• kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve 20 yıl sonra tamamen yok olacağı tahmin edilen burdur gölüne dikkat çekmek için başlatılan kampanya.
    destek vermek için 27 eylül 2014 günü, gün boyunca su kullanmayarak susuzluğu tecrübe etmeye çalışıyor, suya aslında ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz. kampanyaya dikkat çekmek için de 28 eylül 2014 günü bir önceki gün kullanmadığımız suları en yakın akarsu veya göle döküyoruz. video çekerek de kampanyayı duyurmak önemliymiş. bu aktivite tabi ki gölün suyunu artırmayacak fakat dikkat çekmek önemli, adamlar haklı, su yoksa hayat da yok.
    (bkz: https://www.facebook.com/golehayat)
  • water fasting diye de ünlenmiş olan, insanın bağırsaklarını boşalttıktan sonra bir kaç gün ya da daha çok gün hiç bir şey yemeden sadece su içmesi ile yapılan oruç. dini oruç ile karıştırılmamalıdır. yemek yenmediği için oruç kelimesi ile ifade edilmektedir. lakin isteyen sahur ve iftar aralığına dikkat ederek niyetlenirse dini oruç da olmaz degil.
    yapan tanıdıklarım olmuştur. 1 gün ila 3,5, 7 ve hatta 10 gün yapan bir tanıdığım bile olmuştur. faide görmüşlerdir, memnun kalmışlardır.
    not: kilo vermeye çok faydalı olsa da asıl maksat bir tür detox yapmaktır. vucudun ağızdan .. ...g**'e kadar olan tüm işletim sistemine "bi dur kardeşim, azcık dinlen, vucut enerjisini başka şeylere harcasın, varsa sorun tamirat yapsın, seni çalıştırmaktan kendimize bakamıyoruz" demenin bir diğer adıdır.
  • su hariç her türlü sıvının tüketildiği oruç.
  • (bkz: yaran yanlış okumalar) ''su borcu''
  • bugün su orucumun 4. günümdeyim.zaten 5 haftadır akupuntur yardımı ile bir zayıflama diyetine girmiştim ve gerçekten önceki diyetlerime göre ağır bir diyetti.
    if araştırırken dr. jason fung videolarına denk geldim ve adam bunun hakkında bir kitap yazmış ropörtajlarını filan izledim.sonra youtubde bir sürü su orucu tutan kişi videosu izledim.sadece zayıflama değil,detox,hastalıklardan arınma,cilde faydası gibi bir sürü özelliği için insanlar her yaştan 3,5,10,15,21,28,40 gün sadece su içerek aç kaldıkları deneyimlerinin videolarını paylaşmışlardı.bunlar yapıyorsa ben haydi haydi yaparım deyip ben de başladım.
    annemim tepkisi dehşete düşmek şeklinde oldu zaten.ona detox yapıyorum falan diye geçiştirdim.şu an bile korkuyor bi şey olacak diye..
    neyse gelelim nasıl geçiyora.. ilk gün normaldi.zaten diyette olduğum için vucut açlığa alışkındı.sorunsuz atlattım.2.gün hafif bir baş ağrısı ve tabiki güçsüzlük ve başdönmesi vardı.
    en zoru videolardaki kişilerin de söylediği gibi 3. gündü.sarsıntılı bir baş ağrısı, halsizlik,yemek isteği beni bezdirdi.annem bir de yoğurt çorbası yapmıştı ki buram buram kokuyor.bozmaya karar verdim.yarın sabah kalkar bir kase çorba içerim dedim.aslında içmemem lazım çünkü zaten diyetteyim.orucu bozsam yiyeceğim şey salata yoğurt bir nevi bozduğuna değmez.halbuki benim canım patates kızartması pizza falan istiyor..ahh yazması bile çok kötü...
    sabah düne nazaran başağrısı ve halsizlik olmadan uyanınca dur bakalım bozmadan devam edeyim dedim.şimdilik gittiği yere kadar götürüyorum.
    bu arada 2 kilo verdim.bence çok az.ama ben tatildeyim.hiç bir aktivite yapmadım.buna bağlıyorum.yaptığım şeyler paso yatıp film dizi izlemek muhtemel bundan.normalde daha fazla kilo kaybı oluyor çünkü.hem de diyetle 2haftada vereceğim kiloyu 4günde verdim.bu bile kar benim için..

