• uzmanlık alanında nasıl olduğunu bilmediğim doktor. eğer göğüs cerrahı olarak tanınmak isteseydi o şekilde davranırdı. bu tavır kendi seçimidir ve tabi ki itibar kaybetme gibi bir bedeli olacaktır.

bir doktorun kendi uzmanlık alanı dışında bilgi vermesini ya da inandığı fikirlerini sunmak için mesleğini kullanmasını etik bulmuyorum. istismara açık bir durum bu; kişi ister istemez “doktordur, herhalde doğru söylüyordur” der ve söylenene körü körüne inanır. insanlara sorgulama için bir alan bırakmanız lazım.

veganlık bir tür vicdani reddir. ideolojidir. çıkış noktasını kesinlikle onaylıyorum. ama veganlığın hepcillikten daha sağlıklı olduğunu iddia etmek düpedüz doğaya hakarettir. eğer et yemek insana zarar verseydi doğa bunun için gereğini yapar ve evrim sürecinde etçilleri elerdi.

unutmayın ki beslenmeyle ilgili bilgi verenler doktor bile olsalar, akademik olarak elde edilmiş kanıtlar sunamazlar. beslenme mekanizması, bilimsel araştırmalara uygun, elle tutulur kanıtlar elde edilecek deneylere imkan veren bir alan değildir. sunulanlar ya eksiktir, ya tahmindir ya da yanlıdır. bu nedenle diyet programları durmadan değişir. birinin ye dediğini diğeri yeme der.

vegan olacaksanız bunu vicdanınız için gerçekleştirin. sağlıklı olduğu yalanıyla kendinizi kandırmayın. (edit: bunu düzeltiyorum: sağlıklı olup olmaması umrunuzda olmamalı demek daha uygun)

edit: veganı destekliyorum ama önerim akdeniz diyeti. hatta hayvanınızı kendiniz yetiştirin, sütünü kendiniz sağın, tavuğunuzdan yumurtanızı kendiniz sağlayın. yiyeceğiniz kadar balık tutun.
  • kendi işine gelen bütün bilgiler için varsayımlar da bulunan, işine gelmeyen yanlışlamalar için "bak bunun çalışması var" ve en önemlisi kendisinin işine gelmeyen şeyi yanlışlayıp "bunun çalışması yok" diyen arkadaş.

kendi onaylattığı çalışmaların bir çoğu aynı yanlışlamaya çalıştıkları gibi hayvanlar üzerinde. zira metabolik benzerlik üzerinden bu varsayımlar yanlış değil.

her neyse insanın biyolojik olarak bir hayvan olduğu kısmını esgeçmiş.

misal ketojenik diyette yapılan hatalardan birisi su içmemek. 3 litrenin bile oldukça az olduğunu ben de yaşayarak öğrendim. her gün 5 litreye yakın su içilmeli. keza ketojenik diyet başlığında da sadece et ve yağ ile beslendiğim için sorun yaşadığımı yazmıştım, ürik asit nedeniyle. salata yasak mı ? değil, bunu yanlış yapıp bunun hakkında bu kadar net konuşmak çok çok garip.

kendisi evrimsel biyolojiye nasıl bakıyor bilmiyorum, ama suratına bakınca baya sağlıksız biri görüyorum. ketoda/low-carb parlayan cilt meselesinden gözündeki canlılığa kadar hiçbir şey okunmuyor. şekerin etkisi ciltten okunuyor.

tanım: low-carb düşmanı bir doktor.
  • kendisi göğüs cerahı uzmanı olup, siz sorun o anlatsın, o derece donanımlı ve anlayışlı bir doktor.
    kaburgamı elime aldığım şu günlerde bünyeme ilaç gibi geldi.
  • bu kişinin veganlığını şöyle anlatayım. eğer vegan olsaydım paylaşım yapmaması için para teklif ederdim.
  • stalin'in komünist partiye olduğu kadar veganlığa objektiftir. yarı bilimsel yarı duygusal yani öyle olmasını umduğu bilgilerle videolar çekiyor. hayvansal gıdaları toptan bi şekilde kaldırıp çöpe atamazsınız zararlı diye. hepçiliz yani kabul et artık.
  • babam canan karatay ı dinleyip her gün kelle paça v.b. et-sakatat ile beslendi keza ben de, babam aşırı kilo alıp tansiyon hastası olup erken denebilcek yaşta kalp krizi ile vefat etti (pandemiden önce) ben de 21 tansiyon ile tansiyon hastası oldum, ilaç almayı red ettiğimden araştırma yaparken vegan kardiyolog dr.murat kınıkoğu ve vegan dr. suat erus sayesinde 50 sinden sonra vegan oldum, 2 yılda tansiyonum normale döndü 86 kilodan 76 kiloya düştüm fit bir vücudum oldu adeta yeniden dünyaya geldim allah sizlerden razı olsun teşekkürler.
  • 2.5 yaşındaki çocuğu muhtemeldir ki vegan beslenmek istediğini de beyan etmemiştir. büyüme çağındaki bir bebeğe ihtiyacı olan besinleri vermemek hem ebeveynlik hakkının kötüye kullanılması hem istismar kabul edilir.

bulunduğu üniversite hastanesini öğrendim ve beyefendinin o kurumda çalıştığı süre boyunca tedavi olmam mümkün değil. neticede bu tür sorumsuz bir kuruma canımı emanet edemem.
  • bugüne kadar hakkında sadece 8 (sekiz) entri girilmiş olmasına çok şaşırdığım göğüs cerrahı. takibe aldım, bir dönüşüm çabası içerisindeyim, bu entriyi de güncellerim. çok güzel insan.
  • bu adam sayesinde vegan oldum diyebilirim. hakkinda az ve olumsuz entryleri gorunce sasirdim. hemen guzel seyler yazayim dedim.
    bir doktorun hem de ilgili hastaliklara bakan bir doktorun dunyayi kurtarma cabasi (ister gulun ister dalga gecin this is the fact) boyle icerik hazirlamasi hem de bu yogunlugunda isi gucu kariyeri arasinda; kendi basina takdire sayan.
    ardindan, icerikleri pek hos. nokta atisi (to the point) anlasilir, samimi, gercege dayanan, ticari kaygi gutmeyen, ozel sirket sponsorlugunda bulunmayan alkislanasi arastirmalar yapip buna vakit harciyor, kendisine selamlar.
    tesekkuru borc bilir kolayliklar dilerim. sitesi falan da devamli olsun vegan bebisleri olsun dilerim.
hesabın var mı? giriş yap