şükela:  tümü | bugün
 • apaçık ortada olan realite.

  ünlü romancılar, çalkantılı dönemlerde yaşadıklarından dolayı rahatlıkla yazacak malzeme bulabilmiş ve bu sayede tarihe geçmişlerdir. bugün klasik olarak nitelenen çoğu roman, edebi eser vermeye müsait zaman ve mekanların ekmeğini yemiştir. dolayısıyla abartacak bir durum yoktur. eli biraz kalem tutan her birey, yeterli şartların sağlanması durumunda "suç ve ceza" gibi bir eser yazabilir.

  "suç ve ceza" örneğinden ilerleyelim. 19.yüzyıl rusyası zamanında dostoyevski yerine biz yaşasaydık, 1805-1813'teki napolyon savaşları olarak bilinen rus-fransız savaşları döneminin geleneklerini ve insan ilişkilerini biz de kolayca romanlaştırabilirdik. baş karakter raskolnikov‘un orduda kumandanlık yapıp emekli olmuş bir kişi olması tesadüf değildir. (dostoyevski 1854-56 yıllarında kırım'da savaşmıştır.)

  dostoyevski, eserde bolkonsky ve rostow aileleri üzerinden rus aristokrasisinin ahlak anlayışını anlatmıştır. ayrıca ordudan ayrılıp malikanede hayatı sorgulama teması işlenmiştir. tüm bunları roman halinde getirmeyi de o dönemde yaşamış orta zekalı her insan başarabilir. kimse kusura bakmasın.
 • bir hikaye vardır amerika'nın keşfi hakkında belki bu troll kardeş için faydalı olabilir.

  "günün birinde kristof colomb, katıldıgı bir yemekte davetliler tarafından kucumsenir. kendisini kucumseyenlerin ustunde durdukları
  konu sudur: bir isi olusturmak için o isi dusunmek yeterlidir. zeki bir insan oldugunu kanıtlamak amacındaki kolomb, eline bir yumurta alarak sofradakilerden bunu uclarından biri uzerinde durdurmalarını ister. hic kimse yumurtayı o sekilde durdurmayı basaramaz. bunun uzerine kolomb yumurtanın bir ucunu kırarak dikine oturtur. kendisine bu zor degil diye cıkısanlara da, alaycı bir tavır takınarak su karsılıgı verir: suphesiz, fakat dusunmek gerekirdi."

  yani yazabiliyorsan yaz angut.!
 • günümüz gençliğini temelsiz bir kibir esir alıyor, işte ona benim midem bulanıyor.
 • biraz recep ivedik gibi olacak ama
  yaz lan.
 • suç ve ceza'yı okumadan atıp tutan bir kendini bilmezin hezeyanıdır.

  kulaktan dolma bilgilerle konuştuğu o kadar belli ki...
  raskolnikov'un orduda kumandanlık yapıp emekli olmuş bir kişi olduğunu iddia etmiş... cehaletin bu kadarına ancak "pes" denir; çünkü raskolnikov, ordudan emekli falan değildir. petraşevski grubu'na dahil olduğu için ordudan ihraç edilmiştir.

  ayrıca eserde, raskolnikov ve lotte aşkı üzerinden surete aşık olma teması büyük bir ustalıkla ele alınmışken eserin muhteviyatını, dönemin geleneklerinden ve insan ilişkilerinden ibaretmiş gibi tarif etmesi, saç yoldurur cinsten ayrı bir eblehlik.
 • adam haklı al: suç ve ceza bu kadar..
 • akp dönemi iddiasıdır.
 • dostoyevski'nin yazım tekniğinde birtakım hatalar vardır, çoğu kişi aksini iddia etmez zaten. bu hataları romanın her tarafında görebilirsiniz, özellikle monolog bölümlerinde. ancak dostoyevski'yi dostoyevski yapan şey biçimsel kusursuzluk değil ruhsal derinliktir. o güne kadar görülmemiş bir derinlikle kaleme alır eserlerini.

  onun yazdıklarını herkes yazabilir demek de ne bileyim biraz şey gibi. şey işte..
 • iddiaya girerim bunu diyen yazar orijinaline bakarak bile yazamaz.

  düzeltme: danausun uyarısıyla orijinal kelimesi düzeltildi.