şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üst geçitlerde gördüğüm seçim reklamı cümlesidir. 1994 - 2018 gibi bir tarih aralığı da verilmiş.

  32 yaşındayım, 94 yılında 8 yaşındaydım. çocukluğum antalya ve istanbulda geçti, antalyada musluk suyu içerdik sadece klorluydu, bazı evlerde arıtma aleti vardı, bazı insanlar da damacanayla su alırdı ama çok nadirdi. herhangi bir su kuyruğu yoktu.

  yine aynı yaşlarda istanbulda da geçti çocukluğum, musluk suyunun pis olduğu söylenirdi, damacana veya bidon ile su alınırdı, herhangi bir su kuyruğu yoktu.

  merak ettiğim konu 94 - 2002 yılları arasında nerede su kuyruğu olduğu ve akpnin bu su kuyruğu olan yerlerin hangisinin musluk suyunu içilebilir noktaya getirdiğidir. bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim, aksi halde bunun da başka bir yalan olduğu ortaya çıkıyor.
 • "canım şu ilana da inanan üç-beş kişi çıksa, onlardan da üç-beş oy gelse daha ne isteriz" mantığıyla hazırlanan afiş.

  istanbul'da kim musluk suyu içiyormuş merak ettim doğrusu. biz evde çay yapmak için kullanıyoruz, onda bile tedirginiz.

  bir dönem istanbulun varoş semtlerinde şebeke suyu yoktu, belediyeler tankerlerle içme suyu gönderirdi. o dönem özal baştaydı. sonra peyderpey mahallelere su geldi ama altyapının yeni olmasından sanırım bir ara çamur akardı sonra düzelirdi. biz o zaman da musluktan su içmezdik. orman kenarlarında çeşmeler olurdu oradan getirirdik içme suyumuzu.

  sonra şebekeler yaygınlaştı ve daha kapalı devre halini aldı. ondan sonra musluktan çamur gelme hikayesi de azalarak bitti. bunlar tayyip bb olmadan önce oldu. o geldikten sonrayla önceyi kıyaslarsam tek fark daha az kesilen sulardı diyebilirim. fakat kuraklığın olduğu dönemlerde uzun süre susuz kalmamız bir süre daha devam etti.

  yine de hiç musluktan su içmedik.
 • yolda yürürken veya parkta dolaşırken susadığınızda kaçınız musluktan su içiyorsunuz, kaçınız gidip marketten su alıyorsunuz?