şükela:  tümü | bugün
 • hayatta bazı öle şeyler vardır ki iradenizden bağımsız işler ve dönüşü olmayan yollara sokar sizi.kısacası bazen karşı koyarız olmasın isteriz ama herşey olacağına varır ve engel olunamaz kanımızca kötü olan şeylerin gerçekleşmesine.ve sonra üstünden yıllar geçtikten sonra bu kötü sandığımız olayların bizde büyük değişikliklere yol açtığını ve sonrasında hayatımızın şekillenmesinde en büyük rolü aldığını görürürüz.kader dedikleri şeyin işleyiş mekanizmasıdır bu.dersler çıkarırız,herşeyde bir hayır vardır deriz ve su her zaman yolunu bulur.bazen bazı şeylerin elimizde olmaması bizi ürkütür madem kontrol bende değil madem bu yaşanacak hayat baştan başa koordine edilmiş bana neden özgür irade verilmiş diye düşünürüz.ya da benim özgür irade sanıp da bilinçli bir şekilde aldığım kararlar,onlar da mı önceden yazılmıştı benim bir adım sonrasında ne yapacağıma kadar her şey mi planlı diye düşünmeye başlarız ve işin acısı bu soruların asla bir cevap bulamayacağıdır.siz ne kadar çabalarsanız çabalayın satranç oyununda her hamleyi doğru da oynasanız bazen kaybedersiniz.ama bu her zaman zararınıza sonuçlanmaz.bazen kaybetmek de bir şeyler kazandırır insana.ne de olsa su yolunu bulur.
 • bazen hayata boyun eğmek gerekir,isyanlar sonuç vermez,o zaman söylenir kısaca.boyun hafif yana eğik,çaresizlik okunan gözler hafif ıslak yanaklar ve eller iki yanda,yapılacak bir şey yoktur.
 • (bkz: cazibe kanunu)
 • kesinlikle kosulsuzca kabullenmek degildir.suyun akip yatagini bulacagi inancinin fizikle bagdastigina,öngörülebilecegine ve sezgilerle amor fatiye ulasilacagina yüreklice destek cikilmalidir.kendi haline birakmak da bir eylemdir gelin görün ki bu ne boyun egmek ne de diklenmektir*
 • en felsefî atasözlerinden biridir.

  zaman her zaman ilerler, taşlar her zaman yerine oturur, yerçekimine karşı koymak zordur, newton kanunları gibi pek çok doğruyu hatırlatır. gereksiz tereddütler içindeki kişilere söylenmesi iyi olur.

  - kız arkadaşımdan ayrılcam galiba.
  - akışına bırak abi, su yolunu bulur.
 • bazen birak hayat seni kendi bildigi gibi yönetsin, sen karisma, kaderci ol tadinda bazen ise çok yoruldun ugrasma artik, çok kontrolcü olma tadinda bir söylem. ne zaman ve kime söylendigine göre çok farkli tepkilerin alinabilecegi bir söylem. evet su akiskan bir maddedir, bir engel gördü mü yolunu degistirir ve sonunda varacagi yere varir degil mi. peki biz ne istiyoruz hayatta, belli bir yere gitmek mi istiyoruz, yoksa belli olmayan bir yere gitmek mi. ya da bir yere gitmek istiyor muyuz. su yolunu bulur peki sen yolunu bulur musun.
  hayati bir film gibi seyretmek mi amacin, yoksa bir mermer blogundan heykel yapmak mi. ikisi de keyif verir degil mi. birinde oturur ve izlersin sonra da arkadaslarina anlatirsin hissettiklerini, digerinde çalisir yorulursun, bir ara hiçbir seye benzetemezsin önündekini ama sonunda sergilersin iste budur diye, kimi çok begenir ortaya çikani kimi begenmez elestirir ama sen yapmissindir onu senindir o artik, film gibi baskasinin eseri degil.

  yolun sonu belli önemli olan sona hangi yoldan ulastigin.
 • son 2-3 haftadır sıklıkla kullandıgım, biraz telkin biraz da kendini kandırma fonksiyonlu laf...
 • kendini kandırma fonksiyonu yoktur,çünkü doğru bir tespittir.bazen işler öyle bir hal alır ki,sen ne yaparsan yap, ne kadar çabalarsan çabala hiçbir şey değişmez;olacak olan olur.dolayısıyla kendini boşu boşuna yıpratmanın kişiye sonuç olarak bir yarari yoktur.