şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alt katman dili anlamına gelmektedir. işgal edilen ya da yönetilen bölgenin dilidir. "lower language" diye de bilinmektedir. halk arasında, ileri toplulukların bilgi içerikli dil öğelerinin üstüne yatmak olarak tanınmaktadır*
 • canlı bireylerinin üzerinde yada içinde yaşantılarını sürdürdükleri ortam parçasına substratum adı verilir.

  substratumlar tiplerine göre ;

  1. su yüzeyinin oluşturduğu substratum
  2. su içinde yüzen ve mikroorganizmalar için yararlı olabilen küçük parçacıkların oluşturduğu substratum
  3. su içinde bulunan çeşitli katı cisimlerin (taş, kaya, batıklar, iskele direkleri vb.) oluşturdukları substratum
  4. kum ve çamurların oluşturdukları yumuşak ve hareketli substratum
  5. denizel alglerin ve bazı hayvanların (ör: bazı kabuklular, sümüklüler) diğer türler için oluşturdukları substratum olarak incelenebilirler.

  bitki ve hayvanların dağılışında substratum faktörü önemli etkilere sahiptir. her grubun ve hatta bir grup içindeki her türün belli özellikte olan substratum yipine gereksinimleri vardır. (ör: kumlu ve çamurlu substratumlarda alg türleri hemen hemen hiç gelişemezler). hayvanların dağılışında da substratum önemli bir etkiye sahiptir. hayvanlar için özellikle substratumun yapısı, tane büyüklüğü, içerdiği organik madde miktarı, substratumun hareketlilik derecesi ve substratum alanı önemli bir yer tutar.
 • ing. (foto-sinema) yapıştırcı tabaka. emülsiyon tabakasını tabana yapıştıran tabaka.
 • decentralized web tüm diyeceklerim bu kadar. muazzam proje 10k coinle sepete attık
 • 100 tane attım sepete. 1 milyon milyara çıkmazsa üstteki arkadaşın nick altında görüşürüz.
 • block chain teknolojisi içinde gördüğüm en ilginç proje. kullanıcıların sansürsüz bir şekilde her içeriğe erişeceğini, her içeriği kolayca yayınlayacağı, yayınladıkça para kazanacağını hatta ve hatta tık başına hosting parası ödeyeceğini vaad ediyor.
  vpn şirketleri bir yana, google adwords ve aws'ye karşı fikir getiriyorlar.

  https://substratum.net/why-substratum/
  https://substratum.net/how-it-works/

  proje sürekli gelişiyor gözüküyor. v3 versiyonlarını çıkarmışlar, geçen ay alpha test 1'i bu ayda alpha test 2'yi yapıyorlarmış. release edilince yükselmeleri çok mümkün.

  bugün de vitalik buterin bey, sanki bu projeye referans vermiş.
  https://twitter.com/…erin/status/942035792897089536

  yatırım tavsiyesi vermedim ama adettendir, ytd.
 • su an 1.09$ all time high civarinda geziniyor ama duser dusmez kesinlikle alinmasi gereken bir coin. genel olarak substratum'un olayi web hosting masraflarini azaltmak ve siteleri daha guvenilir hale getirmek. ornek vermek gerekise godaddy'e aylik $10 odemek yerine siteniz dunyanin cesitli yerlerindeki decentralized laptoplarla anonim olarak host edilmis oluyor. bu oldukca onemli bir ozellik cunku godaddy gibi sitelerden hosting servisi aldiginizda sitenizi anonim olarak yayinlamaniz icin oldukca yuksek bir miktar ekstra para istiyorlar. daha once site kurmus olanlar anlayacaktir.

  ayrica hosting service endustrisi su an 154 billion usd degere sahip bir endustri. en kotu ihtimal substratum bunun %1'ini bile ele gecirse 1.54 billion usd market cap oluyor ki bu da bir substratum en asagi 5$ olacak demektir. ayrica bundan 1 ya da 2 sene sonra kullanilmayan substratumlar yok edilecek ve bu paranin degerini daha da arttiracak.

  neyse daha fazla anlatmaya gerek yok zaten kendiniz arastirdiginizda da goreceksinizdir. asla kendiniz arastirmadan yatirim yapmayin. substratum almak icin bu referansli link ile binance'i kullanirsaniz kripto paralari birbirine cevirirken odenen ucreti %50 oraninda dusurmus olursunuz. sorusu olan mesaj atabilir.
 • substratum nedir, ne işe yarar gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz türkçe kaynak sub inceleme
 • geleceğin google'ı denilen kripto para. arkasındaki ekip harika. proje güzel. iki sene sonrasını düşünüyorum da vay babam vay buralar değerlenir.

  https://www.youtube.com/watch?v=xpplmgq96te