şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şubat ayında 47 kadın öldürüldü ve bu haberi sözlükte başlık açacak kadar değer görülmemesi sözlüğün ayıbı olarak görüyorum.

  kadınlar canlarını kurtarmak için sosyal medyada sesini duyurmaya çalışması aslında bu konuda devletin aldığı tedbir/korumanın çok eksik kaldığını göstermektedir.

  geçen hafta sesini duyurmaya çalışan kadını çoğunu biliyorsunuz. ölümle tehdit edilme,taciz, tecavüz (bkz: gülay mübarek) ve sonra ne oldu? evet fail bu suçlardan serbest bırakıldı.

  47 kadının, cinayetini işleyen canavarların yarısının kim olduğu bilinmiyor. vay be cinayet cinayet! ufak birşey olsaydı mesela sosyal medyada biri bişey deseydi hemen yakalanırdı.

  link
 • hükümete ya da kadından sorumlu bakana sorsan "bu sene şubat 29 çekiyor o yüzden istatistik olarak oran yüksek çıkıyor" der.
 • kadın cinayetlerini durduracağız platformu verilerine göre şubat ayında, 28 günde 47 kadının öldürülmesi olayıdır. ocak ayında 28 kadın cinayeti işlenmişken bu sayı şubat ayında 47’yi buldu.
  sebebi siz ve kadın düşmanlığınız! sebebi istismarın her türlüsüne göz yuman ve arka çıkan hükümetler, siyasiler; toplum.

  bir problem var diye diğerlerini görmezden gelmeyin, birini konuşurken diğeri önemini kaybetmiyor.
  siz gözünüzü kapatınca gerçekler yok olmayacak.

  --- veri detayları ---

  bu ay işlenen kadın cinayetlerinde faillerin %47’si tespit edilemezken, kadınlar yine yakınları tarafından öldürülmeye devam edildi.

  kadınların % 26’sı evli olduğu erkek tarafından, %13’ü tanıdığı kişi ya da akraba tarafından öldürüldü. kadınların 11’i kendi hayatına dair karar almak isterken, 3’ü boşanma, 3’ü ekonomik nedenlerden ötürü öldürülürken; 13’ü şüpheli, 15’i tespit edilemeyen nedenlerden dolayı öldürüldü.

  çocuk istismarına dair basına yansıyan haberlerden ise sadece 30 çocuğun bu suça maruz kaldığına ulaşıldı. ancak gerçek rakamların bundan çok daha fazla olduğunu biliyoruz.
  elde edilen haberlerdeki istismar suçlarının 30’undan 4’ü evde gerçekleşirken, 13’ünün okulda, 8’inin sokakta olduğu ortaya çıktı.

  pedagog sevil yavuz tarafından hazırlanan ve yayınlanan çocuk istismarı konulu rapor kapsamında; çocuk istismarı oranının dünyada %1 ila % 10 arasında değişirken ülkemizde bu rakam %10 ila %53 arasındadır ve duygusal istismarın %78; fiziksel istismarın %24; cinsel istismarın ise % 9 oranında olduğu bulunmuştur. istismara maruz kalan çocukların %70’inin 2-10 yaş arasında olduğu bilgisi yer alıyor.

  kaynak ve bilgilerin dahası için; şubat verileri cnnturk
  not: bazı kaynaklarda, gazetelerde 2018 ilk ayı olarak geçse de doğrusu şubat ayı olacak.

  --- veri detayları ---

  sözlükte ise bir nafaka başlığı, kırmızı hap saçmalığı veya bir maç başlığı kadar tutmamış; basında canan karatay kadar çok yer bulamamıştır.

  eski karısıyla problem yaşayan dallama burada kadınlar şöyle kötüdür diye entry giriyor yancıları, kaybeden erkekler üşüşüyor. biri diyor onu giymesin diğeri diyor ben bunların ciğerini biliyorum; bunlar üzerinden kadınların hepsini, karşılaştığı üş beş kişi üstünden bütün kadınları genelliyor ya bunlar!
  bizse adaletsizliği hepsine, kadın erkek ayırmadan karşıyız ülkede başını alıp giden bir erkeklerin kadınlar tarafından öldürülmesi problem olsa ona da karşı çıkarız ama siz, bu laf ettiğim kafadaki insanlar, bunu anlamayacak kadar aptalsınız, yozlaşmışsınız. bunlara duyarsız kalan hemcinslerime diyecek bir şey yok çünkü onları kimse paklayamaz, çok yazık.

  insan olmayı öğreneceksiniz arkadaşlar elbet, siz de öğreneceksiniz.

  neyse ülkede bunlar oluyorken biz burada alfalık dışarıda da maç veya alışveriş konuşmaya devam edelim. geçen bizim ahmetin karısı bir nafaka talep etmiş, abi bu kadınlar var ya, canavar canavar! problem budur.
 • onlarca saçma başlık gündem oluyorken bu başlık nasıl gündem olmadı anlamakta zorluk çekiyorum gerçekten.

