğalgaz geliyor, 300 tl
    elektrik geliyor, 120 tl
    internet faturası, 60-70 tl
    5 dakika biriyle konuşsam turkcell dayıyor, 40-45 tl
    hemen hiç konuşmadığımız ev telefonu, 25 tl
    yeni çıkan bir kitabı sepete atıyorsun 30 tl
    standart digitürk + premier ligin olduğu paket: 23 tl buna bir de yan odadaki tivibu'yu koy: 35 tl

---yılmaz özdil mode off---

fakat güldür güldür kullandığımız su faturası geliyor 32 tl .
    hanıma açık açık sordum: "bak" dedim, "giriş katta bekar maliyeciler var, hani şeytan dürtüyordur falan, adamların suyunu kaçak kullanıyorsak söyle. bunda çekinecek bir şey yok." dedi ki "saçmalama! ay sonu gelmeden önce su deposunu ağzına kadar doldurdum, içine su koyulabiliyo diye akvaryum aldım, boş durmasın diye içine balık bile attım. balkonda amazon ormanı besliyorum. annemi ergonomik yalanıyla su yatağında yatırıyoruz, sana da haftada hiç olmazsa iki kere yıkan diye telkinde bulunup duruyorum. daha ne yapayım?"

belli ki burada iski'nin bir ihmali söz konusu. "siksen seslerini çıkarmazlar eşiği"mizin 35-40 tl gibi gözüktüğü bir ortamda bu kadar çok kullandığımız suyun sadece 32 tl olması insanı kuşkuya sürüklüyor. o fatura 50 tl gelse ben itiraz etmem mesela. algım ona göre şekillenmiş artık. 120 lira elektrik faturası gelen eve 30 lira su faturası gelince denge bozuluyor. iski dürüst bir kurum olabilir ya da su ucuz bir şey olabilir; bunlar beni ilgilendirmiyor. acilen su bazlı olarak da yolunmamız lazım.

çünkü bu haliyle, su faturası resmen umut veriyor.

(hakkını yemeyeyim, ana sınıfı diye bir şey var, o da bayağı ucuz. yalnız dişçi masrafı çıktı ufaklığın, o ikisi birbirini götürdü. onun için umut yine su faturasıdır.)
  • tek başına kalan bana 3 aylık toplam 614tl gelmiş faturadır. lan 3 ay duşumu erikli suyundan alsam bu kadar gelmez. ben evde yokken bir balinanın çaktırmadan gelip musluğa ağzını dayadığını, yeri geldiğinde köpüklü banyo keyfi yaptığını düşünüyorum. en mantıklı açıklama bu yani.

haftaya itiraz etmeye gideceğim. bakalım kahramanımızı neler bekliyor...

edit: toplam 100 e bağladık rahatladık. ama 1 ay falan iyi heyecan yaşattı iski çalışanları. çılgınlar sizi
  • yerel seçimlerin yaklaşmasıyla ankara'da su faturası kesim süresi 10 şubat tarihinden itibaren 45 gün yerine 30 gün olarak belirlenmiş. su ücretlerine indirim yapıldığını zannedecek seçmenlerin düşük yüzdesini oluşturan bön seçmenlerimizi sevindirecektir kuşkusuz...

müstesna belediye başkanımız i. melih gökçek de bu değişiklik için seçimi beklemediklerini ifade etmiş. eksik olmasın! ama insan düşünmeden edemiyor bunca senedir bu uygulama yasal olarak mümkün de neden uygulanmıyor?

--alıntıdır--

aski genel müdürlüğü yönetim kurulu sayaç okumaların 60 günde bir yapılmasına karar vermiş, ancak aski genel müdürüne bu yetki devredilmiştir. aski genel müdürlüğü de 45 günde bir okunan sayaçların faturalandırma süresini, 2008 yılı haziran ayından bu yana 56 güne çıkarmıştır.

http://www.tudef.org.tr/index.php?aid=184

--alıntıdır--

(kullanılan dil bozuktu, anlamını değiştirmeyecek şekilde düzeltmeler yaptım)

görüldüğü gibi bundan birkaç ay önce fatura kesim süreleri 56 güne çıkarılmış aski genel yönetim kurulu kararıyla. seçime 1 ay kala yapılan bu son düzenlemenin seçim yatırımı olduğunu iddia edenlerin ağzına kırmızı biber süreceğim o kadar sinirlendim şimdi. hatta kıçına da bir de şaplak vuracağım.**

peki bu süre uzadığında giren çıkan neden sivri bir hal alıyor?

