şükela:  tümü | bugün
 • hayatının çoğunu denizde geçiren bir memeli.
  alet kullanan birkaç hayvandan biridir. midye yemek için dipten bir taş alır, sırt üstü döner, taşı göbeğine koyar ve midyeyi taşa vura vura kırar.
 • sistemin değer yargısında değerli addedilmiş kürkleri için pek bol avlanılan hayvan. (bkz: iki yeşil su samuru)*.
  imlâ hatalı sayılan başlık olmasına rağmen birkaç şey şurada da yazılı (bkz: susamuru).
 • dogal baraj yapicisi hayvan
 • 20 ocak - 18 subat arasinda her kim dogduysa der ulu sef oturan boga, hayvanlar alemindeki simgesidir bu susamuru.
 • dombul mu dombul amma ki esnek bir hayvandır su samuru. denizlerden çok ırmaklarda, derelerde bir de hayvanat bahçelerinde yaşarlar. ıslanınca tüyleri ışıl ışıl parlar da sarılası gelmez mi insanın, öyle canayakın, öyle latif, öyle numaracı keratalar.
 • dunyada en yogun tuylu hayvan olduklarindan maalesef degerli kurklerin ham maddeleridirler.
  en saglam disler kategorisinde de basi cekiyor olmalilar.
  hayatlarinin yarisindan cogunu sirt ustunde kurklerini yalamak ile gecirirler. kesinlikle kuru gurultuye pabuc birakmazlar. misal, yakaladiklari baliga bir tilki goz koydu ise iki kardes bu tilkinin iflahini sokebilir ki bu sahne karsisinda insan gulmekten sirt ustu duser.
 • alet yapıp kullanabilen canlılardır. oyuna çok meraklı olmalarının sebebi hayatı hafife almaları yada ekonominin tıkır tıkır işlemesi değil, kasları güçlendirip daha iyi yüzebilmektir.
 • avlarını ilk önce güçsüz ve hasta balıklardan seçen, eko sisteme saygılı hayvan.
 • dunyada seyrine doyulmayacak ender hayvanlardan biridir su samuru. kendi ki$iligi varmi$casina sergiledigi tavirlari ve ya$ayi$ $ekli onu diger hayvanlardan ayri bir yere koymamizi gerektirir.

  suyun uzerine yatarak karnini bir masa gibi kullanmasi ve yemegini bu masa uzerinde yemesi de ayri bir guzelligidir. dogu$tan gelen arac gerec kullanabilme yetisi onun en cetrefilli kabuklularla bile ba$a cikabilmesini saglar. herhangi bir kabukluyu ta$ veya herhangi bir sert cisimle vurarak kirabilir. hatta bunu yaparken zevk alirmi$casina gulumser gibidir kendi kendine, hatta kendisini seyredenlere. hem yemegini temin edebilmek icin uyguladigi taktiklerden sadece biridir bu. daha bircok numaralari vardir bu dunya tatlisi hayvanin. ayrica yabani bir hayvan olmasina kar$in insanlarla arasi zannedildigi kadar kotu degildir. kendi ya$am alanlarina sikca burnunu sokan insanlardan her ne kadar pek haz etmese de onlarla gecinebilmektedir.
 • bunların bir de dev versiyonu var. giant otter olarak anılan ve nehir kurdu olarak da adlandırılan bu hayvanlar 10 a kadar cıkabilen üye sayısında sahip sürüler halinde, sosyal bir yaşam sürüyorlar. ancak kendi bölgelerinde beslenme zincirinin en tepesine yakın biryerde duran bu hayvanlar, iki ayaklı hayvanlar yüzünden dünyadan silinme tehlikesi ile karsı karsıyalar. balıkcıların öldürmesi kürk için avlanmaları habitatlarının bozulması ve sularının zehirlenmesi sayılarının azalmasındaki en önemli etkenler.

  o değil de bunlar bir araya gelip cayman denen timsah türüne posta koyuyorlar. belgeselde seyrettiydim de, bir timsah türü için hayatımda hiç bu kadar üzülmemiştim.

  herifteki keyfe bak:

  http://www.angelfire.com/…carnivore/giantotter.html