şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: deniz maymunu)
 • (bkz: superabsorbent polymer)
  bir milyoncu denilen ıvır zıvırcılarda ve mahalle bakkallarında "su topu" diye satılan "oyuncak". toplu iğne başı kadar şeyler, suya atılınca ceviz kadar oluyor. (400 kat büyüyebiliyor şerefsizin evladı).
  saydam-şeffaf-jölemsi bi şey. çocuklar seviyor bi şekilde. bana pek anlamsız geldi; ne ki la bu diye. neyse, biz taşralı sokak itlerinin apartman çocuklarını anlamamız zor.
  sadece bizim buralarda değil tüm dünyada tutulan şeyler sanırım.
  ard arda vaka bildirimleri yayınlanmaya başladı; bunu yuttuktan sonra oluşan bağırsak hasarları-ameliyata giden olgular. amerika'da yasaklanması istenmiş.
  çocuğunuza-yeğeninize almayın derim.
  vaka haberi: buyurun.
 • çocukların çok sevdiği, suya atınca büyüyen top benzeri tehlikeli oyuncaklar. çocuğun yutması halinde ölümcül tehlikesi var. fakat sorumlu davranmayan ebeveynler yüzünden okullarda durup durup hortluyor bu moda.
  kızımın 25 kişilik sınıfında bir-iki kişinin almasıyla yayılmaya başladı, bir hafta içinde almayan bir-iki kişi kaldı. direnmekte zorlanarak, modanın geçmesini bekleyeceğiz.
 • halk arasında esrarengiz fare olarak da anılıyor. insanlardan kaçan ve sazlık alanlara gizlenen bir canlı. anavatanı güney amerika olan hayvan, avrupa 'ya getirilerek pek çok alana yayılmıştır.
 • ağrı dağı milli parkında görülmeye başlanmışlar

  rusya üzerinden geldikleri düşünülüyor

  edirnede de rastlanıyormuş

  maymundan çok fare gibi birşey
 • içimde hala yeme isteği var çocukken kendimi zaptetmiştim şimdide yemem heralde
 • taksonomik açıdan maymunla ilgisi olmayan, fare familyasına ait bir hayvan. yani "su maymunu" olarak adlandırılmasının bilimsel olarak hiçbir karşılığı yok.

  esas adı için;

  (bkz: koypu)
 • askerde nöbet tutarken gördüğüm büyük yaratık. 2019 aralık ayı idi. meriç nehrine çok yakın bir yerde nöbet tutarken gördük ve arkasından koşturduk. yanına yaklaşınca oradaki sulak alana atladı yüzüp uzaklaştı. yanımdaki nöbet arkadaşımın verdiği bilgiye göre meriç nehrini geçerken boğulan mülteci cesetlerini yiye yiye bu kadar büyüdüğünü ve zamanında yunanların bizim tarlalara zarar versin diye bilerek saldığını söyledi. bazı kaynaklarda doğaya zarar verdiği yazıyor eğer böyle bu durum varsa canlı yakalanıp dağlara salınması gerektiğini düşünüyorum. böylelikle çakal,tilki,kurt,ayı ve yaban pisilerinin yiyeceği olabilir.
 • ığdır ili aralık ilçesi karasu nehrinde sayıca çok fazla bulunan fare familyasına ait hayvan.

  sık sık iranlıların tecavüzüne maruz kalır bu hayvan. ekseriyetle de kafasını taşla ezip öldürüp, midelerine indirirler.