şükela:  tümü | bugün soru sor
 • galatasaray lisesinden mezundur.

  1994 yılında türkiye'nin ilk büyük ustası olmuştur.

  onunla ilgili başımdan, onun satranca ne kadar gönül verdiğini göstereren şöyle ilginç bir olay geçmiştir:

  doksanlı yılların başı. istanbul satranç derneği'nde sürten bir veledim. bir gün dernekte volta atarken suat atalık içeri girdi. adam daha bismillah demeden ona, 1985 yılındaki amsterdam ohra turnuvası'nda anatoly karpov'un tony miles'a karşı beyazlarla caro kann savunması'nda oynadığı ve kazandığı oyunu bilip bilmediğini sordum. oyunu ona anlattım, "ha tamam, hatırladım. ben şahovski informator'dan bakarım, sonra derneğe fotokopisini bırakırım" dedi. yıllar önce eski bir satranç dergisinde görüp de çok ilginç bulduğum oyunu atalık'a sorarken düşündüm, nereden bilecek ki bu oyunu diye. o yıllarda türkiye'de internet yoktu, dışarıdan kitap getirtmek neredeyse olanaksızdı. sadece suat atalık gibi satranç ustalarında böyle yabancı yayınlar vardı.

  tam 2 hafta sonra derneğe gittiğimde, derneğin çaycısı bana o oyunun fotokopisini verdi. suat üşenmemiş, oyunu şahovski informator'de bulmuş ve derneğe bırakmış, üstelik benim gibi sıradan bir vatandaşa. işte satranç aşkı budur. suat atalık'ın büyük usta olmasına şaşırmamak lazım. o türkiye'nin biricik büyük ustasıdır ve satranç gururumuzdur.

  satranca ilgisi olanlar bahsettiğim oyuna aşağıdaki linkten ulaşabilir. oyunun ilginç yanı, karpov'un çok ilginç bir kale oyunsonu tekniğiyle oyunu kazanması. kullanılan teknik çok ilgimi çekmişti o zaman.
  http://www.chessgames.com/…rl/chessgame?gid=1067005
 • dünya şampiyonasında türk milli takımında oynamayıp türk oyuncuların tepkisini çekmiş büyük ustamız*.
 • turkiye'den cikan tek buyukusta satrancci. su anda bosna-hersek bayragi altinda oynuyor. son turnuvasindan sonra elo'su 2600'u gececek.
 • ozerkle$memi$ satranc federasyonumuzun desteklemedigi ve bu yuzden bosna hersek takiminda oynayan buyuk usta. onu desteklemeyeceklerse kimi destekleyecekler o da ayri bir merak konusu.
 • bugün itibarıyla türk satranç milli takımına geri dönmüş bulunan türk büyükusta.
 • fide top players list'te 2620 elo'su ile 91. sıradaki 1964 doğumlu grand master..

  1994'te gm olan atalık, dünya çapında bayan büyük usta (wgm) 23 yaşındaki rus ekaterina polovnikova ile 9 kasımda evleniyor. benim gibi fide master ile evlenecek değil ya..
 • işşu olaya da kahramanlık etmiş büyükustadır, çok sıkı satranççıdır.

  büyükusta olmasından birkaç ay kadar önce ankara'da yanlışlıkla ted satranç eğitim merkezi'ne yolu düşmüştür. geri kalanını büyük üstat abdullah sözen anlatıyor:
  "abi, klüp müdürü ali ipek yanında heybetli bir adamla salon kapısından içeri girdi ve 'arkadaşlar' dedi 'sizi suat atalık'la tanıştırayım'. elbette genç-yaşlı hepimiz hazrola geçtik ve bu ulvi kişinin neler diyeceğini bekliyoruz. tam o sırada aşağıdan can ince'nin sesi duyulmaz mı! can içeri girdi, adama baktı ve 'n'aber lan a....' dedi... biz bekliyoruz: acaba o yüce kişilik can'ı yalnızca camdan atmakla mı yetinecek, yoksa etini kemiğini ayırıp köpeklere mama mı yapacak? ama o da ne? o ulvi insan can'a döndü ve 'senden naber a....' diye yanıtladı. hepimiz şoktayız.... derken suat atalık can'a 'gel sana körleme oynayayım. 5'e 7...' teklifinde bulundu ve can da kabul etti. teoman ulucan operatörlük yapıyor. otuz hamle teorik bir partide alınmış beraberlik dışında suat can'a 6-0 geçirdi. can hiddetlenmişti. 'tabi anasını satayım', dedi, 'öyle kenardan oynamak kolay. hem hamle yapma hem saate basma hem de iki dakika fazla al. sıkıyorsa gel erkek gibin beşe beş vuruşak! suat güldü ve öneriyi kabul etti... sonuç mu? elbette can kazandı!"
 • 1997 sonlarında uluslararası bir turnuvada gyula sax isimli bir büyük usta (gm) ile oynadığı oyunla adını unutulmaz oyunlar listesine sokmu$ türk grand master. $imdiye kadar kuvvetli bir varyasyon sayılan 1.d4 af6 2.c4 e6 3.ac3 fb4 4.vc2 d5 5.a3 fxc3+ 6.vxc3 ae4 7.vc2 ac6 8.e3 e5 bu açılı$taki 8.... e5 hamlesine satranç çevrelerinde artık ku$kuyla bakılmaya ba$landı. gm atalık'ın bu oyunu bir bakıma feda oyunlarında mikhail tal'ın 1988 yılında bilinmeyen bir rakiple oynadığı chicago turnuvasındaki maçtan sonraki en enfes oyundur ki bu oyun kurgu bakımından 14 hamlelik alternatifsiz bir hucum ve iki adet kale fedası içermektedir.

  suat atalık 2008 ba$ı itibariyle 2597 elo ile türkiye'nin en kuvvetli ikinci oyuncusu konumundadır.

  edit: tal'in bahsettiğim oyununu her nasılsa şimdi bulamıyorum. bulduğumda linkini koyarım buraya.

  edit2: muhtemelen bahsettiğim oyun şu; http://www.chessgames.com/…rl/chessgame?gid=1140969
  o zamanlar bana çok süper bir parti gibi gelmişse de gördüğüm en süper oyun diyemem.