şükela:  tümü | bugün soru sor
  • özellikle uzun süreli kesinti sonrası acayip rahatlama duygusu ile kendini gösteren hissiyat.

    hem elektrik, hem de sular eş zamanlı ve uzun süre kesilip de bu işkence sona erince ise hafif bir bayram havası eser ortalıklarda. sanki su da elektrik de yeni keşfedilmiş hayati önemde bir kolaylıktır.

    kesinti süresince bastıran duygular ise düşman başına. insanın kahrolması işten bile değildir. su kesildi ise, bir anda elin kolun bağlanır. tuvalete rahat gidemezsin, bulaşıklar ortada kalır. duş filan ise hak getire. hayat durmuş vaziyettedir resmen. bin bir türlü küfür, verip veriştirme, en acımasız yorumlamalar birbirini izler. bu arada hazırlıkları yoksa, toplu ikâmetin olduğu yerleri tasavvur bile etmek güç olsa gerek.

    elektrik kesintisi bundan farklı değildir. internet, aydınlanma elden gitmiştir. telefonun şarjı bitmek üzeredir. bu işin sonu ne olacak kaygısı öyle bir bastırır ki, insanın isyan edesi gelir. çünkü ya plansız bir kesinti söz konusudur; veya önceden ilan edilen süre çoktan aşmıştır.

    vallahi, bir toplumu çoluk çocuğu ile birlikte en ağır cezaya çarptırmanın öteki adıdır elektrik ve su kesintisi derim.
  • orta çağ karanlığından çıkıp yeni çağa girmek gibidir. hayata yeniden başlama ve temiz bir sayfa açma duygusu verendir.