şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: deniz maymunu)
  • (bkz: superabsorbent polymer)
    bir milyoncu denilen ıvır zıvırcılarda ve mahalle bakkallarında "su topu" diye satılan "oyuncak". toplu iğne başı kadar şeyler, suya atılınca ceviz kadar oluyor. (400 kat büyüyebiliyor şerefsizin evladı).
    saydam-şeffaf-jölemsi bi şey. çocuklar seviyor bi şekilde. bana pek anlamsız geldi; ne ki la bu diye. neyse, biz taşralı sokak itlerinin apartman çocuklarını anlamamız zor.
    sadece bizim buralarda değil tüm dünyada tutulan şeyler sanırım.
    ard arda vaka bildirimleri yayınlanmaya başladı; bunu yuttuktan sonra oluşan bağırsak hasarları-ameliyata giden olgular. amerika'da yasaklanması istenmiş.
    çocuğunuza-yeğeninize almayın derim.
    vaka haberi: buyurun.
  • çocukların çok sevdiği, suya atınca büyüyen top benzeri tehlikeli oyuncaklar. çocuğun yutması halinde ölümcül tehlikesi var. fakat sorumlu davranmayan ebeveynler yüzünden okullarda durup durup hortluyor bu moda.
    kızımın 25 kişilik sınıfında bir-iki kişinin almasıyla yayılmaya başladı, bir hafta içinde almayan bir-iki kişi kaldı. direnmekte zorlanarak, modanın geçmesini bekleyeceğiz.
  • "birkaç sene böyle bir şey vardı ya" diye birden aklıma gelmesi sebebiyle internetten birkaç paket aldığım oyuncaktır. yutmadığınız sürece hiçbir zararı yoktur. birkaç çocuk yapılan o kadar uyarıyı dinlemeden yuttu diye yasaklamak saçmadır.
  • suya atılınca nanoteknoloji sayesinde yüzlerce kat büyüyebilen toplardır. aslında ana amacı bitkilerin sulanmasıdır. örneğin, bir kaç hafta evde olmayacağız diyelim, bu topları saksının üzerine koyarız, bitkinin su ihtiyacını uzun süre boyunca karşılar.

ancak kesinlikle çocuklardan uzak tutulmalıdır. elle temasında bile kanser riski olan bu topların yutulması ölüme kadar gidebilir. üstelik yumuşak ve renkli yapısı nedeniyle çocukların bunu ağzına sokması ihtimali da yüksektir.
  • cok igrenc bisi, dokunmaktan asiri korkmustum. goruntu olarak guzel ama buna dokunma fikri o kadar igrenc ki bilmiyorum niye boyle hissediyorum.