şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1978 doğumlu edebiyatçı. karakalem tayfasındandır. istanbul doğumlu, trakya üniversitesi tesisat teknolojisini bitirdi, ardından 2 yıl süreyle gösteri sanatları merkezi’nde dramaturji derslerini takip etti. 2005 yılında british council ve royal academy tarafından organize edilen, “oyun yaz" projesine 3 dönem devam etti. 2000 yılında kocamustafapaşa kültür merkezinde bıyıklı gelin isimli ortaoyunu oynandı. 2002 yılında tiyatrom.com portalında eleştiri, söyleşi ve araştırma/tiyatro tarihi makaleleri 2008 yılında site kapanana kadar yayımlandı. 2005 yılından bu yana tiyatro..tiyatro dergisinde söyleşileri yayımlanmaya devam etmektedir. 2007 yılından itibaren karakalem dergisinde felsefe denemeleri ve portre-inceleme yazıları yayımlanmaktadır. ak nutuk–kara nutuk denemelerindeki metinlerden yola çıkarak hazırladığı ve kurgusal okuma adını verdiği kısa filmler kurgulamaktadır.

  blog:
  http://www.karaklm.com/…orks/blog/post.suatbaskir:2

  kurgusal okuma:
  http://www.facebook.com/….php?#/video/?id=526517905
 • güzel beşiktaşlı, güzel insan. kafasındaki tiyatroya, serbest metinlere, sinemaya ve hepsinin toplamında hayata dair olan hayalleri ve tutkusunun peşinde koşar adım fulya sokaklarında görülebilir. manowar'dan asla taviz vermez*
 • 1978 yılının nisan ayı boğa burcuna henüz girmişken, istanbul’da şişman hemşirenin yoğun baskısıyla bu dünyaya gözlerini açtı suat başkır. fulya’da ıhlamur kokusu, beşiktaş’ta martı çığlıklarıyla çarşıda, köyiçinde kanat açıp koşturup durduktan sonra mekanik tesisat okuma bahanesiyle bol bol trakya üzümü damıttı. fakat bitirme projesini mecburen derslikteki kolçağa rapido ucuyla manowar kazımadan ve aydınger kağıdını yaşamın sırrı yerine termodinamik yasalarına uygun bir şekilde doldurarak verdi. henüz kendine gelmeden birkaç ortaoyunu yazdı ama sahnelenen o (bir)ini bile izlemedi. vazgeçmeyerek yıllarca hem yazıp hem de izlemiş olanlarla tiyatro.. tiyatro dergisinde söyleşip onların yazdıklarını diğerlerine anlattıktan sonra, karakalem ekibinin içinde kendisinin bile anlayabileceği felsefeler karaladı, karaladıklarını bizlerle paylaşmış olan uçlardakilerin portrelerini tanımladı. dergide bulunduğu sürece o kadar çok yazdı ki ondan bıktılar ve çareyi editörlük yaptırmakta buldular. böylece bir sürede dergiye gelen yazıları inceledi. elbette yazmayı bırakmadan. yoldaşlarıyla beraber gerçeküstücü fanzinimsi bir şey olan koful’u yayınlayıp kısa filmler, video manipülasyonları ve internet gazetelerinde çeşitli makalelerle derdini anlatmasının ardından elinizde tutmuş olduğunuz “insan’ın itiraflarını” bastırmaya karar verdi. tüm bunlar olurken onu cesaretlendiren yanı başındaki sevgili ezgisiyle beraber bakalım bundan sonra ne hayal edeceğiz diye gülümsemekte ve kendine has bir şekilde hayat denen kısıtlının değerini bilmeye çalışmaktadır.

  insanın itirafları(yeni gelen türe mektuplar) sf.6 yazar hk.

  [ http://tr.wikipedia.org/wiki/suat_başkır ]
 • bir çığlığın kitabını yazmış edebiyatçıdır.
 • ...üstün yaratıklar olarak lanse edilen biz insanların, üstün olduğumuzu iddia ettiğimiz aklımıza hakaret edercesine, çok basit, özensiz, yalnızca yapay olarak pompalanarak şişirilmiş egolarımıza dokunan, kurnazca yönlendirmeler ile hükmedilmenin piyonlaştırmasına ve bu umursamazlığın çürüttüğü vicdanlarımızın, şaşkınca birbirini onaylayışına aldırmadan, kocaman, kör donuk gözlerle, o büyük güç ve iktidar kumpanyasının diktelerini, çırılçıplak soyunarak kabul edişinin ahmaklığına dair, tüm insanlar için bir farkındalık tespiti olması amacıyla yazdığı "mekanik kitap"ı yayıma hazırlamaktadır...

  aynı zamanda;

  yazar telif haklarından bağış yaparak, görme engelli dostların yaşamlarını kolaylaştırmak için tasarlanan "akıllı baston" a ulaşmalarını da sağlayacaktır. böylece tüm okurlarıyla beraber bir sosyal sorumluluk projesi de olacak "mekanik kitap" ın yayımı için fongogo üzerinden destek beklemektedir..

  projesi de şöyle bişii;
  http://www.fongogo.com/…uat-baskirdan-mekanik-kitap
 • yeni kitabi, mekanik yakin zamanda cikacak yazar.

  http://m.imgur.com/z8emeue
 • biz diğerleriyiz isimli son kitabı çıkmış kişi;

  "tüm evrenin bilgi kitaplığı ve sosyal bağı olması amaçlanan dünya, üzerindeki eksik kalmış varlıkların yarattığı bilinçsizce bir kaos ile günden güne kendisini koruyan enerjisini tüketmekteydi. kahramanımız “carmina” burhan, beşiktaş iskelesinde hat motorlarında çımacılık yapan, otuz beş yaşında olmasına rağmen dört buçuk yaş zekasına sahip saf bir karakterdir. bir gün yolda bulduğu bir cüzdanla yaşamı değişir.

  “biz diğerleriyiz” isimli bir yeraltı grubunun işaretleri ile yol göstermesi sayesinde, kilit rol oynadığı yolculuklarının sonunda, zeka geriliği olan dışlanmış bir karakterden dünyanın kaderini değiştiren bir yeni zaman peygamberi kimliğine bürünür. tüm bunlar yaşanırken hikayenin büyük fotoğrafına ise hipnoz seansındaki bir şizofreni hastasının doktoru ile sohbetleri ışık tutacaktır."
 • böyle de bişi var...

  cinius yayınları’nın çağdaş türk yazarları dizisi kapsamında çıkardığı romanlara bir yenisi daha ekleniyor. daha önce ikinci adam yayınları’ndan çıkan mekanik ve insanın itirafları (yeni gelen türe mektuplar) adlı sıra dışı kitaplarını okuma şansına eriştiğimiz suat başkır’ın yeni bilimkurgu romanı biz diğerleriyiz geçtiğimiz günlerde çıkışını yaptı.

  istanbul’un bağrında geçen kitapta baş karakterimiz “carmina” burhan’ın dışlanmış bir bireyden dünyanın kaderini değiştiren bir kişiye dönüşmesine şahit oluyoruz.

  http://kayiprihtim.com/…at-baskir-biz-digerleriyiz/

  edit: http://suatbaskir.com/

  http://suatbaskir.com/blog/
 • kayıp rıhtım okur ödüllerinde, "biz diğerleriyiz" kitabı 2017 en iyi yerli bilimkurgu roman 3.'sü olmuş.. şerrefsizim aklıma gelmişti...

  https://kayiprihtim.com/…nda-kazananlar-belli-oldu/