şükela:  tümü | bugün
 • taze, sulu ve lezzetli sebze, meyva, eti tanimlamada kullanilan ingilizce sifat.
 • aloe ve kaktüs gibi wtli, su tutan; yaprak, gövde ya da dokulara sahip bitkilerin ilgili dokuları için kullanılan biyoloji terimidir aynı zamanda. kökeni büyük ihtimalle latince olup, diğer dillere de bu şekilde geçmiştir. bazı botanik kitaplarında görülebileceği üzere türkçe'ye de sukkulent şeklinde geçmiştir. hayırlı olsun.
 • kaktüs familyasına ait tüm bitkiler sukkulenttir, ancak tüm sukkulentler kaktüs değildir, farklı familyalara da ait olabilirler. sukkulent, etli gövde ve yaprak dokusunda su tutar-tıpkı devenin hörgücünde tuttuğu gibi-ve bu suyu kurak dönemlerde hayatta kalmak için kullanır. en dikkat çekisi örnekleri (benim dikkatime nail olup hayranlığımı kazananları) "yaşayan taş" olarak adlandırılır, kendilerine latince lithops diyoruz.
 • sukulentler yapraklarına, yaprak saplarına, gövdeye ve köklerine su toplayabilen bir bitkidir. kalın ve etli yaprakları coğu zaman mumsal ince bir tabaka ile veya cok ince tüycüklerle kaplidir ki bu bitkinin içindeki suyun çabuk buharlaşıvermesini önler.
  sukulentler sıcak ülkelerin yerli bitkileri olduğu icin soğuğa karsı çok duyarlıdırlar ve çok çabuk olumsuz etkilenirler.
  üretilmesi yaprak ve dalcik çeliklemesinden olur ve çok kolay kok salar.
  benim içinse çocukluğumu aklıma getiren helxine soleirolii dir.
  istanbul da yaşayıp bu bitkiye sahip olan biri var ise, bitkinin damlayan tanelerine talibim.
 • www.succ.us adresinden çeşitli tasarımların içerisinde kullanılan sukulent bitkilere ulaşılabilir.
 • terrarium (teraryum) yapmak istiyorsanız ve elinizde kaktüs, sukkulent, sarmaşıkgiller üçlüsü varsa sukkulentler sizin için ara form görevi görür. yani şöyle; ya kaktüs ve sukkulentleri kullanacaksınız ya da sukkulent ve sarmaşık ailesi. kaktüsler bilindiği üzere suyu sevmezler, sukkulentler de susuzluğa epey dayanıklıdırlar. bu yüzden iki bitki yan yana idare edebilir. sarmaşık ailesi de suyu sever, bunun sulanma sıklığı sukkulenti çok bunaltmaz ve yan yana gelebilirler. anlaşılacağı üzere muazzam bir bitki. herkesle uyumlu.

  5 günde bir iki fıs fıs su da yeterlidir kendileri için.
 • bitkinin, çiçeğin modası olur mu demeyin! oluyor.
  instagram'ın şöhret yaptığı kaktüsgillerden, bakımı kolay dekoratif bitki türü.
 • bakımı kolay olan bir bitki türüdür. toprak kurudukça su verirseniz size minnettar kalır. bonsai deneyimlerinde başarısız olmuş bitkiseverlerin edinmesi oldukça faydalıdır.
 • yaklaşık 3 yıldır yetiştirerek çoğaltımını yaptığım bitki türü. hobim.

  succulent yapraklarında su biriktiren bitki demektir. kökü latincedir ve su kelimesinden gelir.
  enfes çiçek açabiliyorlar. kaktüs familyası olarak da biliniyor ama bu hepsinin dikenli olduğu anlamına gelmiyor.
 • bu bitkilerden şahane terrariumlar yapabilirsiniz. hobi uğraşı olarak da oldukça rahatlatıcı özellikleri var. içlerinden bazıları çok güzel açıyor. doğalarına hayran kalıyorum.