şükela:  tümü | bugün
 • lat. "sonsuzlugun acisindan". evrensel ve degi$mez gercekleri belirtmek icin kullanilan tabir.
 • alman rahiplerince kişinin varlığını sadece şu an ki varlığına ve çıkarlarına göre değil de, tanrının isteğine göre kullanması gerektiğini tanımlayan latince söz grubu, cümle.
 • lat. "sonsuzlugun baki$inin altinda / gozunde (under the gaze of eternity)". felsefede, ki$inin di$tan gorunumunun siradanligini gosteren bir tur degerlendirme olcutudur.

  her birey kendince cok onemli i$levler yuklenir, guzel bir sunum yapip yeni bir anla$ma baglayarak $irketini iflastan kurtarir misal; ya da ba$ka biri icin bobreklerinin birini feda eder; kendince, kendi icsel dunyasi acisindan bakildiginda cok buyuk ba$arilar kazanir, cok onemli zaferler kazanir ve yaratir. bu, olcek tahtasinin icsel kismidir. ancak, bir de di$sal kisim, bir genel gozlem noktasi vardir. i$te deyimimiz/terimimiz bu noktada i$e koyulur.

  tanimadan, siradan bir ku$baki$i di$aridan gozlemde, yukaridaki ba$arilarin sahibi insana baktigimizda tablo cok daha farklidir: bu birey sadece belirli monoton bir i$te cali$an, yaptiklariyla i$yerine katki saglayip sonunda herkes gibi olecek, siradan bir bireydir. onun ba$arilarini, yaptiklarini, du$unduklerini, amaclarini kendinden sonra cocuklari, cocuklarinin cocuklari citayi ayni yere veya biraz daha yukari koyarak surdurur, sonucta da hepsi olur gider. ustelik, butun bunlar ortalama bir galaksinin uzak sarmalinin ucundaki kiytirik bir gezegende gercekle$mektedir, yani degil ya$adigimiz evrende, evinizin bulundugu sokakta bile sizi taniyip sizin kendinizce ba$arilarinizi takdir edecek kimsel bulunmaz. dolayisiyla, olaylara sonsuzlugun baki$ acisindan yakla$tiginizda, sizin sevgilinizle bulu$up bulu$mamaniz ve ona evlenme teklif edip etmemeniz, kimtakaristan'daki icsava$ veya sudan'daki aclik yaninda bir hictir ki bu ikisi de sonsuzluk icin bir$ey ifade etmez.

  onemli olan, ki$inin sonsuzlugun gozunde farkli biri olmadigini anlayip yine de kendince onemli i$leri hala onemseyebilmesidir ki bu dengeyi bir $ekilde saglayamazsak ya megaloman zirtapozlar oluruz ya da ezik zavallilar. dolayisiyla, insanin icsel devligi ile evrensel cuceligi uzerine kurulu dengenin ikinci ayagini olu$turur bu terim / betimleme.
 • --- spoiler ---

  " droctulft'u bir sub specie aeternitatis diye düşünelim biz, hiç kuşkusuz tek, benzersiz, ve anlaşılmaz birey (bütün bireyler öyledir) ..."

  --- spoiler ---

  jorge luis borges >-< alef
 • spinoza felsefesinin temel kavramlarından birisi. bilgilenmek isteyenler için harika bir kitap
  http://www.amazon.com/…e=utf8&qid=1310373959&sr=8-5
 • (bkz: dmt)
 • "okullarımızda bize kuşku ve unutma sanatı öğretiliyor, her şeyden önce kişisel ve yerel olanın unutulması. kesintisiz zamanın içinde yaşıyor, ama sub specie aeternitatis yaşamaya çalışıyoruz." jorge luis borges - el libro de arena (yorgun bir adamın düşülkesi öyküsünden)
 • baruch spinoza, ethica da geçer.
  galileo'nun gezegenlere olan düşkünlüğünden yola çıkarak evrende kısacık ömre ve kum tanesi etkiye sahip ademoğlunun isyan ettiği acılarının bu sonsuzlukta sessizliğe mahkum olacağından dem vurur.