şükela:  tümü | bugün soru sor
 • su dedigimiz hadisenin ihtiyac duyulandan cok fazla ya da ihtiyac duyulandan cok az olmasi durumunda yasanan sorundur. ama genelde suyun az olmasi durumu daha fazla vuku bulur. ornek vermek gerekirse (bkz: sular kesik sorunsali) ve hatta (bkz: su sorunu olan yazlik yerler)
 • türkiye açısından suriye'ye ithaf edilmiştir.
 • ozellikle şehr-i istanbul icin senelerdir mevcut olan bir sorun tümleci...(bkz: su istasyonu) ile bi nebzede olsa giderilmeye calisilan hayatsal durum...
 • dunyada su sorunu denilince ortadogu akla gelir. ancak ulkemizde su sorunu denilince aslinda siniri asan sular sorunu kastedilmektedir.
  (bkz: dunya su konseyi)
  (bkz: su savasi)
  (bkz: su stratejisi)
 • 80'li ve 90'lı yıllarda meşhur olmuş sonra yapılan anlaşmalarla popülaritesini yitirmiş sorundur.

  türkiye dicle ve fırat'ın sularını salmayınca suriye de asi nehrinin suyunu kapamıştı. bakın ne enteresan haritaya baksanız asi bizden onlara gider gibi görünse de su terse akmakta, suriye'den gelmekte su.

  sonra devlet dedi ki her ülkeye saniyede bilmem kaç metreküp su vereceğiz, sorun morun kalmadı. ancak zaman zaman komşuculukta kızdırma yoluna gidilmek istenirse kaparız bak suyu diyebiliyorlar.

  günümüz su sorunuysa daha çok temiz su bulma kaynaklı. *
 • gelecek yıllarda bir cozum bulunmaması durumunda, birtek ulkemizin degil butun dunyanın yasadıgı & yasayacagı en buyuk problemlerden biridir. bugun dunyamızda 40 ulkede, 2.5 milyar insan su kıtlıgı ceken bolgelerde yasamaktadır. bu ulkelerden 35'i su ihtiyaclarını baska ulkelerle paylastıkları nehirlerden karsılamaktadır.
  bir insanın gunluk normal ihtiyaclarını (yemek, tuvalet,banyo vs.) karsılayabilmesi icin gunde 60 litre su tuketmesi gerekmektedir. ornegin sadece tuvaletin sifonunu cektigimizde yaklasık 20 litre su harcarız ve bu miktar ne yazık ki gunumuz dunyasında 2.5 milyar insanın bir gunde tukettigi su miktarından fazladır.
 • bu sene ülke çapında vuku bulan kuraklıkla kat ve kat artmış olan sorun. artık sebebi plansızlık mı, zamanında tasarruf yapmayı öğrenemeyen insanlarımız mı yoksa sadece küresel ısınma mı tartışılır ama bizleri bir hayli meşgul edeceği kesindir.
 • uluslararası antlaşmalara dayanan kurallara göre * bir akarsuyun tüm kullanım hakkı, akarsuyun doğduğu ülkeye aittir.

  şu an türkiye cumhuriyeti suriye ve ırak ile fırat ve dicle ırmaklarını paylaşıyorsa tamamen bizim iyi niyet gösterimizden ve komşuluk ilişkilerine verdiğimiz önemdendir.* * *
 • sabah saat 10.30'da kapıya gelen misyonerlerce alternatif çözümleri sunulmuş problem.
  uyku sersemi ben: buyrun?
  misyonerler topluluğu hep bir ağızdan: sizce insanoğlu su sorununu çözebilir mi?
  ben: hö?
  misyoner: uyandırdık galiba. insanoğlunun su sorununu çözebileceğine inancınız var mı diye soruyoruz?
  ben: teknolojiyle, evet. (bkz: zeitgeist izleyip dunyayi anladigini sananlar)
  misyoner: (zoraki tebessüm ile) anlıyorum, biz kiliseden geliyoruz. kilisenin bu konuyla ilgili yorumuna bu makalede yer verdik. bir tane de size bırakmak istedik. evdekilere de okutursunuz.

  derginin manşeti: tanrı suyu kesti.

  (bkz: öeh)