şükela:  tümü | bugün
 • 17. yy başlarında yaşamış ispanyol katolik ve cizvit düşünür.
  ilk defa dağınık halde de olsa bir toplum sözleşmesi kuramını oluşturan kişidir.

  i.james, viii. henry tarafından başlatılan papalık'tan kopma akımını devam ettirmekte ve dinsel metinler yazıp ingiltere'de bunlara uyulmasını istemektedir.
  papalık, bu durumdan hiç hoşnut değilidir ve i.james'in düşüncelerini çürüten bir kitap yazması için suarez'i görevlendirir.
  suarez bu kitapta "direnme hakkı"ndan söz ederek, i.james'in iddialarını çürütür ve yazığı kitap i.james tarafından yaktırılır. ancak belki bilmeden ve istemeden de olsa, ortaya attığı kuram ileride papalık'a karşı kullanılacak ve bağımsız modern devletin temellerini atacaktır.
 • cemal bali akal'ın modern düşüncenin doğuşu - ispanyol altın çağı adlı mükemmel araştırmasında derinlemesine incelediği iki ispanyol devlet kuramcısından biri (diğeri ise vitoria). thomas hobbes'un yolunu açan adam.
 • vitoria'sız eksik kalan kuramcı. nasıl edi, büdüsüz güdük kalırsa, işte vitoria'sız suarez de böyle bir şey olur. gece rüyama girip dövmesinden korkulmamaktadır...
 • sanırım güzel bir mekan ismi olur bundan.
 • (bkz: luis suarez)
 • çoğunlukla fransızca şarkıları olan 2008'de belçika'da kurulmuş bir müzik grubu.
  grup marc pinilla, max ve pata randriamanjava kardeşler, kuzenleri dada ravalison ile kurulmuş ve 2011 yılında david donnat gruba katılmış.
  grubun ismi, diego suarez körfezi'nin ismini aldığı madagaskar'ı keşfeden portekizli kaşif diego suarez'den gelmekte.

  bu ara taktım kendilerine, doktora tezi ile uğraşırken aşırı dozda albümlerini dinliyorum. ileride muhtemelen bir yerde herhangi bir şarkılarını duyduğumda aklıma doktora tezim gelecek.

  özellikle qu'est-ce que j'aime ça . ve suarez l'amour à la plage . şarkılarına bayılıyorum.şarkıların spotify versiyonları çok daha iyi, dinleyiniz efenim.