şükela:  tümü | bugün
 • tamildir kendisi.
 • babası keman çalarmış. hatta babasının müzikoloji hakkında bir sürü kitabı varmış.
  annesi tercümanlık yaparmış.
  amcası da nobel ödüllü bir fizikçidir.
  kendisiyse küçükken bir süre evde eğitim görmüştür. ateisttir.
 • adı bir asteroid'e -1958 chandra- verilmiş fizikçi.
 • the mathematical theory of black holes gibi kutsal bir kitap yazmıştır.
 • nobel ödülü sitesinde adı subramanyan olarak yazılan kişi...hangisi doğru acaba google baktım...ikisi de kullanılmış...hayret...ayrıca nobeli william alfred fowler ile paylaşmıştır.
 • 1930 yılında nobel fizik ödülünü alan, raman saçılmasının mucidi chandrasekhara venkata raman'ın astrofizikçi yeğenidir.
 • ~1.44 x mgüneş gibi pratik bir hesapla herhangi bir beyaz cüce'nin max ulaşabileceği kütleyi ortaya koymuş hint asıllı astrofizikçi. bu kütleden sonrasında yol karadeliğe gidiyor.

  (bkz: chandrasekhar limiti)

  royal society kabulü, bruce madalyası gibi başarıların yanında koskoca nobel fizik ödülü de vardır.
 • zamanın kısa tarihi kitabının kara delikler kısmında adı sıkça zikredilen chandrasekhar limitini keşfeden hint asıllı amerikalı bilim adamı.
 • 1983 yılında nobel fizik ödülünü alan bilim insanı.

  "doğadaki kara delikler evrende bulunan en mükemmel makroskopik nesnelerdir: oluşumlarındaki biricik elemanlar bizim uzay ve zaman kavramlarımızdır. ayrıca genel görelilik kuramı, açıklanmalarıyla ilgili olarak yalnızca tek bir eşsiz çözümler kümesi sunduğundan aynı zamanda en basit nesnelerdir de."
 • kendisine kısaca "yıldız" ın anlamını yeniden tanımlayan astrofizikçi denir.

  1910'da britanya hindistanı'nın pencap eyaletinde eyaletinde (günümüzdeki pakistan) doğdu. kamu denetçisi olan hint babası chandrasekhara subrahmanya ayyar ile annesi sita balakrishnan'ın on çocuğundan biri.

  eğitimine her çocuk gibi evde başlayan chandrasekhar, triplicane'deki hindu lisesi'ni bitirdikten sonra madras'taki başkanlık kolejine gitti ve 1930'da fizik lisansını tamamladı. chandrasekhar'ın yeteneklerini fark eden devlet, ingiltere'nin prestijli cambridge üniversitesi'nde doktora yapması için çalışmalarını üç yıl boyunca sürdürdü orada ünlü ingiliz fizikçi ve gökbilimci ralph howard fowler ile çalışmaya başladı.

  akademik başarıları, daha ingiltere yolculuğu sırasında meyvelerini vermeye başlıyor ve gemide vakit geçirmek için basit bir hesap makinesiyle beyaz cüce yıldızlardaki dejenere elektron gazının istatistiksel mekaniğini hesaplamaya başladı. bu hesaplamalar, tüm yıldızların mevcut yakıtlarını tüketince beyaz cüce denilen, gezegen büyüklüğünde kalıntılar haline geldiği teorisinin temellerini oluşturacaktı. aslında akıl hocası fowler da aynı şeyi öner sürmüştü ama fowler'ın teorisi burada sona eriyordu. chandrasekhar'a göre beyaz cüceyi bir arada tutan kuvvetler bunu ancak belirli bir noktaya kadar sürdürebilirdi. beyaz cücelerin yeterli kütleye sahip olmaları halinede artık kütleçekim kuvvetine direnemeyeceklerini ve çökeceklerini öne sürdü.

  chandrasekhar'ın yıldızların yaşam döngüsüne dair yeni teorisi bilim camiasında tartışmalara yol açıyor ve bu teori saygın bilim insanı ve chandrasekhar'ın yakın arkadaşı arthur eddington'ın teorilerine rakip oluyordu. fowler gibi eddington da yıldızların yaşamlarının son evresinde beyaz cüce olacaklarını düşünüyordu. eddington, paris'teki bir konferansta chandrasekhar'la dalga geçebilecek kadar ileriye gitmiştir bir defasında. eğer chandrasekhar'ın teorik çalışması kanıtlanırsa eddington'ın teorilerini baltalayacak ve yıldızların yaşamının son aşamalarına ilişkin bildiklerimiz baştan yazılacaktı.

  sonraki yıllarda chandrasekhar, fizik alanında çok sayıda makale yayımlıyor ve her birinde uzayın başka sınırlarına vakıf oluyordu. yoğun nötron yıldızları ve karadelikler üzerindeki çalışmaları günümüz astrofiziğinin temel bir parçasını oluşturur. kendisinin çığır açan çalışmalarının önemi yıllar sonra, 1983'te william fowler ile birlikte nobel fizik ödülü aldığında daha iyi anlaşıldı.

  -chandrasekhar'ın amcası c.v. raman, ışık saçılması alanındaki çığır açan çalışmaları nedeniyle 1930'da nobel fizik ödülünü kazanmıştır.
  -çalışmalarını birçok akademik dergide yayımlamakla kalmıyor ve 1952-1971 yılları arasında astrophysics journal'ın editörlüğünü yaptı.
  -1999'da fırlatılan chandra x ışını gözlemevi, karadelikleri, bulutsuları ve süpernovaları arıyor. bu teleskop, parçacıkları karadeliğe düşmeden önceki son milisaniyeye kadar inceleyebiliyor. bu teleskoba adı verilmiştir.
  -20 fahri ünvanın yanı sıra ingiltere kraliyet astronomi derneği altın madalyası ve amerikan ulusal bilimler akademisi henry draper madalyası gibi madalyalara sahiptir.
  -bazı uzmanlar bombanın patlayıcı gücünü patlayan bir yıldıza benzettiği için chandrasekhar'dan yardım istediler. manhattan projesi için. fakat fbi izin vermeyince projeye katılamamıştır.