  47 kadın öldürülmüş, %47'sinin failleri belli değil, 21 kadın evinde öldürülmüş hani o hapsedildikleri evlerinde. hülya avşar denen ünlü müsveddesinin evinde otursun canım dediği kadınlar evlerinde de öldürülüyorlar işte. işin en vahim tarafı eğer bu 21 kadın iş yerinde öldürülseydi kim bilir iş yerinde ne yaptı falan diyen şerefsizler çıkacaktı.

  yine bu kadınlardan 13'ü şüpheli, 15'i ise tespit edilemeyen sebeplerden öldürülmüş. 28 kadının niye öldürüldüğü belli değil şuna bakar mısınız ya.

  "şanlıurfa’da 8 aylık hamile 20 yaşındaki fatma p. eşiyle tartıştıktan sonra yüksekten düşerek öldü. fatma p.’nin evinin penceresinden atladığı iddia edildi."

  hee evet kesin 8 aylık hamile kadın da pencereden kendisini atmıştır kesin. ulan adam tartıştıktan sonra hamile eşini camdan aşağıya atıyor sonra da deniyor ki kadın atlamış.

  11 kadın ise kendi hayatına dair karar almak isterken öldürülmüş. evet arkadaşlar kadınların artık kendi hayatlarına dair karar almasına bile izin verilmiyor.

  nereden baksak iğrenç, nereden baksak korkunç bir haber.

  en üzücü olan şey ise yeni açılacak tavuk dönerciye isim önerileri başlığına 80 entry giren gerizekalı sözlük yazarlarının bu başlığa 1 satır bir şey yazmamış olmalarıdır.

  yazmak zorundalar mı diyeceksiniz? zorundalar kardeşim. ekşi sözlük gibi bir platform da zaten yeterince susturulmuş olan kadınların sesi olamıyorsa yazıklar olsun !
 • gündemde olması gereken durumdur.
 • örtbas edilmemesi gereken cinayetler bütünü.
  şu anda çoğunluk kadınları aşağılamakla meşgul olduğundan bu tür olayları görmezden gelirler.
 • dile bile kolay değil 47!

  47 can yitmiş. 47 kadın, kadın oldukları için öldürülmüş. ve pek çoğunun katili cezalandırılmadığı gibi ödüllendiriliyor.

  bu yüzden dünya kadınlar gününü eşitsizlik sebebi ayrımcı gün olarak değerlendirmek yerine, bu sorunların dile getirildiği bir gün olarak değerlendirin lütfen. o gün kadınlara çiçek almak ile uğraşmayın. devlete bir mail atın mesela. tüm kadınlar için. kanunlarda iyileştirme yapılması, tehdit alan kadının korunması, çocuk gelinlerin engellenmesi, tecavüz yasalarının gözden geçirilmesini taleb edin. bize vereceğiniz bir gülün bize bir faydası yok. ama bilinçlenecek her bir kişi bizim yaşamamız için çok önemli.
 • neden sırf kadın olduğu için özellikle dikkat çekilmesi gerekiyor ki?

  erkek, çocuk, yaşlı vs. öldürülmedi mi o ayda?

  neden medyada özellikle yer bulması isteniyor?

  ölen insan insan. cinsiyetten bağımsız olarak insan. kadından erkekten bağımsız.

  dikkat çekeceğiz diye saçmalamayın bu kadar.
 • sırf kadın oldukları için dikkat çekilmesi gerekendir evet.

  şubat ayı içerisinde ilişki isteği reddedildi, ayrılmak istiyor diye öldürülen veya tecavüz edilen erkek sayısı kaçtır? hani madem tek derdiniz buysa?

  saçmalığınızı geçersek; önlenemez ve her ay giderek artan bir durum cinsiyet ayırmaksızın söz konusuysa onun üstünde durulmalı, biz öyle yapıyoruz öyle de yapmaya devam edeceğiz.

  şu an ne var; şubat ayında 47 kadın öldürüldü. trafik kazası veya hastalık değil, zihniyet öldürdü. alınmayan önlemler, duyarsız toplum ve devletler sebep oldu.

  ölüm üstünden bile burada kadın düşmanlığı kusacak kadar insanlar var.
  bir şeylere karşı çıkarak dikkat çekmek için saçmalamayın bu kadar.

  yazmaya devam edeceğiz.
 • işte onu yapıyorsun, bunu anlatıyorsun, yine biri gelip "irkiklir di ildiriliyir" diyor. o erkekleri de erkekler öldürüyor? boşuna mı "erkek terörü" diyoruz?

  ayrılmak istediğiniz için, yemeği masaya soğuk getirdiğiniz için, dar pantolon giyinmek istediğiniz için vb öldürülürseniz, o zaman öldürülen erkeklere de, nasıl diyor siz, dikkat çekeriz sevgili arkadaşlar. o zamana kadar kadınlar, kardeşlerinin gördüğü zulümleri anlatacak. dikkat çekmeyecek, hesap soracak.

  (bkz: katledilen kadınlar isyanımızdır)
  (bkz: bir kişi daha eksilmeyeceğiz)