şükela:  tümü | bugün
 • ankara'nın üçüncü belediye başkanı asaf bey (şehremini asafa bey) tarafından, yeni başkentin imarı, güzelleştirilmesi çalışmaları çerçevesinde kimi kaynaklara göre italya'dan sipariş ettiği heykeldir.

  heykelin ilginç bir öyküsü vardır. çeşitli kaynaklara göre (wikipedia türkiye dahil) su püskürten ve havuz içinde sergilenmesi tasarlanan heykel, 1925'ten itibaren ankara'nın neresi yeni gelişiyorsa orada sergilenmiştir. en son tandoğan meydanına konulmuştur ki buncağız da o yıllarda tanışmıştır.

  sonra 1992 senesinde ankara hükümdarı 1. ibrahim melih gökçek han'ın temmuz 1991 yılında ilk belediye başkanlığı döneminde "böyle sanata tükürürüm" diyerek kaldırdığı "periler ülkesinde" heykelinin ardından ikinci önemli heykel operasyonudur.

  kaderin cilvesi yine mevzubahis bir peridir.

  tandoğan meydanındaki havuzda sergilenen bu heykel, inşaat için kaldırılmış, daha sonra melih gökçek, "yerim dar, heykel pek uygun değil" gerekçelerle meydana konulmamış ve depoya kaldırılmıştır. sene yamulmuyorsam 1993'tür.

  yerine kütahya porselen'in reklam amaçlı yaptırdığı seramik "çaydanlık" konulmuştur. vallahi bak.

  heykel 2010 yılında kültür bakanlığı'nın girişimi ile şu anda ankara'nın en ilginç sosyal alanlarından biri haline gelen sıhhiye'deki cer modern'in de bulunduğu alana konulmuş, bu amaçla elden geçirilmiş ve çürümekten kurtulmuştur. ancak iki yıldır hala havuzda sergilenecek denmesine rağmen havuzu yapılmamıştır.

  bu alana yeni cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası konser salonu yapılmaktadır. çok fazla haksızlık etmeyelim, belki bu inşaat tamamlanınca havuz ve heykelin sunumu için yeni bir yer seçmek ya da binaya uygun tasarım içni bir yaklaşım gerekebileceği düşünülmektedir. zaten o alanın inşaası devam ediyor.

  neyse efenim bir özellik daha farkedilmiştir. heykel'in eski fotoğraflarından birinde, aslan başlarından su püskürten küçük tekne biçimindeki parçanın üzerinde bir bölüm daha görülmüştür.

  bu heykeli tandoğa'nda görüp sevmiş, daha sonra çeşitli vesilelerle ilgili yazıları okumuş birinin dahi gözünden kaçmıştır. google abi de yandex abla da bu parça konusunda birşey göstermedi bana.

  sözlüğe güveniyoruz.

  su perilerindin en üstteki parçanın göründüğü hali:

  (bir sonraki linkte not olarak görüldüğü kadarıyla kızılay'daymış bir zamanlar) http://4.bp.blogspot.com/…0100524200245731_0002.jpg

  yıllar içinde su perileri (en üstte cer modern bahçesindeki son halidir) :http://enverarcak.blogspot.com/…uz-su-perileri.html
 • 1992 yılı civarlarında, tandoğan'daki ankaray çalışmaları sırasında meydan tamamıyla kazıldığından belediye depolarına kaldırılmış, tandoğan'dan önce kızılay meydanı'nda, ondan önce de başka bir yerde duran, şu anda da cermodern'de sergilenen ankara'nın bahtsız heykeli. sular perilerin altındaki çocukların pipilerinden fışkırmaktadır, muhtemelen bu nedenle melih gökçek kişisi tarafından afaroz edilmiştir.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25162923/
 • bir gün bir su balesi veya su topu bayan milli takımımız olursa muhtemel lakapları olabilecek isim.
 • (bkz: su perisi)
  (bkz: oğuz yılmaz)
 • şurada perilerin sürgünü ile ilgili güzel bir yazı var: https://medium.com/…uglari/su-perileri-74036a60ef84
 • ankara'nın en acıklı hikayesi.
 • eski ve hak ettiği yerine konmasını ankara büyükşehir belediye başkanı mansur yavaş'tan temenni ettiğimiz heykel.
 • siyasal islamın güzel olan her şeye karşı olduğunu yine gözler önüne seren estetik heykel.