5.. gün editi: yarın bitiriyorum su orucunu.sebebi bayram gelmesi.bu arada bugün acayip iyiyim.ne bir baş ağrısı ne açlık ne de enerji düşüklüğü hiç biri yok.gayet normal 3öğün yemek yediğim günlerdeki gibiyim.allahım çok sevdim ben bu işi.

bişey daha...vucut ketozis halde olduğu için yani yağ yaktığı için ağzımda garip bir tat vardı.sürekli beni rahatsız ediyordu.tadın geçmesi için bir yudum su alıyorum tamam ama 2dk sonra tekrar başlıyor.sonra kendi kendime ağzımda maydonaz ya da nane mi gevelesem dedim ama evde ikisi de yok.annem de salatalık at ağzına dedi.dolaptan salatalık çıkarıp 1lira şeklinde kafasından kestim ve ağzıma atıp yutmadan ağzımın içinde çevirmeye başladım.anında gitti tat.bunu niye önceden akıl etmedim diye kızıyorum kendime çünkü günlerdir ağzımdaki o tat beni bezdirmişti.şu an çok mutluyum.yarın son gün.tekrar edit gelecek.

6.gün: su orucunu bitirdim.regli sancısı da eklenince sırtım çok ağrımaya başlamıştı.şu an çok iyiyim ve çok mutluyum.açılışı şehriye çorbasıyla yaptım.bir kaç gün normal takılıp bayramın son günü tekrar başlayacağım.bu sefer daha uzun olmasını planlıyorum. 6 günde 4kg vermişim.niyetim bir 10 kg daha vermek.sanırım 10-15 gün oruçlu kalmam gerekecek.
  • bişeylerin sürekli, iki vize bir final arada quizler ödevler p.s.ler misali, yenildiği düşünüldüğünde vücuda bir spring break verilen program. ilaçlarla bastırılan bağışıklık sisteminin zincirlerini kırarak ayağa kalktığı da söylenir. böbreklerinizde sorun varsa sancılarınız (bkz: şifa sancıları) artabilir, midenizde ülser varsa istifra edebilir safrayı atabilir. vücudunuzun tepkilerini akışına bırakın efendim, bırakın, ne yapacak görelim.

önemli olan isteklerinizi kontrol edebiliyormusunuz ve bu duruma sabredebiliyormusunuzdur.

not: bu (bkz: şifa sancıları) isim tamlamasını duyduğumda kocaman bir kahkaha atmıştım, acı çeken insana bunu söylemek bazen hakaret gibi de olabilir mi sanki.

edit:imla
  • 2. gün itibariyle geçmek bilmeyen zamanı satranç oynayarak geçirmeye çalışıyorum ve olmadık adamlar küsküyü veriyor elime.
  • 3. gündeyim, saglam bir mide bulantım vardı dün ve bu sabah, ne yapacagımı bilmiyordum. ınternetten biraz araştırdım detoksun yan etkisi imiş, vücudumda biriken toksinleri atmaya calisiyormus mide, kus dedi google amca bana, kustum suan daha iyi hissediyorum.

edit: bu arada sonuç bildireyim. 2. günün akşamı başlayan mide bulantım 4. günün ortasına kadar devam etti. baya bir safra kustum. sanırım ölüsü günde 2000-2500 kalori tüketen sindiririm sistemim atıl kalmaktan pek mutlu olmadı. 4. gün öğlen 1 kase mercimek çorbası içtim (90 kalori) tüm kusmam geçti. sanırım az da olsa bir kalori alıp sindirim sistemini aktif tutmak bana daha uygun bir diyet. midemi elime almak hiç eğlenceli değil. belki dirensem kendisini toparlar ama günlük hayatta yapmam gereken şeyler olduğu için şu aralar hasta olmayı kompanse edebilecek durumda değilim.

özet geçmek gerekirse ilk kez yapan arkadaşlar için 2-3 günlük bir hedef koyarak başlamaları en sağlıklı olur. bu arada bu süre içinde ağırlıkla spor yapmanız protein eksikliği sebebiyle ilerleyen günlerde hiç geçmeyecek kas ağırısına sebep oluyor. çünkü kaslarda oluşturduğunuz minyatür yırtıkları onaracak protein vücutta yok.
  • 21 gün yaptığım oruçtur.
hesabın var mı? giriş yap