şükela:  tümü | bugün
 • subacute sclerosing panencephalitis (sspe) beyinin iltihabı* ile belirli progresif*nörolojik bir hastalıktır*. hastalık kızamık virüsünün reaktivasyonu veya kızamık virüsüne uygunsuz bir immün yanıt verilmesi sonucu gelişebilir. sspe genellikle virüs saldırısından 2-10 yıl sonra ortaya çıkar. başlangıç bulguları hafıza kaybı, irritabilite, nöbetler, istemsiz kas hareketleri ve/veya davranış değişiklikleridir.
 • (bkz: myoklonus)
 • yapılan araştırmalar oluşumundan sorumlu olan kızamık virüslerinin m proteini kusurlu oldukları saptanmış hastalık.
 • "es es pe e" okunur nedense.
 • bu hastalığı önlemenin tek yolu, her çocuğa kızamık aşısını uygun yaşlarda uygulamakmış.

  (bkz: http://www.ttb.org.tr/…ted/sted0504/onlenebilir.pdf)
 • kızamık virüsünün kendisinden ziyade vücudun virüse karşı oluşturduğu yanlış bağışıklık yanıtı nedeniye beyinde oluşan harabiyet. tedavisi yok. ağır nörolojik hastalık tablosu. (ne hareket sistemi, ne zihinsel faaliyetler kalıyor, fecii bir hastalık)

  ülkemizde bu kadar bilinmesi tıp dışında farklı tartışmalara konu olmasından kaynaklanıyor, yoksa bundan çok daha yaygın hastalıklar bu kadar tartışılmıyor.
  dünyada görülme sıklığı ile kıyaslanınca bizde çok daha fazla. daha ilginci güneydoğu anadoluda bariz farkla daha fazla olması. bu nasıl izah edilebilir? örneğin pek çok genetik metabolizma hastalığı (otozomal resesif) yahudi toplumunda daha yaygın. izahı basit; binlerce yıldır süregelen yahudi-yahudi evliliği kuralı, içine kapalı topluluk olması dar bir genetik havuza yol açıyor.
  peki ama bu sspe böyle bir hastalık mı, türkiye'de yaygınlığı böyle açıklanabilir mi? çok büyük olasılıkla yanıt hayır.
  yanıt kızamık aşısının yan etkisi mi? dünyada ve bizde yaygın kanaat bu; aşı karşıtlarının en büyük malzemesi sspe hastalığıdır. bence yanlış kanaat. aşının daha yaygın yapıldığı batıya karşılık daha az yapıldığı güneydoğuda yaygın bir hastalık olduğu gözden kaçmamalı.

  kürtlere karşı bir komplo mu? kürt milliyetçileri bunu kendilerine karşı komplo olarak algılıyor ve kullanıyor. kürtlere zarar vermek için bilerek ve planlayarak bölgeye bozuk aşı yollandığına inanılıyor. oysa aşılar o bölgedeki türk öğretmenin, memurun vs herkesin bebeğine yapılıyor. hastalar da sadece kürt değil. etkilenen bir ırk değil bölge söz konusu. ve ayrıca batıda da var, sadece sayı daha az. ilk gruba örnek kürt milliyetçi iddiası; yazının başlığı "ırkçılığın bu kadarına da pes doğrusu dedirten faşist bir uygulama. faşist osman durmuş, bozuk kızamık aşılarını kürdistan’da kürt çocuklarına yaptırtmış"

  peki o zaman türkiye de kızamık aşılarında ne gibi bir sorun yaşandı da bu hastalık bizde böyle bir fenomen oldu? benim de dahil olduğum kesimin kanaati aşı saklama ve nakil şartlarına çok uyulmadığı. ne dedim ben şimdi? kızamık aşısı canlı aşı. bu aşılar çok dar bir ısı aralığında saklanabilir, daha aşağı veya yukarı ısılarda içerdiği zayıflatılmış canlı virüsler ölür. sonuç zehirli bir karışım değil etkisiz bir aşıdır. yani kızamık aşısı oldum sanırsınız ama aslında olmamış veya kısmen olmuş durumdasınız. o zaman kızamık virüsüyle karşılaşınca sspe kapısı aralanır.
  bazı kaynaklarda çernobil sonrası radyasyonlu çayların imha edilmek yerine piyasaya sürülmesi gibi, soğuk zincir şartlarında kırılma olan bu nedenle koruyuculuğu kaybolan aşıların imha edilmeyip bölgede kullanıldığı şüphesinden bahsediyor. bence mantıklı olabilir. evladı sspe olanların devlete karşı bu gerekçeyle açtığı davalar hep kaybedilmiş; bu tezin ispatı zor, ancak sağlam bir tanık veya kanıt veya ses kaydı, görüntü vs sayesinde ortaya çıkabilir.
 • illet bir hastalik. bugun kardesimden ayirt etmedigim arkadasimin 9 yasindaki kardesinin bedeninde bulunan virus. bugune kadar doktorlarin, sadece kanserli hastalar icin "umut yok" dedigini biliyordum.
 • bu ölümcül hastalık özellikle son yıllarda ülkemizin doğusunda beklenenden çok daha fazla görülmektedir. avrupada bazı bölgelerde milyonda bir görülen bu hastalık ülkemizin doğusunda yer yer otuzbinde bire kadar düşmekte. bunun altında ülkemizde uygulanan kızamık aşısının takvimi ya da aşıların korunmasında bir aksaklığın olduğu akademik çevrelerde yoğun olarak dile getirilmekte.