şükela:  tümü | bugün
 • *

  zabit ve kumandan ile hasbıhal'in günümüz türkçesine çevrilmi$ halidir.
  fakat böyle bir çeviriye sahip kitap ismi yoktur.
 • subay ve komutan ile söyleşi ismiyle, bugün, cumhuriyet gazetesinin okurlarına armağanı, mustafa kemal atatürk kitabı. atatürk'ün kadim dostu nuri conker'in yazdığı subay ve komutan isimli kitabın hemen arkasından yazılmıştır.
 • bir cinayettir...

  türkçe yazılmış, türkçe yayımlanmış bir kitabın, öztürkçeci cumhuriyet gazetesi tarafından daha başlığından değiştirilmiş (buna sadeleştirme diyorlar, günümüz türkçe fukaraları anlasınlar diye) yeni durum.

  buradan şunu anlıyoruz ki: gazetenin yöneticileri, okurlarını hepten karacahil sanmaktadrlar ve onların, "zabit", "kumandan" kelimelerini anlamıyacaklarını düşünüyorlar.

  "nutuk" kelimesini "söylev"e çeviren kuşaktan ne beklenir ki?

  ekşi sözlük okurlarıyla "hasbihal" (şimdi bu hasbihal kelimesinin karşılığının "konuşmalar" olduğunu iddia edenlere, benim derdimin "dertleşme", "söyleşi" olduğunu nasıl anlatayım?) etmiş olayım.
 • atatürk'ün askerliğe dair en önemli eserlerinden birisi.

  1914' te kurmay yarbay rütbesiyle sofya ateşesi olarak bulunduğu sırada nuri conker'in "zabit ve kumandan" adlı kitabına karşılık olarak yazılmıştır.

  atatürk, bir subayın taşıması gereken özveri, ölümü göze alma, taarruz ruhu, inisiyatif gibi özellikleri hakkında nuri conker'in görüşüne katılmış ve kendi düşüncelerini de çeşitli örneklerle destekleyerek açıklamıştır.
 • bir paragrafında atamız şu soruları soruyor :

  “hülagü, timur, cengiz’den, erkek ve kadınlardan oluşan türk ordusuyla paris surlarına dayanmış olan atilla’dan haberleri var mıdır? yoksa bizim kumanda, sevk ve idare ettiğimiz insanların bakışları pandeli yorgidis’in rumca olduğunu iddia ettiği anadolu ufuklarında mı sönüyor?

  ey millet! ey altı yüz senelik çarşafa bürünmüş, beş bin senelik açık alınlı türk kadını! o beş bin senelik gelenekleri, bugünkü subayların kumandası altına verdiğin evlatlarına, beşiklerinde iken şarkılarla anlattın mı? o şarkılarınla onlarda bir karakter yarattın mı?”