şükela:  tümü | bugün soru sor
 • latince'den anadilimize "gülün altında" şeklinde çevrilebilen ve "gizli saklı, sır tutulması gereken" anlamında kullanılan, mitolojik köken sahibi bir başka deyimdir.
  yunanlılar ve sonra da romalılar, mısırlılar'ın güneş tanrısı horus'u alıp harpocrates adıyla kendi kültürlerine uyarlamışlardır. horus hiyerogliflerde eli dudaklarında, parmağını emen bir oğlan çocuğu şeklinde resmedildiği için üstelik, sessizlik ve gizlilik tanrısı olarak yorumlanmıştır harpocrates.
  mitolojinin brezilya dizisi kıvamındaki ilişki ağlarının bir noktasında, aşk tanrısı cupid, eros'un romalı ikizi yani, annesi venüs'ün cinsel hezeyanlarıyla ilgili birtakım sırları açık etmediği için harpocrates'e bir gül verir. biraz hediye, biraz rüşvet niyetinedir bu gül.
  işte orda olan olur ve gül batı dünyasında bir gizlilik, bir sır saklama sembolü rolünü üstlenir. yüzyıllarca yemek odalarının, toplantı salonlarının tavanlarına gül resmi çizilmiştir, konuşulanlar orada kalsın, sır olsun, gizem olsun maksadıyla. burdan da "gülün altında" deyimi doğmakta gecikmemiştir. latinlerin sub rosa dediğine, almanlar unter der rose, ingilizler under the rose demişler, aynı anlamda kullanmışlardır. ben de elimden geldiğince türkçesini kullanıyorum bu tabirin. mesela tam da geçen gün şöyle dedim: "ivan, gülün altında kalsın, ama ben bir rus ajanıyım".
 • eagle eye cherry'nin albümü.
  tracklisti şu şekildedir:
  01 - this paralysis
  02 - skull tattoo
  03 - the strange
  04 - its up to you
  05 - dont give up
  06 - how come
  07 - feels so right
  08 - crashing down
  09 - twisted games
  10 - the food song
  11 - if it cant be found
  12 - if you dont know
 • konu hakkında yapılmış açıklamalar için ayrıca (bkz: the da vinci code)
 • bilim ile majinin, efsaneyle tarihin birleştiği pdf formatındaki bir dergi.

  http://subrosa.dailygrail.com/
 • avangard mizaçlı bir plak şirketi
  www.subrosa.net
 • sinirli sayida plak yayinlayan, cok ozel kayitlari abuk subuk yerlerden bulup cikaran ve bizlere sunan guzide plak sirketi. fiyat olarak en uygun sekilde almak icin sitesine gitmek gerekiyor zira dagiticilarda fiyatlar cok yukseliyor.
 • kelime anlamı olarak, ingilizce'deki secrecy veya confidential kelimelerine karşılık gelen "gizlilik".

  ancak okunulan metine göre, biraz dikkatli olmak gerekiyor.

  örneğin, ticari sırlarla ilgili bir metin okuyorsunuz ve ticari sırrı, şirketin kendisinin koruması gerektiği yazıyor. korumak için her türlü önlemi alması gerektiği yazıyor. sonunda cümlenin biri "unless sub rosa" diye bitiyor.

  burada kastedilen gizlilik, gizlilik anlaşması.

  (bkz: non-disclosure agreement)
 • resmi dilde veya hukuk metinlerinde ne kadar kullanıldıklarını bilmesem de bizde de eski dilde karşılıkları mahfi, mektum gibi sözcüklerdir.
 • şimdiye kadar gördüğüm en anormal bilgisayar oyunlarından biri. böyle bir isim seçilmesinin nedeni de omerta ile ilişkilendirmek veya ona atıfta bulunulmak istenmesi gibi geldi bana... oyundaki başlıca gariplik henüz geliştirme aşamasında oluşundan kaynaklanıyor. şehir bölge planlaması, haritadaki yavanlık, çöp adamdan bozma karakterler ve dikdörtgen arabalar vs. oyunu bambaşka bir noktaya taşımış. bütün bunlar ne kadar saçmaysa oyunda kullanılan paralar da, sanki cebinizden çıkıp oraya gitmiş gibi, bir o kadar etkili ve gerçek görünüyor. garip bir gangstercilik havası hissediliyor.

  her şeyin yarım yamalak olmasından mıdır bilinmez atmosfer de çok boğucu. insan kendini sanal bir dünyada hapsolmuş gibi hissediyor. gökyüzü desen yok, adamakıllı ses bile yok. açık dünya olmasına rağmen sokaklar fazlasıyla boş. oynamayıp sadece izlememe rağmen 15 dakika zor dayandım. daral geldi. tabii bunlar zamanla geliştirilecektir muhtemelen...

  her şeye rağmen beraber oynayacak arkadaşlarınız varsa kesinlikle alınıp eğlenceli vakit geçirilebilir. mod'lanmaya da çok müsait gibi görünüyor. ilerde ortaya çok eğlenceli işler çıkabilir. bekleyip göreceğiz.