fatura kesim süresi uzatıldığı taktirde kademeli fiyatlandırmaya göre faturanız çok daha fazla hissedilebilir derecede kabarıyor haliyle. ben üşenmedim aski'nin sitesinde ücretlendirmeleri araştırdım, bir tek sss bölümünde rastlayabildim ücretlere. işte kademeli tarifelendirme ücretleri:

k1: kademe 1 0-10m3 (1kredi=3,767m3) 1kredi=1,46 tl
    k2: kademe 2 10-30m3 (1kredi=1,463m3) 1kredi=3,76 tl
    k:3 kademe 3 30m3 ve üstü (1kredi=1,000m3) 1kredi=5,50 tl

ankara'da dört kişilik bir ailenin ortalama su tüketimi 25 metreküptür*. fatura kesim süresi 30 günlük seçildiğinde genelde kademe 1 ile kademe 2'nin arasında bir fiyatlandırmaya tabi oluyorsunuz. ancak bu malum süre uzun tutulduğunda kademe 3' e tabi tutulacak kadar tüketim yapmamanız işten bile değil. artık yağmurlu havada dışarı çıkıp ıslanıp da duş aldığınızı farzedecekseniz ya da karları eritecekseniz orasını bilemiyorum, ama bu sürenin uzun tutulmasıyla bir kazık da burada sokulmuş tabiri caizse yıllardan beri...

birçok forumda ateşli tartışmalar gırla, yok kademeli sistem karayalçın döneminde başlamış da flan. melih gökçek eğer bir anlığına melih gökçek olmasaydı*, ya da ankara halkını 1 saniye aklına getirseydi ya kademeli sistemde bir düzenlemeye giderdi ya da 3 dönemdir yüksek tutulan fatura kesim süresini seçime 1 ay kala değil*, paşa koltuğunda oturduğu başkanlık dönemlerinin ilk zamanlarında yapardı... hmm evet, yetkili galiba...

tüketici hakları derneği başkanının bu konudaki şikayetini dile getirdiği yazıya şu adresten ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/…li-suyu-ankarada_60915.html
  • güzel bir günün akşamı, bakkaldan sigara almış eve dönerken, posta kutunuzda bulmanızla birlikte hayatınızın kararabileceği ince, selüloz, yer yer renkli cisim. bir an için “acaba evimi hamam olarak kullanıma açmış bir dissociative identity disorder hastası mıyım?” diye düşünmenize de sebep olabilir. itirazların ödemeyi durdurmayacağı, 3 gün içinde itiraz edilmediği takdirde yanlışlıkların düzeltilemeyeceği, bu faturanın ışığa tutulması durumunda bilgilerin kendini imha edeceği ve de annelerin bebeklerini ilk 6 ay emzirmesi gerektiğini belirten bir takım açıklamalar da bu cismin arka yüzünde bulunmaktadır.
  • an itibariyle tek başına yaşamakta olan bana 110 ytl gelmiş olan faturadır. melih gökçek ankara'nın her tarafına yaptırdığı devasa su fıskiyelerinin parasını benden alıyor heralde. neyse bende bundan böyle haftada bir kere pazar akşamları banyo yaparım. sonra da bizimkileri izleyip yatarım..
  • keşke bir faturam olsa dedirtendir.kartlı sistemle 5.yılımıza başlamış olsak da alışamadım. çok stresli. ha bitti biticek ben banyodayken tuvaletteyken... yedek var içinde adamlar iyi düşünmüş ama bitmeden yüklenmiyor illa bitmesini beklicen tabi ozaman da ortada kalma durumu çok yüksek git doldur desen için gidiyor şimdi bu yedek nolacak diye.çok zor çok stresli kart. gözünü seveyim fatura
  • ekremcilikle ne alakası var dediğim faturadır. her şehir de mi ekrem var. beyinsizliğin bu kadarı. tüm şehirlerde bu ay su faturası faiş olarak geldi. bursa'dayım geçen ay ödediğim faturanın 2 katı geldi bu ay. ekremcilik mi tayyipçilik mi acaba?
  • istanbul için söylüyorum: ekrem imamoğlu başkan seçildiğinden bu yana su faturası bedelleri %50 azaldı. bunun aksini iddia edenler ve fahiş fatura bedelleri olduğunu söyleyenler istinasız aktroll ve/veya akkurtçuktur ya da sürekli bahçe sulayıp araç yıkamışlardır.

geçen yıla kadar su faturam 45 tl civarıydı; uzunca zamandır 20-22 tl arasında değişiyor. bu ay da 21 tl geldi. teşekkürler imamoğlu.
  • 227 tl. (ikiyüzyirmiyeditürklirası) gelerek tüm zamanların rekorunu kırmış, nefesimi kesmiş, kulağımdan tutup s.kip atmış faturadır.

hayır anlamadığım, yurtdışıyla mı konuşuyoruz çeşmeden amk?
  • yüksek geldiğinde babamın "düden şelalesini biz işletiyoruz galiba" tepkisi verdiği fatura.
hesabın var mı? giriş yap