şükela:  tümü | bugün soru sor
 • daha meslek olarak pek tanınmayan, gelecek vaadeden, hakkında birsey bilinmeden uzerinde gereksiz insanların yorum yaptıgı, ileride busıfatı tasımaktan son derece mutlu olacagım, ic sularca zengin ve uc tarafı denizlerle cevrili olan ulkemizin en cok gereksinimi olan mesleklerden biri...
 • su anda insanlarin genelde en dusuk puanli muhendislik oldugu icin yazdiklari, aslinda cok hakettigi ilgiyi bir turlu gormeyen, gelecegin parlak mesleklerinden olacagini dusundugum meslek.
 • -aman maşşalah nazife, ne kadar büyümüş bu oğlan
  -evet hikmet teyze, üniversiteye de gidiyor artık
  -ya öyle mi? nerde okuyorsun evladım?
  -su ürünlerinde teyze
  -balıkçı mı olucak bu oğlan nazife?
  -oehh

  gibi diyaloglara maruz kalan öğrencilerin okulu. istanbul üniversitesine bağlı su ürünlerinin bir ara merkezi yassı ada idi. temel fizik ve matematik dersi için görevlendirilen hocalar su ürünlerini sürgün yeri ilan etmişler "nerdeydiniz hocam?" sorusuna "sürgündeydim" şeklinde cevap verir olmuşlardı. artık merkezi veznecilere alındı.
 • mangal nereye hangi açıyla kurulmalıdır, balıklar nasıl dizilip yağlanmalıdır bunun eğitimini analitik olarak alırlar.
 • "balıklarda saldırı ve savunma" "balıklarda cezbetme yontemleri" ve hatta "kaçan balık aglarının avcılıgı" uzerine" tezler yazılmasına sebep olan muhendislik bolumu.
 • avantajları ve dezavantajları uç noktalarda olan bölümdür.

  yanlışlıkla sizin sınıfınıza girmiş bir öğrenci; bütün sınıfın elinde balık tutup iç organlarını çıkardığı bir manzarayla karşılaşabilirken. birgün sonra bu arkadaş sınıfta kös kös ders yaparken siz hocayla beraber araştırma için dalış yapmaya gidiyor olabilirsiniz.
 • mühendisliğin su canlıları tarafını inceleyen dalıdır.akışkanlar mekaniği,mukavemet,su kalitesi,biyokimya,mikrobiyoloji,deniz hukuku,anatomi ve fizyoloji gibi dersleri vardır.eğer fizik kimya biyoloji matematik gibi derslerde başarısızsanız 4 yılda asla biteremeyeceğiniz bir okuldur.

  iş olanakları: özel sektör işçi olarak mühendis çalıştırmaktadır.ancak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.iyi paralar kazanabilirsiniz.olanaklar dar gibi gözükse de oldukça geniştir.ingilizceniz dalgıçlığınız azda yetiştiricilik üzerine tecrübeniz varsa iş bulmakta zorlanmayacaksınız.
 • potansiyel işsizler güruhu.***
 • okuması gerçekten zevkli ancak mezun olduktan sonra türkiye koşullarında pek saygısı olmyan meslektir. ne kadar okulda gelecek vaadeden bir bölüm olduğu aşılansa da gerçekte öyle bir durumun söz konusu olmadığı bölümdür.
 • okunmaması gereken meslekler adlı bir kitap yazılsa en başta yer alır kendisi.bu meslek kötü müdür? hayır değildir deniz bilimine ait bir çok şey öğrenebilirsiniz eğer ilginiz de varsa gayet güzel ve zevkli bir bölümdür. fakat iş sıkıntısı mevcut bu bölümde insanlar 4 senesini boşa heba etmiş olabilir. kısacası gerekirse 2 sene hazırlanın ama buraya gelmeyin dersleri kolay değildir aksine baya zordur. bu bölümün daha meslek odası bile yok bu sebeple su ürünleri mühendislerinin hakları yeteri kadar aranamamaktadır. bu meslek dalına ait kollarda başka meslek grupları çalışır genelde (bkz: veteriner, gıda mühendisliği) birde gereksiz kişiler tarafından "balıkçı" diye dalga geçilerek gereksiz yere canınızı sıkılabilir öz güven kaybına uğrayabilirsiniz. bunun dışında eğer kıymeti bilinseydi okunması için tavsiye edebileceğim bölümlerin başında gelebilirdi hala geleceğin mesleği deniliyor fakat o gelecek bir türlü gelmedi. türkiye şartlarında idealist olmaya gerek yok yazmayın arkadaşım.