şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda esnafla eş dostla araştırdığım konu. tahminim 3bin - 20bin arası.

edit: herkesin beklentisi farklıdır ve yaşadığı bölgeye göre değişkenlik gösterir. 2bin gelirle memnun olan 25bin ile perişan olan insanlar var tabiki. bunları göz ardı ediyorum. ortalamaya bakıyoruz
  • ınsanın geliri artıkça istekleri de çoğalıyor,
    bugün 10 tl maaş alan insan yarın 20 tl alsa , 3 gün sonra 20 tl yetmemeye başlıyor
  • çalışmada gönlü olmayan tembel bünyelerin ve hesaplayan adamların bitmeyen geyiğidir. enflasyonist ortamda sürekli güncellemek yerine döviz cinsinden beyan edilmesini arz ederim.

küçük bir sahil kasabasında 3 bin rahat yeter. (500 usd)
    istanbul'da haneye giren 20 bin rahat ettirir. (3.000 usd)
  • yok öyle somut bir mebla. öğrenciyken 1000 liram olsa oh derdim. mezun oldum 3-5 bin maaş istediğimde çok dediler. şu an 15 bin skalasındayım harcamalarım ve hayat standardım da ona göre şekillendi. gelir gider yüzdesine vurduğumda aslında hiç bir skala yeterli değil. ne kadar çok kazanırsan o kadar çok yersin. ne kadar az kazanırsan da ona göre dengelersin. çok kazanıp yemeyi bilmeyenler var ki, onların da eşleri kendinden çok daha genç ise onlar, ya da en kötü ihtimal bebeleri yiyolar çatır çatır.
    birikim tabi yapacaksın. yarınını düşünmek lazım. ama bunun bir üst sınırı ne yazık ki yok.
  • bi 9.000 yeter.
  • 2m usd.
  • türkiye’de yaşamak için belli olmayan rakamdır. zira parayla çözülemeyecek birçok rahatsız edici unsur var ülkemizde.
  • 12000-15000 iyidir istanbul'da ancak yeter
  • aslinda rahat yaşarsın da, bir tek kendine bakiyorsan. ne yazikki birilerinin sorumluluğu üstüne bindigi andan itibaren hiçbir zaman rahat yaşayamayacaksın.
  • ne olursa olsun eğer ot değilseniz hep olması gerekenden %25 daha az maaş alırsınız yani asla rahat yaşayamazsın.