şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ahmet hamdi tanpınar’ın huzur adlı romanının mümtaz ve nuran ile beraber üç ana karakterinden birisi olan suat’ın mektubudur.

    tanpınar'ın kardeşi kenan tanpınar tarafından 1974 yılında istanbul üniversitesi türkiyat araştırmaları enstitüsü'ne bağışlanan evrak üzerinde edebiyat profesörü ibrahim şahin tarafından yapılan çalışmalar sırasında rastlanan mektuba ait müsveddelerin tamamı, orijinallerindeki imla ve noktalamaya sadık kalınarak yayına hazırlanmış, üzeri özellikle karalandığı için okunamayan kelimeler dipnotlarda belirtilmiştir.

    mektuplar türk edebiyatı dergisinin şubat 2017 ve mart 2017 sayılarında da yayımlanmış ve şu an için pdf formatında şuradan indirilebilmekte. ileride ne olur bilemem ama bence düzenlenip bir kitap olarak yayımlanması oldukça hoş olabilir.

    romanda mümtaz’ın okuduğundan bahsedilen ama içerik olarak yer almayan, yıllarca köşe bucak aranan ancak bulunamayan, kimine göre ise hiç yazılmamış kabul edilen, ahmet hamdi tanpınar’ın 1950 yılında kendisiyle yapılan bir röportajda yayınlayacağından söz ettiği mektup hem romandaki karakterlerin akıbeti hem de tanpınar'ın edebiyatına ilişkin önemli ayrıntılar içeriyor.

    tanpınar’ın yeniden ele alınması gerektiğini anlatan şahin, “tanpınar, bu mektubu ayrıca yayımlayacağını söylediği andan itibaren huzur eksik bir roman haline gelmiştir. yeni bulunan suat’ın mektubu, huzur’u tamamlar” diye anlatıyor: “biz huzur tamamlandığında, tanpınar’da ciddi bir zihinsel dönüşümün gerçekleştiğini iddia ediyorduk. mektup bizi haklı çıkardı.”
  • suat'ın mektubu adıyla, dergah yayınlarından çıktı.