şükela:  tümü | bugün
 • kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve 20 yıl sonra tamamen yok olacağı tahmin edilen burdur gölüne dikkat çekmek için başlatılan kampanya.
  destek vermek için 27 eylül 2014 günü, gün boyunca su kullanmayarak susuzluğu tecrübe etmeye çalışıyor, suya aslında ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz. kampanyaya dikkat çekmek için de 28 eylül 2014 günü bir önceki gün kullanmadığımız suları en yakın akarsu veya göle döküyoruz. video çekerek de kampanyayı duyurmak önemliymiş. bu aktivite tabi ki gölün suyunu artırmayacak fakat dikkat çekmek önemli, adamlar haklı, su yoksa hayat da yok.
  (bkz: https://www.facebook.com/golehayat)
 • water fasting diye de ünlenmiş olan, insanın bağırsaklarını boşalttıktan sonra bir kaç gün ya da daha çok gün hiç bir şey yemeden sadece su içmesi ile yapılan oruç. dini oruç ile karıştırılmamalıdır. yemek yenmediği için oruç kelimesi ile ifade edilmektedir. lakin isteyen sahur ve iftar aralığına dikkat ederek niyetlenirse dini oruç da olmaz degil.
  yapan tanıdıklarım olmuştur. 1 gün ila 3,5, 7 ve hatta 10 gün yapan bir tanıdığım bile olmuştur. faide görmüşlerdir, memnun kalmışlardır.
  not: kilo vermeye çok faydalı olsa da asıl maksat bir tür detox yapmaktır. vucudun ağızdan .. ...g**'e kadar olan tüm işletim sistemine "bi dur kardeşim, azcık dinlen, vucut enerjisini başka şeylere harcasın, varsa sorun tamirat yapsın, seni çalıştırmaktan kendimize bakamıyoruz" demenin bir diğer adıdır.
 • sadece su icilerek yapilan diyet.
 • su hariç her türlü sıvının tüketildiği oruç.
 • ani bir kararla yapmaya başladığım, bugünse 3. gününde olduğum girişim. deneyimlerim başkasına da faydalı olur diye yazıyorum. ben bir gece önce laksatif alıp bağırsakları temizleyerek başladım. birinci gün pek bir şey hissetmedim ancak akşama doğru baş ağrısı ve dönmesi başladı. ayağa kalkmayınca pek bir sıkıntısı olmayan baş dönmesi. hiç araştırma yapmadım başlamadan önce. günde 4 veya 5 litre içiyorum. vücut sürekli uykuya dalmak istiyor uyanık olduğum zamanlar internetten bir şeyler okuyorum veya izliyorum. ikinci gün açlık hissi daha baskın ancak başa çıkılmayacak gibi değil. sadece annem için kahvaltı hazırlarken acaba karpuz yesem mi dedim ama çabucak vazgeçtim. halsizlik devam etti ve de su içtikçe daha çok susuzluk hissi oluşuyor gibi. ikinci gün cildimdeki gözeneklerin küçüldüğünü farkettim, şimdi üçüncü gündeyim sabah enerjik kalktım, halsizlik oldukça azaldı, açlık veya bir şey atıştırma hissi yok. sabah boğaz enfeksiyonu ile uyandım, dişlerimin beyazladığını farkediyorum(benim için ilginç bir etki bu) bugün dışarıdaki işlerimi halletmek için çıktım ancak yürümek son derece gözümde büyüdü ve yoruldum, baş dönmesi yok ancak yine de uzansam daha iyi hissedeceğim. bununla ilgili olup olmadığını bilmiyorum ancak alt belimde müthiş bir ağrı var.
  not: bunları bankada sıra beklerken yazıyorum, eklemeler olacaktır.
 • su orucunun 4. günündeyim. gittiğim yere kadar devam edeceğim. öncelikle üçüncü günün akşamında sol bacağıma daha doğrusu sol üst bacak ve kalçaya doğru bir şeyler hissettim daha önce kramp deneyimlemediğim için kramp olup olmadığını bilmiyorum sadece rahatsızlık hissi ancak uykuya dalmamı oldukça zorlayan bir rahatsızlık, ağrı diyesim geliyor ancak değil. sabah cildim oldukça yağlı uyandım diğer üç gün oldukça kuruydu hiç yağlanma olmadı. bunda dün cildimi baştan aşağı soymanın(peeling) etkisi olup olmadığını bilmiyorum. bugün kesinlikle dünküne göre daha enerjik uyandım, uyanır uyanmaz bir litre su içtim. susuzluk hissi hep var sanki içtikçe içesim artıyor gibi.

