şükela:  tümü | bugün
  • karada ve suda yasayan (bkz: okuz kadar) bir hayvan. aslinda oküzden iri ama benzetme i$te. sudaki yasaminda yüzemez ama serinlemek icin sürekli sulardadir
  • bir et lokantası, üzerinde poz veren 1 hipopotam olan süfer 1 afişi vardı...
  • turkcede suaygiri olarak anilan, ama hipopotam kelimesi daha sevimli ve tombul?!?! oldugu icin yurdum insaninca boyle benimsenen, tasasiz kocaman hayvan
  • dünya tatlısı, aoç dekini izlemeye doyamazsınız.. adı da cafer.. bir balerin edası ile yasadığı yerdeki merdivenleri inişini ve suya girişini bin kez seyretsem sıkılmayacağım koca şey.
  • iri cussesine ragmen bir insandan daha hizli ko$abilme yetenegine sahip oldugunu ogrendigimde beni hayrete du$uren yaratik.
  • yaprağa benzer kulakları olan iri hayvan
  • su aygırları sudaki yaşama hemen hemen balinalara benzer uyum gösterirler..yavruları suda doğabilir; nefes almak için arada başlarını su üstüne çıkarabilir, hatta suda meme bile emebilirler..

su aygırlarıyla balıkların daimi bir ortak ortak yaşantısı da vardır.. bu ortak yaşantı her iki tarafa ayrı keyif verir.. örneğin, su aygırlarını temizleyen balıklar (bkz: labeo) yosunlar, parazitler ve su aygırının derisinden soyulan ölü deriyle beslenir*

su aygırları, başlarına üşüşmüş bir labeo sürüsüne, damağının temizlenmesi için ağzını iyice açar, ağzı ve damağı temizlenene kadar çenesini de açıp kapatır..savunma ya da saldırı amaçlı kullandıkları kılıç benzeri köpek dişleri, bu balıklar için tehdit oluşturmaz:* .. su aygırları temizlenirken öyle gevşerler ki sonunda uykuya dalarlar*..
  • kulaklari vucuduna kufredermissesine,inatla miniminnacik kalmakta israr etmis gibidir.sirtinda ki bocekleri pislikleri,bataklik tipi kuslar fazla mesai yaparak temizlerler ve ''gul gibi yasayip gidiyoruz'' seklinde ki kombin yasami omurlerinin sonuna kadar devam ettirebilirler.
    belgeselleren aklimizda kalan serpintiler iste bunlar,yoksa kim gordu su aygirinin kusunu.
  • bir de gecen sene mc donalds in cocuk menusunde mor bir hipopotam veriliyordu.hala var mi bilmiyorum ama kafasinin uzerinde ki semsiyeyi cevirdiginde,semsiye sapit kaliyor zavalli hipopotam kendi etrafinda donmeye calisiyordu.guzel bir arkadasti,severdim kendilerini.
  • en cok insan olduren memeliler listesinin baslarinda imis bu hayvan.