şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni bir text editor. ilk izlenim ilgi cekici gorunuyor. multi-select ve vertical-select hoş.
  http://www.sublimetext.com/features
 • uzun zamandır, türlü çeşit dilde******* kod yazmak için kullandığım ve şimdiye kadar beni hiç üzmemiş editör.
 • ikinci versiyonuyla vim gibi emacs gibi bir efsanenin doğuşunu işaret etmiş editör. kullanalım, kullandıralım.

  edit: evvela bazı şartlar altında yukarda belirttiğim yargıya katılıyorum lakin o şartlara hiç bir zaman erişilinemeyeceği aşikar.
  şimdi sublime bir çok özelliğini community driven olmasına borçlu. yani genişletme (extension işte) sistemini güzel kurmuşlar sonra kim ne ekliyorsa nasıl ekliyorsa(git svn ne gelirse aklınıza) ekleyebilmesini sağlamışlar sonra almış gitmiş zaten. mesela açık kaynaklı editörlerin neredeyse hepsinde bu durum geçerli. yanlız hem açık kaynak olup hem de community driven olup hem de paralı olan editörlerden en dandiği diyebiliriz sublime'e. bakın beleş olsa beleşlerin şahı olabilir. ama bir insandan 50 (50 olmayabilir ama öyle hatırlıyorum) dolar gibi bir para aldıktan sonra meksikalılar gibi siestaya başlayıp size 50 lira domalan kullanıcının isteklerini tebanın karşılamasını beklemek hanzoluktur, hırtlıktır. hatta insanlar size para verdiklerine pişman olur, keşke gidip jetbrainsten ilişikli şeyleri parası neyse verip alaydım der.
 • bir settings ekranı dahi koymaya tenezzül etmeyen, tuzu kuru editör. 1995'te denediğim aurora'dan beri editör ayarlarını değiştirmek için dosya editlemem gerekmemişti. baya nostalji yaşattı. üstelik dilersek konfigürasyonu "bozabiliyoruz". bu da güzel bir özellik.

  konfigürasyon dışındaki işlevselliğinde de problemler var. mesela replace all butonuna basmak için alt+a 'ya basmaya alışmış biri afallıyor. allah bilir nedir onun shortcut'ı.

  default renkleri de kendine özel değil (bkz: monokai)
 • settings ekranini bilmem de, solda duran sidebar'i sag tarafa almanin mumkun olmadigi, bunun uzerine tepedeki tab'larin bir garip davrandigi text editordu denedigimde. sonra baska bahara diyerek kapattim kendisini. textmate buyuk projelerde yavas olabilir ama yine de (2012 senesinde emacs ile bogusmak istemiyorsaniz) daha duzgunu hala yok kimi platformlarda*.
 • ilk gözlemlerim şu biçimde kendisi hakkında:

  gerçekten adam akıllı bi gui'si var. hiç sevmem karman çorman ide'lere çalışmayı öte yandan advanced text editörlerin çoğu da o yöne doğru meylediyor. bu adamlar gayet güzel bir gui'yi basit bir biçimde sunmuşlar ve hiç kasmıyor. bu güzel.

  multihighlight olayı tabii ki şahane. bir de alışırsanız tatlı kısayollar var. ctrl+p ile bulunduğunuz dizindeki bütün text dosyalarını sırayla gezebiliyorsunuz gibi.
  "şu dizinde içinde şöyle regular expression geçen dosyaları getir bana" demek için unix kullanıcıları tabii ki find'ı grep -p'ye pipe'layarak işin içinden çıkacaklardır. ancak bunu beceremeyecek kişiler (veya oturup yazmaya üşenenler) rahatlıkla sublime text içinden bunu yapabiliyorlar ve fena olmayan bir özet halinde sonuçları karşınıza getiriyor.

  minimap olayı güzel. bunun yanısıra fullscreen'i de yetersiz bulup "distraction free" denen modda çalışmak isteyenler için de sevilecek bir görüntü sağlanabiliyor. ama çok kritik şeyler değil bunlar. tutup bir dizin içinde regexp arayan bir adam illa ki ftp ile birden fazla sunucuyu browse edebilmek ister, ve maalesef ben buna rastlamadım.

  şayet bütün bunları "rahat rahat yapmak" adına yapıyorsak, settingslerimizi de bi zahmet hala text dosyasına girip düzenlemek zorunda olmayalım. ya da söylendiği gibi minimap ile sidebar'ı yer değiştirebilelim. kim bilir, belki yakında...
 • kendisini denedikten sonra textmate'e verdigim paralara acidim. su anda os x icin favori editorum.
 • sublime text'in version 2 beta sürümünü bütün os x kullanıcılarına öneririm. beta olduğu için ücretsiz şimdilik.

  - layout desteği çok hoş, ekranı ikiye üçe dörde bölüp farklı dosyaları aynı anda açabiliyorsunuz. birinde değişiklik yapıp diğerindeki taba geçmeden çalışabiiliyorsunuz. keşke layoutlardan birisinde de istediğimiz browserı açabilseydik.

  - mini map özelliği kullanışlı, yüksek satır sayısına sahip dosyalarda zaman kurtarıyor.

  - kodun belirli bir satırına bookmark ekleme özelliği yok.

  - çok güzel kod tamamlıyor.

  - osx in full screen moduyla dikkatinizi dağıtan herşeyi kapatıyor.

  - kodlara gömüleceğim hiçbir şey beni rahatsız etmesin diyorsanız distraction modu ekranda sadece kodu bırakıyor, herşeyi saklıyor.

  textmate2 nin geliştirme süreci çok yavaş ilerliyor, henüz sitelerinde indirilebilir bir sürüm var ama uzun zamandır öyle.

  sanki ekibe bi canavar katılmasını bekliyorlar gibi geldi.

  textmate ile karşılaştırırsam ikiside kazanır.
 • belki 15 senedir code yazarim, boyle editor gormedim. yaptigim i$ fanboy'luk falan degil sadece saygi gostermek o kadar. nedir ne degildir diye merak edenler

  http://www.sublimetext.com/ adresine gidip ordaki animation'lara bakabilir. kendisini fazlasiyla anlatiyor o animation'lar.
 • en son subat ayinda denemisim. bugun tekrar denedim.

  hala sidebar'i saga ve minimap'i sola almak mumkun olmasa da (bana kalsa minimap ile sidebar'i yanyana sagda kullanirim) "package control" plugin'i ile plugin kurmanin/kaldirmanin package managerlar kadar kolay bir hale geldigi, dedigim layout problemi disinda herseyin bir cozumu olan editor. (bunda multiplatform olmasinin da etkisi var sanirim, olmayan ozellikler daha cok kisiyi rahatsiz ettiginden cozumler daha hizli bulunuyor)

  sidebar'i solda olsa da bu aralar deniyorum, 5 yillik textmate aliskanligindan sonra ferah bir deneyim.