şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cogu zaman default olarak an'i kurtarmaya yonelik bir dizi davrani$i beraberinde getiren, ancak samimiyet ile birle$tiginde etkileri muazzam olan duygu hali. erkeklerde cogunlukla aklin ba$a gelmesi $eklinde vuku bulurken; kadinlarda genellikle sucluluk hissedilen konudan kacma ile son bulur.
 • ister istemez bir kişi ile ilişkilendirilen bir duygudur bazen, ossaat hapı yutmuşsunuzdur - kişi aklınıza geldikçe veya orda burda gördükçe bir iç sıkıntısı basar, halbuki suçluluk hissedecek bir olay kalmamıştır. köşe bucak kaçar, boş yere insan harcarsınız (bkz: insan harcamak).
 • herkesin yapılmaması gerektiğini düşündüğü bi şeyi yaptıktan sonra hissedilen, herseferinde yeni kararlar alınmasına sebebiyet veren,kurtulmak için sebebinin gerçekten bilinmesi gereken duygu
 • alakasiz hüzünlerin, içe atilmis tepkilerin, söylenmemis sözlerin, yasanmamis seylerin, anlamlandirilamayan öfkelerin hedefinden sasip kendine dönmesi halidir bazen. ruh kanseri yapar bu his.
 • bazıları bir başkasında yaşar suçluluğunu ve bir başkasında günah çıkarır unutmak için geçmişini..
 • bazılarının yaptıklarınının nedenini başkalarının davranışlarına ya da mevcut ortamın koşullarına bağlayarak kurtulmaya çalışacağı ama her ne kadar vicdansız ve angut olsa da kurtulamayacağı duygu. (bkz: yaptim ama niye bir sor)
 • vicdanla yakin iliskili bir duygudur. cunku kimi zaman susmakla ilgilidir, tepki gostermeyip olay sizden bagimsiz olsa dahi zimni olarak parcasi oldugunuzu hissedersiniz. ya sunu yapsaydim, ya yapmasaydim diye dusunur kendinizi yersiniz. mutemmim cuzu pismanliktir. sistemin parcasi olmak bazen inanilmaz sucluluk duygusu duygusu uyandirir insana. hur dusunce ve fevri davranmamak sucluluk duygusunun onleyicileridir.

  kimi zaman insani o kadar ezen bir duygudur ki altinda daha cok sucluluk duyacagi, daha vicdansiz olacagi seyler yaptirir insana.

  kilik degistiren duygulardandir, yanlis yapmayi kendine yediremeyen, ozur dilemesini bilmeyen bunyelerde ofke seklinde kendini gosterebilir.
 • memleketimizin okul sisteminde ( egitim degil) kucucuk cocuklarin ruhlarina civiyle cakilan ve hayat boyu kurtulamayacaklari psikoloji.
 • insanın duygusal olgunlaşma sürecinde en elzem duygudur. suçluluk duygusuyla karşı karşıya kalan bir insan için tüm dünya durur ve sadece yaptığından duyduğu pişmanlık hakim olur. çekilen vicdan azabı; göz bebeklerini büyütür, tüm vücudunu titretir, boğazında büyük bir ağrı yaratır. içinde bulunduğu durumdan onu sadece, bizzat kötü duruma soktuğu insanlar gelip kurtarabilir. bunun imkansızlığı da içindeki suçluluk duygusunu büyüttükçe büyütür. bir zaman sonra bu duruma alışan insan, kötülük yapmanın verdiği haz ile tünelin ucundaki ışığı bulmuşçasına rahatlar. zarar verdiği insanların acılarının yaydığı elektrik, onu güçlendirir, tamamen duygusuz bir ruh hali hakim olur ve geçmişi tamamen unutarak bir süre sonra hayatına kaldığı yerden devam eder.
  (bkz: bilinçdışı bilinçaltı ilişkisi)
 • (bkz: ruh kemirgeni)