şükela:  tümü | bugün
 • kapatılan 15 vakıf üniversitesinde çalışan 6000 akademik ve idari personelin son günlerinde seslerini duyurmak için kullandıkları slogan.

  bilindiği üzere 667 kanun hükmünde kararname ile 15 vakıf üniversitesi kapatılmıştı. bu üniversitelerin kapatılmasının üzerinden neredeyse 3 ay geçti ve bu kurumlarda çalışan personel;

  - içeride kalan temmuz ayı maaşlarını alamıyor,
  -bazı üniversitelerde özel eşyalarını bile alamıyor,
  - iş çıkışları 36 ohal khk koduyla yapıldığı için yeni iş bulmakta zorlanıyor,
  - yasal tazminatlarını alamıyor,

  sonuç olarak yaşamlarını sürdürmekte zorluk çekiyorlar.

  peki bu insanlar ne istiyorlar?

  tbmm'de verilen bir kanun önerisi ile soruşturmalardan temiz çıkan personelin devlet üniversitelerine kadrolarının aktarılması chp tarafından önerildi. bu önerinin gerek kamuoyu gerekse tüm partiler özellikle hükümeti kuran akp tarafından desteklenmesini istiyorlar.

  aslında istekleri çok sade ve anlaşılır. insanlar suçsuzsa işlerine dönebilsin, yaşamlarına devam edebilsinler.

  son günlerde sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışıyorlar. bu çabalarını bağlantıdan takıp edebilirsiniz. suçsuzpersonelüniversiteye

  ayrıca bugün ösym önünde basın açıklaması yaptılar.

  basın açıklamasına ilişkin haber

  basın açıklamaları;

  şimdiye kadar gerçekleştirilen yasal çalışmalar çerçevesinde bizlerin istihdamına ilişkin herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir. oysaki bizler, devletin denetimi altında ve kamu tüzel kişiliğine sahip olan üniversitelere, yök'ün tahsis etmiş olduğu kadrolar için başvurmuş; yine yök'ün kriterleri nezdinde bu kurumlara sınavla yerleşmiştik. bu nedenle devlet güvencesi altında olduğumuzu düşünen bizler şu an hala işsiz olmakla birlikte, fetö/pdy yapılanması ile hiçbir bağımız bulunmamasına rağmen kamuoyunda yerleşen kanı sebebiyle de başvurduğumuz veya iletişime geçtiğimiz kişi ve kurumlar bize iş sağlama konusunda tedirgin davranmaktadırlar. hatta neredeyse hepsi bahsi geçen husus sebebiyle bizlere olumsuz yanıt vermektedirler. sürecin üzerinden iki ay geçmiş olmasına rağmen hala işsiz ve mağdur olan bizler, hak etmiş olduğumuz özlük haklarımızı da elde edememiş ve sgk iş çıkışlarımızda yer alan 36 ohal/khk kodu nedeniyle yukarıda bahsi geçen iş başvuruları konusundaki önyargılı tutumla zan altında bırakılmaya devam etmekteyiz."'mağduriyetimiz giderilsin' soruşturmaların bir an önce tamamlanmasını istediklerini kaydeden çalışırlar, "soruşturmaların bir an önce tamamlanarak kapatılan bu kurumlarda fetö/pdy yapılanması ile hiçbir bağı bulunmayan ve kamu personeli vasfıyla görev yapmış akademik/idari tüm çalışanların, daha önceden elde etmiş oldukları haklarının ve istihdamlarının devlet üniversitelerinde yeniden sağlanmasını, iş çıkışlarımızdaki 36-ohal/khk kodunun kaldırılmasını, kapatılan kurumlarda çalıştığımız süre boyunca kazanmış olduğumuz tüm özlük haklarımızın (ödenmemiş maaş, izin ücretleri, yaz okulu ücretleri, ihbar tazminatı, kıdem tazminatı) eksiksiz olarak tarafımıza verilmesini ve mağduriyetlerimizi bire bir dile getirebilmek adına sayın başbakanımız binali yıldırım ile ayrıca bir görüşmenin sağlanmasını istiyoruz"