  ekleme: kaslarımda sanki spor yapmışımda ağrıyomuş gibi bir şeyler hissediyorum. güçsüzlük ve baş dönmesi şu an beni bitiriyor. sanırım yarın bırakacağım bu deneyi dayanacak pek halim yok.

  ekleme 2: sol kolum ağrıyor, masaj falan işe yaramıyor
 • beşinci güne başladım. dün gece biraz kötü geçti, kolumun ağrısından uyuyamadım uzunca süre, çareyi kolumun üstüne yatarak buldum ağırlık koyunca ağrı hafifledi. bu arada bugün uyandığımda vücudumda ve yüzümde sivilceler çıktığını gördüm. bütün bu sürede tatilde olduğum için evdeydim, yarın işe başlayacağım o yüzden bugün bitireceğim orucu. vücudu sağlıklı besleyip bu sefer yedi günlük bir girişimde bulunacağım. (niye bilmiyorum sanırım sonunda iyi bir şeyler yaptığımı düşünüyorum). salata ile başlayacağım çünkü salata düşünmeden yapamıyorum. bu arada 4 günde 5 kg gitmiş, analizini cumartesi yaptıracağım, yağ mı su mu kas mı gitmiş diye.
 • 6. gün. iki gündür sadece sabahları salata yiyerek geçiriyorum. canım bir şey istemiyor. buradan iradenize nasıl hakim oluyorsunuz diyenler için not düşmek istiyorum irade ile savaş meselesi sadece ilk bir kaç günde tamamen geçiyor( bende ilk iki gün kötüydü). yemek yeme isteğine direnmeye bir enerji harcamıyorsunuz. aslında başa çıkmanız gereken tek şey güçsüzlük sadece ve bazı ağrılar. bağırsaklar mükemmel çalışıyor (eğer sorununuz varsa mutlaka deneyin derim ben, dr ile konuşun yine de). bilimsel olmayan bir kaç şey okudum internetten bazıları aklım daha berrak çalıştı demiş ben onlara katılamayacağım eski unutkanlıklarım olduğu yerde duruyor. eski ağrıların veya yaralarınızın olduğu yerde ağrı hissedeceksiniz denmiş. işte buna katılıyorum. çocukken ayağıma batan bir şey dolayısıyla bir enfeksiyon olmuştu orası ağrıyor( ağrı olmasına rağmen sanki zamanda yolculuk yapmışım gibi hissettiğim için hoşuma gitti bu etki). bu deneyin şikayet edeceğim tek konusu: güçsüzlük, o da fiziksel güce ihtiyacım olan bir alanda çalıştığım için.
  not:yakın zamanda doktora ve diyetisyene gidip belki bazı değerlerin öncesini sonrasını karşılaştırırım. matematiksel karşılaştırmaları da merak ediyorum (öncesinde kan testlerim vardı).
 • kısa bir güncelleme yapayım. su orucunu bırakalı beş gün geçti. bu günlerden sonra sistematik olarak bir diyete uymama rağmen ve ilk üç gün sadece salata, dördüncü gün salata ve bir miktar et, beşinci gün sadece enginar yoğurt veya kefir yememe rağmen verdiğim kiloların bir kısmını geri aldım. analizlerimi henüz yaptırmadım ancak büyük ihtimalle kaybedilen kas ve su yerine geri geliyor. en büyük kazanımım: irade kasımı güçlendirmesi. onun dışında makalelerde yazıldığı gibi umarım immün sistemi güçlendirmiştir.
 • bugün su orucumun 4. günümdeyim.zaten 5 haftadır akupuntur yardımı ile bir zayıflama diyetine girmiştim ve gerçekten önceki diyetlerime göre ağır bir diyetti.
  if araştırırken dr. jason fung videolarına denk geldim ve adam bunun hakkında bir kitap yazmış ropörtajlarını filan izledim.sonra youtubde bir sürü su orucu tutan kişi videosu izledim.sadece zayıflama değil,detox,hastalıklardan arınma,cilde faydası gibi bir sürü özelliği için insanlar her yaştan 3,5,10,15,21,28,40 gün sadece su içerek aç kaldıkları deneyimlerinin videolarını paylaşmışlardı.bunlar yapıyorsa ben haydi haydi yaparım deyip ben de başladım.
  annemim tepkisi dehşete düşmek şeklinde oldu zaten.ona detox yapıyorum falan diye geçiştirdim.şu an bile korkuyor bi şey olacak diye..
  neyse gelelim nasıl geçiyora.. ilk gün normaldi.zaten diyette olduğum için vucut açlığa alışkındı.sorunsuz atlattım.2.gün hafif bir baş ağrısı ve tabiki güçsüzlük ve başdönmesi vardı.
  en zoru videolardaki kişilerin de söylediği gibi 3. gündü.sarsıntılı bir baş ağrısı, halsizlik,yemek isteği beni bezdirdi.annem bir de yoğurt çorbası yapmıştı ki buram buram kokuyor.bozmaya karar verdim.yarın sabah kalkar bir kase çorba içerim dedim.aslında içmemem lazım çünkü zaten diyetteyim.orucu bozsam yiyeceğim şey salata yoğurt bir nevi bozduğuna değmez.halbuki benim canım patates kızartması pizza falan istiyor..ahh yazması bile çok kötü...
  sabah düne nazaran başağrısı ve halsizlik olmadan uyanınca dur bakalım bozmadan devam edeyim dedim.şimdilik gittiği yere kadar götürüyorum.
  bu arada 2 kilo verdim.bence çok az.ama ben tatildeyim.hiç bir aktivite yapmadım.buna bağlıyorum.yaptığım şeyler paso yatıp film dizi izlemek muhtemel bundan.normalde daha fazla kilo kaybı oluyor çünkü.hem de diyetle 2haftada vereceğim kiloyu 4günde verdim.bu bile kar benim için..

