şükela:  tümü | bugün
 • efendim amerikan filmlerinin en buyuk klise olayidir. adamimiz para kacirir , birini oldurur vs. yapar hemen meksikaya kacmaya calisir.
  1. amerika bu adami meksika'dan tutup getiremez mi?
  2. meksika suclular cenneti midir?
 • meksika kanunlarina gore bir kisi, suclu olduguna meksika mahkemelerince karar verilmedigi surece, hangi devlet isterse istesin iade edilmez. bu da adama amerika meksikaya adamin suclu oldugunu kanitlayincaya kadar zaman verir.
 • amerikada suç işleyip meksikaya kaçma olayı, aralarındaki komşuluktan mıdır bilinmez, yalnız amerikalılara mahsus bişeydir.
  meksika mahkemelerinin suçluluğuna karar vermediği bir kimseyi iade etmemesi ise, meksikanın nasafet duygusu ile değil, gezegenimizde var olan "devletler hukuku" adlı nosyonla bağıntılıdır.
  aynı sorular tataristan ve kırgızistan ölçeğinde de sorulabilir, aynı şekilde de yanıtlanabilirdi.
 • havaalaninda yakalanma riski yuksek oldugu icin bizler icin anlam tasimayan olay. mekan ahl dis hatlar;

  -arkadasi nezarete alin
  -meksikaya gidiyom olm ben hicbise yapamazsiniz
  -ehehe ne diyon olm sen alla alla alin bunu bi de guzel dovun. amerikan filmi yasak sana bundan sonra.
 • daha bugün rasgele trt1 de izlediğim filmde* gerçekleşen hadise.
  hatun kişinin eski kocası oğlunu kaçırır, velayeti hatun kişi almıştır peşine düşer. meksikaya gelir vs vs..
 • meksikadan amerikaya kacip, parasizliktan suc islemenin kuzeni. bazilari da suc islemek yerine it gibi calisirlar ve kacak haldeyken dahi vergi odeyip, ehliyet sahibi olmayi basarirlar, hatta sonra vali kacaklara verilen ehliyetler iptal edilsin deyince 100 bin kisilik gruplar halinde kacak olduklari ulkenin sokaklarina dokulurler, taskinlik yapmadan efendi efendi gosterilerini yapar giderler. amerikadan kacma klisesi yerine bunlar cekilse ya, bunlar pompalansa ya tv basinda hayatini geciren dunya halklarina. ama meksika sinema sektoru bunlara yogunlasacagina pembe diziler uzerine doktora yapmis, klise uretimini oraya kaydirmis.
 • özellikle banka soygunlarından sonra yapılır. dileyen diğer suçlular da meksika sınırını geçip özgürlüklerine kavuşabilir. ancak unutulmamalıdır ki bu eylemi gerçekleştirmek için suç işlediğiniz ülkenin meksika'ya sınırı olması gerekir.

  (bkz: cok amerikan filmi izlemenin bunyeye etkisi)
 • türkiye versiyonu, memlekette adam vurup istanbula kaçma şeklinde vuku bulan olay.
 • zamanında trochki'nin de sovyetler birliği'nden kaçıp da stalinin gazabından sığındığı ülke. fakat ölüm onu başına çekiçle vurula vurula onu burada yakalamıştır. bir tür meksika'ya kaçişin başarısız vakası.