şükela:  tümü | bugün
  • erzincan taraflarından bir uzun hava. tek bendine yekpare gönül mülkü feda olasıca...

*

şu yüce dağları duman kaplamış
    yinemi gurbetten kara haber var
    seher vakti burda kimler ağlamış
    çimenler üstünde gözyaşları var

ham denizler gördüm yeşil yapraktan
    bulutlar nem almış kara topraktan
    bir kız ağlar sesi gelir uzaktan

gönlümüz gamlanır böyle günlerde
    önüme çekildi bir siyah perde
    yar senin elinden tutuldum derde
  • selidra'nın uyarısı üzerine sabah görüp dinlemek için akşamı beklediğim. pişman değilim.
  • babamın en sevdiği uzun havadır. sesi güzel olmasa da, dört duble rakıdan sonra ufaktan ufaktan mırıldanmaya başlar ben gaza gelip söyleyeyim diye, nasıl oluyor bilmiyorum ama her seferinde kendimi uzun havanın ortasında buluyorum.

erdal erzincan'ın sazına ve sözüne hüseyin turan'ın sesi eşlik edince insanı başka diyarlara götürüp orada bırakıyor..
  • yurt disinda yasayan birisi tarafindan hele ki aksam saatlarinde eli ekber cicek usta'dan kesinlikle dinlenmemesi gereken turkudur.
    adami intihara surukler.
    erzincan, can erizincan.ah ne guzeldir simdi.bir de can kirsehir var onu hic demeyim.ruhum sapitmasin.
  • dinlerken, dinledikten sonra, aklınıza ne zaman düşse "anan ölsün gurbet" diye söyletiyor.
  • hüzün denizinde dev bir dalgadır, sarıp sarmalar.
  • "seher vakti burda kimler ağlamış?
    çimenler üstünde gözyaşları var." dizeleriyle istiare sanatının en dokunaklı ve en iyi örneklerinden birinin verildiği uzun hava.
  • rahmetli dedemin en sevdiği ve sıkça söylediği türkülerden birisidir bu. dün bulunduğum ortamdan birisi durup söylemeye beni hıçkıra hıçkıra ağlatmış dedemi ne kadar özlediğimi fark ettirmiştir. sözlerine dikkat edilince içimdeki hüzün iki katına çıktı. mekanı cennet olsun canım dedemin.
  • muzaffer ertürk yorumu daha bir dertlendiriyor insanı.
    https://www.youtube.com/watch?v=tjf9r4kef6u