  5.. gün editi: yarın bitiriyorum su orucunu.sebebi bayram gelmesi.bu arada bugün acayip iyiyim.ne bir baş ağrısı ne açlık ne de enerji düşüklüğü hiç biri yok.gayet normal 3öğün yemek yediğim günlerdeki gibiyim.allahım çok sevdim ben bu işi.

  bişey daha...vucut ketozis halde olduğu için yani yağ yaktığı için ağzımda garip bir tat vardı.sürekli beni rahatsız ediyordu.tadın geçmesi için bir yudum su alıyorum tamam ama 2dk sonra tekrar başlıyor.sonra kendi kendime ağzımda maydonaz ya da nane mi gevelesem dedim ama evde ikisi de yok.annem de salatalık at ağzına dedi.dolaptan salatalık çıkarıp 1lira şeklinde kafasından kestim ve ağzıma atıp yutmadan ağzımın içinde çevirmeye başladım.anında gitti tat.bunu niye önceden akıl etmedim diye kızıyorum kendime çünkü günlerdir ağzımdaki o tat beni bezdirmişti.şu an çok mutluyum.yarın son gün.tekrar edit gelecek.

  6.gün: su orucunu bitirdim.regli sancısı da eklenince sırtım çok ağrımaya başlamıştı.şu an çok iyiyim ve çok mutluyum.açılışı şehriye çorbasıyla yaptım.bir kaç gün normal takılıp bayramın son günü tekrar başlayacağım.bu sefer daha uzun olmasını planlıyorum. 6 günde 4kg vermişim.niyetim bir 10 kg daha vermek.sanırım 10-15 gün oruçlu kalmam gerekecek.